• Mardin11 °C
  • Diyarbakır9 °C
  • Batman13 °C
  • Şırnak8 °C
  • İstanbul13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırtasiyeciler zincir marketlere düzenleme getirilmesini istiyor
11 Ekim 2021 Pazartesi 10:00

Kırtasiyeciler zincir marketlere düzenleme getirilmesini istiyor

​Yüz yüze eğitimin başlamasıyla işlerinin biraz düzene girdiğini belirten kırtasiye esnafı, zincir marketler başta olmak üzere birçok markette kırtasiye ürünlerinin satışına düzenleme getirilmesini istedi.
Zincir marketlerin kendi alanları dışına çıkarak her türlü ürünü sattığını belirten Bingöl'deki kırtasiyeci esnafı, marketlerin kırtasiye malzemesi satmasının işlerini büyük oranda düşürdüğünü söyledi.
 
Kırtasiyelerde market ürünleri satılmadığı gibi marketlerde de kırtasiye ürünlerinin satılmamasını isteyen kırtasiyeciler, devletin bu konuda bir adım atması gerektiğini belirttiler.
 
"İşlerin iyi olacağını düşünerek ona göre hazırlık yaptık"
 
İşlerinin daha iyi olacağını düşünerek ona göre hazırlık yaptıklarını fakat istedikleri gibi bir satış yapamadıklarını söyleyen kırtasiyeci Ramazan Aydın, salgında okulların kapalı olmasının işlerini büyük oranda olumsuz etkilediğini belirtti.
 
Bazı velilerin, salgından dolayı yine okulların kapanabileceği endişesinde olduklarını ve bu durumun satışlarına yansıdığını ifade eden Aydın, "İnsanların alım gücünün düşmesinin yanında, pandemiden sonra bütün ürünlerde olduğu gibi kırtasiye ürünlerinde de fiyatlar yükseldi. Bu satışları da etkiledi. Gelip iki üç defter alacağı yerine bir tanesiyle yetiniyor." dedi.
 
Aydın,  "Özellikle zincir marketlerin kırtasiye malzemelerini satmaları bizim işimizi zor durumda bıraktı. Biz gıda malzemesi satamayız; aynı şekil marketler de kırtasiye malzemesi satmasın. Devlet bu konuda bir adım atmalı ve herkes kendi işini yapmalı." ifadelerini kullandı.
 
"İnsanlar kırtasiyelerden daha çok zincir marketlere yöneliyor"
 
"Fuarlara gittik, mallarımızı yazdık. Şu anda ödemediğimiz çeklerimiz, senetlerimiz var; borçlarla kapatıyoruz." diyen kırtasiyeci Mehmet Ali Ataş, "Pandemi, bütün dünyayı etkilediği gibi bizi de etkiledi, maddi konuda zor durumda kaldık. Pandemiden sonra yüz yüze eğitim yapılacağından dolayı biz de malzeme aldık, bir hazırlığın içerisine girdik. İnsanlar, kırtasiyelerden daha çok zincir marketlere yöneliyor, her şeyleri oradan alıyor. Bize tek tük eşya almaya geliyorlar. Büyük marketlerin denetlenmesi gerekir. Ben şu an işçi çalıştıramıyorum çünkü işçinin parasını ödeyemiyorum. Devletten beklentimiz küçük esnafa destek vermesidir. Büyük zincir marketlerin her şeyi satmasına izin verilmemeli." diye konuştu.
 
İsa Şadinoğlu isimli kırtasiyeci ise okulların yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte yeni ürün getirdiklerini ancak istediklerin satışı yapamadıklarını kaydetti. Şadinoğlu, bunun nedeninin velilerin, okulların kapanacağına yönelik endişesi olduğunu söyledi.
 
Şadinoğlu, "Fiyatlarda bir yükselme var, geçen sene sattığım malın üstünde bir fiyata alıyorum. Bu zincir marketler çok büyük miktarda mal alıp stoklayabiliyorlar ve büyük bir kâr elde ediyorlar fakat biz bunu yapamıyoruz." dedi.
 
Ailece bu kırtasiye sektöründe çalıştıklarını belirten Adem Barman, salgından önceki satışı halen yakalayamadıklarını vurgulayarak temennilerinin okulların bir daha kapanmaması olduğunu dile getirdi. (İLKHA)
Bu haber toplam 98 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • ​Mardin Valiliğinden "Kürtçe tiyatroya engel" iddialarına açıklama
  • Bakım ve onarım hizmeti alınacaktır
  • 100 Sözleşmeli Personel alınacak
  • Sağlık Bakanlığı'ndan yeniden atama kurası
  • Zabıta memuru alım ilanı
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA