• Mardin4 °C
  • Diyarbakır7 °C
  • Batman9 °C
  • Şırnak8 °C
  • İstanbul9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurban satıcıları yem fiyatlarındaki artışın satışları olumsuz etkilediğini belirtti
16 Temmuz 2021 Cuma 09:29

Kurban satıcıları yem fiyatlarındaki artışın satışları olumsuz etkilediğini belirtti

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan satıcılıları Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Adıyaman Hayvan Pazarında durgunluk yaşanmasının nedenini yem ve arpa fiyatlarının yüksek olmasına bağladı.
Salgınla birlikte hayatın her alanında etkili olan zamlar kurbanlık hayvan satışlarını da olumsuz etkiledi.
 
Yıllardır hayvan ticareti yaptığını belirten Yıldıray Torun, yem fiyatlarındaki artışın beraberinde birçok sıkıntılara neden olduğunu dile getirdi.
 
"Fiyatlar iyi ama satış yok"
 
Torun, "Besicilik ve kasaplık yapıyoruz ama isim olarak yapıyoruz 3 liraya arpa, 4 liraya yemin kilogramını alıyoruz. Etin fiyatının yükseldiğini söylüyorlar. Aslında piyasada etten ucuz hiçbir şey de yok. Neden diyecek olursan bir hayvan günde en fazla 2 yüz gram et alır. Bir kilogram yem 4 lira, yemi arpası, ilacı iğnesi derken maliyet artıyor. Bundan dolayı üretici de alıcı da zor durumdadır. Halkın yüzde 60'ı kurban kesemediğinden dolayı kurbanlıklara rağbet yok. Çünkü ekonomik gücü yok. pandemiden dolayı uzun zamandır insanların iş yerleri kapalı olduğundan iş de yapamadılar. Bundan dolayı esnaf ve işçide zor durumdadır. Yetiştirilen hayvanlar tüketilemeyince esnafın elinde kaldı. Fiyatlar iyi ama satış yok."
 
"Vatandaşın alım gücü olmadığından kurbanlıklara rağbet azalmış durumdadır"
 
Satmak için getirdiği 90 büyükbaştan 15 tanesini sattığını dile getiren Ali Çakmak, "Geçen seneye göre fiyatlar aynı büyük değişiklik yok buna rağmen vatandaş alamadığından fiyatlar çok geliyor kendilerine. Vatandaşın alım gücü olmadığından kurbanlıklara rağbet azalmış durumdadır. Bizim büyüklerimizden talebimiz yem fiyatlarını düşürmeleridir. Yem fiyatlarının yüksek olması nedeniyle hem satıcı hem alıcı zor durum ve memnun değildir. Biz büyüklerimizden rica ediyoruz, yem fiyatlarını düşürsünler ki fakir, fukara da kurban kesebilsin. Hiç kimse halinden memnun değildir. Bu durumda satıcı kazanamadığı gibi alıcıda çok sıkıntı yaşıyor." ifadelerini kullandı.
 
Merdan Özçalkap
 
Yem fiyatlarından şikâyet eden Merdan Özçalkap, "Yem fiyatları yüksek, arpada oldukça yüksek fiyata satılıyor. Vatandaş fiyatları yüksek bulduğundan hayvan satışı yapamıyoruz. Hayvan fiyatları normal ama alım gücü düşün vatandaş fiyatları yüksek bulduğundan şuana kadar kurbanlar rağbet olmadı." şeklinde konuştu.
 
Mahmut Bekar
 
Mahmut Bekar ise, "Yem fiyatlarının yüksek olmasından dolayı kimse kurban kesemiyor. Bundan sonra insanlar bir hayvan dahi alamayacak duruma gelecek. İnsanlar ekonomik olarak sıkıntı çektiğinden dolayı bir şey alamıyor. Allah yardım etsin satış yapıyoruz ama bir şey kazanamıyoruz elimizdeki gidiyor yerine bir şey katamıyoruz." dedi. (İLKHA)
Bu haber toplam 175 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Güvenlik Korucularına Hizmet İçi Eğitim Semineri
  • 18 kalem mefruşat malzemesi satın alınacaktır
  • Saha işleri yaptırılacaktır
  • Elektrik malzemesi satın alınacaktır
  • Mardin Artuklu Üniversitesi "Sıfır Atık" belgesi aldı
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA