• Mardin29 °C
  • Diyarbakır28 °C
  • Batman28 °C
  • Şırnak28 °C
  • İstanbul23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irakın yeni döviz politikası ihracatçıları zora soktu
21 Mart 2023 Salı 08:00

Irak'ın yeni döviz politikası ihracatçıları zora soktu

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, Irak'ın döviz politikasındaki değişiklikler nedeniyle ihracatın olumsuz yönde etkilenmeye başladığını söyledi.
Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, Irak'ın döviz politikasındaki değişiklikler nedeniyle ihracatın olumsuz yönde etkilenmeye başladığını söyledi.
 
Döviz hareketlerinin kontrol altına alınması için getirilen yeni uygulamalarla başlayan piyasadaki döviz sıkıntısının Türkiye ve Irak arasındaki para transferini zorlaştırdığını ifade eden Kadooğlu, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin zarar görmemesi için Irak Merkez Bankası'nın açtığı döviz satış ihalelerine Türkiye'deki bankaların da katılmasını istedi.
 
''Irak ihracatımızda ilk sırada''
 
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden yapılan ihracatta ilk sırayı Irak'ın aldığını belirten Kadooğlu, "Irak ile tarihi ve kültürel bağlarımızın yanında, dış ticaret alanında da güçlü bağlarımız var. Irak hükümeti bir süre önce döviz politikasında değişikliğe gitti. Döviz hareketlerini kontrol amacıyla uygulamaya konulan bu politika, bankacılık sisteminin geliştirilmesi ve kayıtlı sisteme geçilmesi açısından önemli. Ancak yeni politika ile birlikte piyasada döviz darlığının başlaması ticari ilişkilerimizi olumsuz yönde etkilemeye başladı." dedi.
 
''Türkiye bankaları daha aktif olmalı''
 
Türkiye bankalarının Irak'ta daha aktif olması gerektiğini belirten Kadooğlu, "Irak'a ihracat konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Ancak Irak'a sattığımız ürünlerin parasını transfer ederken sorun yaşıyoruz. Geçmişte iki ülke arasındaki döviz transferi büyük ölçüde karayolu ile yapılırdı. Şimdi Irak bu uygulamaya son verdi. Artık tüm para hareketlerinin bankalar aracılığıyla yapılması gerekiyor. Irak'tan alacağımızı döviz olarak Türkiye'ye transfer etmek istiyoruz. Fakat sattığımız ürünün parasını ülkeye getirmekte zorluk çekiyoruz. Irak'ta Türk bankaları da var. Bu anlamda Türk bankalarının daha aktif olmasını istiyoruz. Bunun için de Irak Merkez Bankasının açtığı döviz satış ihalelerine Irak'taki Türk bankalarının da davet edilmesini istiyoruz. Eğer Türk bankaları Irak Merkez Bankası'nın döviz satış ihalelerine katılabilirse bizim ihracatçılar Türk bankalarına giderek Irak dinarını yatırıp parayı döviz olarak ülkemize kolaylıkla transfer edebilirler." ifadelerini kullandı.
 
"Türkiye ile Irak iki dost ülke''
 
Irak'tan para transferiyle ilgili yaşanan sorunların takipçisi olduklarını da belirten Kadooğlu, "Türkiye ile Irak gerek kültürel gerekse ticari anlamda güçlü bağları olan iki dost ülke. Her iki tarafın dış ticaretinin zarar görmemesi için gerekli iyileştirmelerin ve düzenlemelerin ivedilikle yapılması çok önemlidir. Yaşanan sıkıntıları çeşitli zaman ve platformlarda ilgili Bakanlıklar ve makamlara ilettik. Konuyu takip etmeye de devam ediyoruz." şeklinde açıklamada bulundu. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Tutamaçlarda yer alan duyuruları çıkartan kadın hakkında suç duyurusu
  • TUS dönem tercihleri başladı
  • Nüfus müdürlüklerinde LGS mesaisi
  • Sakarya’da uyuşturucu operasyonu: 265 gözaltı
  • İletişim Başkanı Altun: Erdoğan yönetimi dünyaya hakkaniyet mesajı vermeye devam edecek
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Cumhurbaşkanı Seçiminde Hangi Adaya Oy Vereceksiniz?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA