• Mardin31 °C
  • Diyarbakır26 °C
  • Batman30 °C
  • Şırnak26 °C
  • İstanbul19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kardiyoloji Uzmanı Biçeroğlu, Kalp hastalıkları tedavisinde teknoloji önem taşıyor
13 Ağustos 2022 Cumartesi 09:56

Kardiyoloji Uzmanı Biçeroğlu, "Kalp hastalıkları tedavisinde teknoloji önem taşıyor"

Günümüzde artan stres, dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, obezite gibi nedenlerle artış gösteren kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranının, tüm ölümler içinde hala ilk sıralarda yer alıyor.
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Serdar Biçeroğlu, bunca teknolojik ilerlemeye rağmen kalp hastalıklarının hala ilk sıralarda yer alması da ölüm oranlarının azaltılabilmesi için başka şeylere daha ihtiyaç duyulduğunu düşündürdüğüne dikkat çekti.
 
Gelişen teknolojiyle birlikte, kalp hastalıklarında daha etkin tedaviler uygulandığı bilgisini veren Uzm. Dr. Biçeroğlu, "Tarihsel gelişmeler eşliğinde değerlendirecek olursak tıp dünyası her daim kalp hastalıkları ile ilgili heyecan verecek bir yeniliği sunmayı başarmıştır. Başarılı her yeniliğe rağmen beklenti karşılanamamıştır. Kalp damarı hastalıklarının anlaşılması, yeni tedavilerin gelişmesine fırsat verse de hala kalp krizini önceden gösterecek bir tetkik geliştirilememiştir." dedi.
 
"Stentler ile birlikte kullanılan ilaçların gelişmesi başarıyı artırmış ölüm oranları azalmıştır"
 
Kalbi besleyen damarların görüntülenmesi (koroner anjiyografi) hastalıkların anlaşılması için fırsatlar verdiğini belirten Biçeroğlu, "Zaman içinde teknolojinin ilerlemesi ile ince, kıvrımlı, tam tıkalı damarlara balon yapmak ve stent yerleştirmek imkanlı hale gelmiştir. Stentlerin kullanılması farklı bir durum oluşturmuş, stent yerleştirmede hastalığın fazı ve tipi daha fazla önem kazanmıştır. Stentler ile birlikte kullanılan ilaçların gelişmesi başarıyı artırmış ölüm oranları azalmıştır. Ancak bu defa daha fazla kronik hasta yaşamaya başlamış risk grubu genişlemiştir." şeklinde konuştu.
 
"Teknoloji avantaj sağlıyor"
 
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Serdar Biçeroğlu, gelişen teknolojiyle birlikte koroner görüntülemede kullanılan bilgisayarlı tomografilerin tanı ve tedavi sürecinde avantaj sağladığına dikkat çekti.
 
Biçeroğlu, "2000’li yılların başında kalp MR’ı üzerinde yoğunlaşan görüntüleme teknolojisi zaman içinde hareketli bir organ olan kalp görüntülenmesinde pratik olmadığı için alternatif aratmıştır. İşte tam olarak bu zaman diliminde koroner görüntülemede bilgisayarlı tomografiler kullanılmaya başlanmıştır. Bu alanda teknolojik ilerleme hızlıca bilim ile buluşup hastalığın anlaşılması konusunda yardımlar sunmaya başlamıştır. Görüntülemeden elde edilen veriler ile uygulanan hastaların takibi birleştirilip bilimsel neticeler elde edilmiştir. Bu bilgiler ışığında risk grupları daha doğru tespit edilmeye başlanmıştır. Tüm damarların görüntülenmesinden elde edilen bilgi ile diğer tüm damarlardan daha ince olan kalp damarlarının hastalıkları hakkında bilgi sahibi olunabilmiştir" ifadelerini kullandı. (İLKHA)
Bu haber toplam 339 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Kuraklığa karşı yer altı barajları inşa ediliyor
  • Erbaş: Peygamber Efendimizin gelişi; insanlık için kurtuluş umudu olmuştur
  • DENEYAP Uygulama Sınavı 42 ilde başladı
  • Sofralık zeytin ihracatı 110 bin tona ulaştı
  • Togg: Spekülatif haberlere itibar edilmesin
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA