• Mardin38 °C
  • Diyarbakır38 °C
  • Batman39 °C
  • Şırnak38 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mardin’de Uluslararası Genç Akademisyenler Sempozyumu Düzenlendi
30 Nisan 2024 Salı 13:16

Mardin’de Uluslararası Genç Akademisyenler Sempozyumu Düzenlendi

Kadim Akademi ve Mardin Artuklu Üniversitesi paydaşlığında gerçekleştirilen Uluslararası 9. Genç Akademisyenler Sempozyumu’nda bilim dünyasına yeni adım atmış onlarca genç akademisyen Mardin’de bir araya geldi.

Sempozyum Mardin Artuklu Üniversitesi kampüsünde bulunan kültür merkezinde gerçekleşti. Açış programına Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Kadim Akademi Başkanı Doç. Dr. Ahmet Kayaoğlu, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Yavuz Selim Gülmez, Akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açış programında konuşan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Kadim Akademinin kendisinin de aralarında olduğu birkaç genç akademisyen tarafından kurulduğunu söyleyerek heyecanla başladığı Kadim Akademi çalışmalarını aynı heyecanla takip ettiğini ve katıldığını belirtti.

Akademisyenliğe geçiş için verimli bir ocak olan Kadim Akademinin akademi alanında üretilen birçok anlamlı çalışmanın da ev sahibi olduğu bilgisini vere Özcoşar, nice akademisyen yetişmesine vesile olan Uluslararası 9. Genç Akademisyenler Sempozyumu’nda emek veren herkese teşekkür etti.

1700 yıllık Nisibis Akademi ve 522 yıllık Kasımiye Medresesi’nin mirasçısı olan Mardin’de 2010 yılında her kesimden birçok akademisyenin bir araya gelmesiyle kurulan Kadim Akademinin kurulduğunu söyleyen Kadim Akademi Başkanı Doç. Dr. Ahmet Kayaoğlu, Kadim Akademinin öğrencilerin üniversite eğitimlerinin yanında akl-ı selim, kalb-i selim ve zevk-i selim genç akademisyenlerin yetişmesi için bu tarihten beri çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek dil kursları ve coğrafyamıza ait medeniyetlerin tanınmasını temele alan derslerin yanında; akademik dünyaya gönül ve zihin dünyasına bağlı nitelikli akademisyenler yetiştirmek için yapılan çalışmaların son halkasını oluşturan Genç Akademisyenler Sempozyumu her yıl düzenli olarak yapılmaya devam edildiğini anlattı.

Sempozyum programı ile ilgili bilgi verdi. Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Yavuz Selim Gülmez de her yıl gerçekleştirilen sempozyumun bu sene Kudüs ve Filistin odağında gerçekleştirildiğini ve genç akademisyenler arasında yoğun bir ilgiyle karşılandığını söyledi. Sempozyumda sunulan bildirilerin daha sonra kitaplaştırılacağını da sözlerine ekleyen Dr. Öğretim Üyesi Gülmez, sempozyumda emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Siyonistlerin Gazze’de gerçekleştirdiği soykırım nedeniyle odak noktasını “Kudüs ve Filistin” olarak belirleyen Uluslararası 9. Genç Akademisyenler Sempozyumu’nda başta Filistin ile ilgili olmak üzere sosyal bilimlerin pek çok alanından onlarca bildiri sunuldu.

Yüz yüze ve çevrimiçi olarak eşzamanlı yapılan oturumlarda birçoğu ilk defa bir sempozyumda sunum gerçekleştiren genç akademisyenler tebliğlerini sunarak akademik konularda tartışmalar yaptılar.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA