• Mardin40 °C
  • Diyarbakır40 °C
  • Batman40 °C
  • Şırnak39 °C
  • İstanbul31 °C

Abdulaziz ALTEKİN / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlimizin Sağlık Sorunu

11 Mayıs 2022 Çarşamba 18:23

Bölgemizin en büyük sorunlarından biri olan sağlık sorunu, maalesef bir türlü giderilemiyor. Bunun nedeni, Sayın Mardin Milletvekillerinin konuyla fazla ilgilenmemesi de olabilir ya da sağlık bakanlığının şikâyetleri kaale almaması da olabilir. Neden ne olursa olsun sonuç itibariyle sıkıntı çeken halktır.

Mardine bağlı her ilçede sağlık binası olmasına rağmen kimi alanların doldurulmaması yüzünden vatandaş, soluğu Mardin’de almak zorunda kalıyor. Zorunluluktan doğan bu durum karşısında tabiri caizse tıp çaresiz! Hasta sayısının fazlalığı karşısında doktorlar da ne yapacaklarını bilemiyorlar elbet. Lakin onların da ellerinden bir şey gelmiyor.

Ekonomik sıkıntılara rağmen özel hastanelere gitmek isteyenler, bu defa yoğunluktan dolayı randevu bulamıyorlar. Ve ne yazık ki yaklaşık 150 kilometrelik uzaklıktaki Batman’a gidiyorlar. Üstelik kimi zaman muayene ve tahlil işlemleri uzadığı için masraflar katlanıyor.

En son Mardin Ağız ve Diş hastanesi yeni binasına taşındı. Vatandaş, sorunlardan biri ortadan kalktı diye sevinirken var olan soruna yenisi eklendi. İlk hafta neredeyse hiçbir şekilde asansör hastalara verilmedi. Neymiş efendim malzeme taşıyorlar. Hatta bu yüzden güvenlikle tartıştım. Gençleri bir yana yaşlıların kapıda beklemesine rağmen görevlerini yapmayan güvenlik, ben çalışanlara neden bu haksızlığı yapıyorsunuz diye sorduğumda anca olaya dahil oldular. Dâhil olma nedenleri ise beni susturmak istemeleri.

Sonraki haftalarda bu sorun ortadan kalktı çok şükür. Çünkü taşınacak malzeme kalmamıştı. Fakat bu defa randevu alma sıkıntısı baş gösterdi. Muayene olmaya giden hastalar, randevu sistemine yönlendirildiler. Randevu sistemi iki haftada bir (tabi bu süre bazen daha da uzuyor) Pazar günleri sadece birkaç dakikalığına açılıyor. Sisteme girene kadar randevular çoktan kapatılmış oluyor. Yeni bina geldi diye sevinen vatandaş, artık tedavi olamıyorlar.

Bu sadece bir sorun. Bölgedeki nüfusun göz önüne alınmaması ve diğer büyükşehirler gibi kaynak aktarılmaması şüphesiz bürokrasinin zayıflığından kaynaklanmaktadır. Yönetici olarak seçtiklerimizin bizim en temel sorunlarımızla ilgilenmemesi yüzünden bugün ülkenin en çok turist alan ili Mardin, maalesef sağlık sektöründe diplerde.

Mardin’e akın akın gelen hastaların azaltılması için acilen tüm ilçelere doktor takviyesi yapılmalıdır. Bize ulaşan bilgilere göre, Dargeçit ve Midyat ilçelerimizin cildiye doktoru yok. Bu ilçelere uzman doktor takviyesi yapılmalı. Özellikle Dargeçit’teki ağır vakalar başka yerlere gönderilmekte. Kadın doğum doktoru, taşımalı sistem gibi sadece bir gün çalışmakta. Diş doktoruna giden hastalar Mardin’e gönderiliyor fakat randevu olmadığı için aylarca sıra bekliyorlar.

Hastane yöneticilerinin makam odalarından çıkmamaları, sorunlar yaşanmadığı anlamına gelmez. 2019 yılında konuştuğumuz birkaç yetkili isim, sorunların çözümü noktasında adım attıklarını ifade etmişlerdi. Onları burada ifşa etmeyeceğim. Lakin yalan beyanda bulundukları, geçen bu zaman zarfında açık bir şekilde belli oldu. Umarım bu süreçten sonra oturduğunuz o koltukların hakkını verirsiniz.

Sorunlar o kadar çok ki saymakla bitmiyorlar. Her gün ilimize gelen devletin üst kademeleri şüphesiz bu sorunlardan haberdar değiller. Biz buradan hem yöneticilerimize hem de bakanlığa sesimizi duyurmaya çalışalım. Nasıl ki vatandaşlık görevimizi yerine getirip vergilerimizi veriyorsak ve aksamalardan dolayı cezaya tabi tutuluyorsak, lütfen artık sizler de üzerinize düşen görevleri yerine getirin. Doktor veya teçhizat yok diye hastalarımız kilometrelerce uzağa gönderilmesin. Sonuçta insan hayatı söz konusu. Saliselerin bile titizlikle değerlendirilmesi gerekirken, zamanın yollarda heba edilmesi hiçbir vicdana sığmaz. Dünyanın her yerinden turist akınına uğrayan ilimizi bu rezil durumdan kurtarın!

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA