• Mardin24 °C
  • Diyarbakır27 °C
  • Batman24 °C
  • Şırnak26 °C
  • İstanbul25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Madde bağımlılığının önlenebilmesi için ebeveynlere büyük görev düşüyor
13 Eylül 2021 Pazartesi 09:30

Madde bağımlılığının önlenebilmesi için ebeveynlere büyük görev düşüyor

Bağlantısız Hayat Derneği tarafından "Bağımlılığa Son!" sloganıyla düzenlenen programda konuşan uzmanlar, madde bağımlılığının önlenebilmesi için ebeveynlere büyük görev düştüğünü ifade ettiler.
Bağlantısız Hayat Derneği, bağımlılıkla mücadele kapsamında aileleri bilinçlendirmek için konusunda uzman kişilerin katılımıyla bir seminer düzenledi.
 
Esenyurt Belediyesi Kültür Merkezi'nde çok sayıda kişinin katılımıyla düzenlenen programa, konuşmacı olarak Psikolog Emrah Akarsu, Dr. Emre Doğan ve Vaiz Mikail Miral katıldı.
 
Ayhan Çokkaş Hocanın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda bir sunum gerçekleştiren Psikolog Emrah Akarsu, bağımlılığın bir süreç olduğunu, bir anda başlayıp bir anda bitmediğini söyledi.
 
"Bağımlı olan kişi madde kullanmadığında bir takım fizyolojik ve psikolojik belirtiler ortaya çıkar"
 
Madde kullanım bozukluğu ile ilgili bilgi veren Akarsu, "Madde kullanım bozukluğu sürekli artarak devam eder. İlk aldığı doz ile sonraki doz arasında fark giderek artar. Kişi maddeyi kullanmadığında bir takım fizyolojik ve psikolojik belirtiler ortaya çıkar. Buna yoksunluk denir." dedi.
 
Madde kullanma isteği olan kişilerin aileleriyle aralarında sorunların baş gösterdiğini belirten Akarsu, birçok ailenin çocuklarıyla ilgili bu tür durumlar sebebiyle kendilerine başvurarak şikâyette bulunduklarını kaydetti.
 
"Bir kereden bir şey olmaz denilerek başlanıyor"
 
Akarsu, Genelde arkadaş ortamında 'bir kereden bir şey olmaz' denilerek merakla başlanan o süreç maalesef bırakamama gibi bir sonuç doğuruyor. Kişi, kullandıktan sonra 'bir daha asla, istersem bırakırım, ben bağımlı olmam' diyebiliyor. Ancak ardından bırakmamak için birçok bahane üretiyor. Ardından yeniden kullanmaya başlıyor." diye konuştu.
 
Bağımlılığın tıbbi tanımını anlatarak konuşmasına başlayan Dr. Emre Doğan, bağımlılığın bir hastalık olduğunu, tedavi edilebildiğini, kronik ve tekrarlayıcı olduğunu söyledi.
 
"Madde bağımlılığının tedavisi oldukça zordur"
 
Bağımlılığın tedavisinin başlı başın uzmanlık gerektiren bir konu olduğunu hatırlatan Doğan, "Bağımlılık bir tercih değil hastalıktır. İlk deneme bir tercih ile yapılmış olabilir ama sonrasında ortaya çıkan tablo kesinlikle kişinin elinde olan bir durum değildir. Zaten çoğu bağımlı bunun zararlı olduğunu bilerek kullanmaya devam ediyorlar. Madde bağımlılığının tedavisi oldukça zahmetli bir iştir. Kişi ne kadar isterse istesin beyinde olan fizyolojik ve biyolojik değişimler bu maddeyi bırakıp sosyal hayata dönmesine izin vermeyebilir. Bağımlılık tedavisindeki başarı kişiye, çevreye, yönetme ve iyileşme ölçütlerine göre değişir." şeklinde konuştu.
 
"Ebeveynler çocuklarına zaman ayırmalı"
 
Bağımlılığın temelinde sevgi, ilgi ve bilgi eksikliğinin yattığını söyleyen Vaiz Mikail Miral ise şöyle konuştu:
 
"Aile olmayı becerememiş, aile olmanın ne demek olduğunu anlayamamış ve bunun neticesinde maalesef hayatın getirmiş olduğu zorluklar karşısında da ailesine gerekli vakti ayıramamış kişiler evladının gözünün önünde avucunun içinden kayıp gitmesine sebep olmuştur. Bugün bizler de dâhil olmak üzere kalabalık mekânlarda yalnız yaşayan insanlarız. Sosyal medyada arkadaşımız olanların ancak yüzde 10'u ile belki yüz yüze tanışıyoruz. Candan dostluklarımız maalesef kalabalıkların arasında yok denecek kadar azdır. Bu yalnızlığımız aynı zamanda ailelerimize de yansıyor. Ailelerimiz git gide sevgi ve şefkatin yuvası olmaktan uzaklaşarak adeta mecburi birlikteliklerin oluşturduğu bir topluluğa dönüşmüş durumdadır." (İLKHA)
Bu haber toplam 252 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Temel eğitimde 10 bin okul projesi ağustos ayı sonunda tamamlanacak
  • Abdülhamid Han sondaj gemisi göreve başlıyor
  • LGS kapsamında yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçları açıklandı
  • 675 firmaya dâhilde işleme izin belgesi verildi
  • 254 binden fazla çocuğa trafik eğitimi
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA