• Mardin38 °C
  • Diyarbakır38 °C
  • Batman39 °C
  • Şırnak38 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mardin’de 18 Yerel Üzüm Çeşidinin Gen Bankası Oluşturuluyor
16 Mayıs 2024 Perşembe 13:03

Mardin’de 18 Yerel Üzüm Çeşidinin Gen Bankası Oluşturuluyor

Mardin Artuklu Üniversitesi ve Deyrulzafaran Bakım Onarım ve Yaşatma Derneği işbirliğinde "Yerel Asma Çeşitlerinin Çoğaltma Olanaklarının Geliştirilmesi Projesi" hazırlandı.

Projeyle yerel üzüm çeşitlerin korunması ve geleceğe aktarılması amaçlanıyor.

Ürünler Bozulmadan Gelecek Nesillere Aktarılacak

Mardin'deki tarihi Deyrulzafaran Manastırı bahçesinde uygulanan proje kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesinin desteğiyle yapılacak üretimle, asırlık üzümlerin geni korunacak ve ürünler bozulmadan gelecek nesillere aktarılacak.

İl aşamada Deyrulzafaran Manastırı'nın bahçesinde manastıra ait 10 dönüm alanda kentte yetiştirilen 18 üzüme ait asma fidanları dikildi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Doğan, Kızıltepe Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Sinan Dayısoylu, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Enver Kendal, Kızıltepe MYO Müdürü Doç.Dr. Ferhat Kızılgeçi ve Kızıltepe Meslek Yüksekokulu'nda öğretim görevlisi İshak Bayyiğit, özenle bakım yapılan bahçede incelemelerde bulundu.

Mardin Bağcılıkta Türkiye 2.Si

Bağcılıkta Mardin’in Türkiye’de 2. Sırada olduğunu ifade eden Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Doğan, kentte yaklaşık 365 bin dekar bağ alanına sahip olduklarını ifade ederek bağcılığın bölge ekonomisinde oldukça önemli bir yer tuttuğunu vurguladı.

Hazırlanan proje kapsamında da bölgede yaygın olarak kullanılan 18 yerel üzüm çeşidinin gen bankasının oluşturulup korunması, geleceğe aktarılması ve üretiminin artırılmasını amaçladıklarını kaydeden Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Doğan: “Gen Bahçesi Yerel Çeşitlerin Gelecek Nesillere Aktarılması İçin Önemli"

Hem sürdürülebilirlik hem de ileride yaşanabilecek iklim krizlerine karşı dayanıklılığın fazla olması açısından yerel çeşitlerin bölgenin ekolojik şartlarına uygunluğu önemsediğimiz bir nokta.

Mardin’de yerel üzüm çeşitlerinden oluşan bir üzüm gen bahçesi oluşturduk. Bu bahçe, genetik çeşitliliğin korunması, sürdürülebilir tarımın desteklenmesi ve iklim krizine karşı dayanıklılığın artırılması açısından büyük bir öneme sahiptir. İlerideki dönemlerde ıslah çalışmalarında kullanarak gen bankası oluşması ve biyoçeşitlilik artması acısında oldukça önemlidir.

Yerel tarım ürünlerinin korunmasının ve tanıtılmasının neden bu kadar önemli olduğuna ve bu çeşitliliğin iklim krizinde oynayacağı kritik role dikkat çeken projemiz kapsamında oluşturduğumuz bu örnek bahçe eğitim, araştırma ve toplumsal faydalara ilişkin önemli bir yere sahip olacaktır.

whatsapp-image-2024-05-16-at-12.56.46.jpeg

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA