• Mardin20 °C
  • Diyarbakır16 °C
  • Batman18 °C
  • Şırnak17 °C
  • İstanbul21 °C

Rıfat Direkçi / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İKİ YIL SONRA! KISITLAMASIZ İLK BAYRAM KUTLANDI

10 Mayıs 2022 Salı 11:40

" iki yılın ardından gelen kısıtlamasız mesafesiz, maskesiz, engelsiz, ilk bayram ilk Ramazan Bayramı…

" Şimdi kucaklaşma ve tokalaşma zamanı … "

Bizim ellerde altı dini bayram kutlanır.

Midyat ve Mardin'de bayram bir başka güzel ama en önemlisi arefe günü yani bayramdan bir gün önce ki gün. Uzak yakın herkes özellikle ikindi namazı sonrası ebediyete intikal eden sevdiklerinin kabristanlarını ziyaret eder ilk bayramlaştıkları sevdikleri oluyor ebedi aleme intikal eden sevenleridir, onlar.

Mezarları başında bayram süresi ve arefe günü boyunca Fâtihalar, Yasinler okunur dualar edilir. Kabristanda bulunan Mezarlar temizlenir, bakımı yapılır. Bu duygu ve heyecanla sılayı rahim yapılır.

Kabristanlarda, "Dil lal olur, kalp konuşur, hasret duyulana hemhal olunur." Evet bu atmosfer ve duygularla bir bayram sabahı namazı ile bayramlaşma, kucaklaşma, muhabbet, saygı, sevgi ve paylaşma duyguları içinde çocukça neşeli bir bayram yaşanır bizim buralarda . Ramazan orucu, iftar ve sahur vakitleri ailece yaşanır. Gündüz hatimleri, akşam teravih namazı, gece sahur vakti her biri bir başka manevi iklim yaşatır.

Fakir ve muhtaçların hatırlandığı ay Ramazan ayıdır. Çarşıya bereket ve hareket gelir.

Hele bir gece var ki onbir ay yolu gözlenir? Bin aydan daha hayırlı gündür o gün. Leyletül-Kadr gecesi.

Melekler Allah'ın emriyle yeryüzüne iner ve iner, duâ kapısı açılır, O gece Rablerinin izniyle Ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

İşte maneviyatı ve ikramı bu kadar fazla olan bir aydır. Bunu değerini ve idrakını yapanlar için.

Elveda ey Şehr-i Ramazan elveda

Onbir ayın sultanısın

Dertlilerin dermanısın

Hakk’ın bize ihsanısın

Elveda ey Şehr-i Ramazan elveda

Ey Kur'an ve rahmet ayı

Sen Şehr-i Mübarek’sin…

"Bayram heyecanı artık zirveye ulaşır".

Güzel elbiseler alınır , ikramlıklar hazırlanır, şeker, kiliçe, çörek, pasta, baklava, meyveler, et haşlama, kavurma ,bulgur, pilav, ve dahası…

Gelen misafirlere hazırlanır ikramlar sınırsız olur.Bayram sohbetleri, kaçak çay ile demlenir.

Çocukça yaşamak gerek bayramları. Bayram için alınan yeni elbiseler baş ucunda saklanır akşamdan sabaha kadar .

Çocuklar ise bayram günü; şeker, bayram harçlığı için elinde şeker poşetleri ile evleri tek tek gezer. Mahalle şenlenir kapılar açık, çocukların mistik, müzik korosu ses  emsali "ğay'da we piroz be, nave kure ve nehroz Bee" … der ve şekerini alır, hızlıca başka bir eve doğru birlikte arkadaşları ile şeker toplar. Bizim ellerde dört dille bayram kutlanır! " Bayramınız kutlu olsun, ğay'da we piroz be, ğay'dık bımbarek aleyk, ğay'dı brıho…" burada dil ve din bir arada yaşar, sevincini, üzüntüsünü bir arada yaşar.

Tabiki bayramlarda iki tür şeker alınır, biri çocuk şekeri diğeri de adam şekeri ile isimlenir. Adam şekeri alanlar çok sevinir arkadaşlarına ve kardeşlerine hava

atar ????.

Güzel bir bayramı yaşamak için şehirlerden çıkmak gerekir.

En güzel bayram köylerde, müstakil mahallerde dolu dolu neşeli ve heyecanla kutlanır. Bayram sevinci tüm benliğinizin hücrelerine işlenir. Bayramı yaşınız 3 ila 70 de olsa güzel bir bayram  duygusu yaşar ve yaşatır sizlere burada kutlanan bayramlar. Çocukluğumuz ve çocuklarımız için bu müstakil semtlerde bayramlaşma programlarımızı yapmaya gayret edelim.

Gelişmiş şehir alanlarda, site, metro, apartmanlarda bu heyecan ve neşe sönük, bihabersiz gelir geçer. Komşu kapısı kapıya baksada birbirini tanımaz, çocuklarda belki okuldan tanışır. Birbirlerini ziyaret etmez, bayramlaşmaz, ölse bile haberi olmaz, bu kadar sönük bir yaşam kültürü olamaz. Kültürümüz yok olmasın, hasret duyduğumuz çocukluğumuzun günlerini, çocuklarımızda yaşasın.

Onların elinden tutalım bayramlaşma mutluluğunu ve neşesini bütün benliğimizde yaşayalım, yaşatalım. Güzel olan duyguları ertelememeliyiz.

Çocuklarımıza güzel ve temiz giyecek ve yiyecek almak yetmez onların heyecanı ve yarın anlatacak güzel anıları olsun.

Bu bayram bitti belki ama,

eğer ki bütün benliğinizin hücrelerine işleyen bir bayram yaşamak ve yaşatmak isterseniz  9 - 12 Temmuz  2022 için bizlere büyük bir fırsat olacak "Kurban Bayramı ????" gelecek bizler bunu mükemmel bir bayrama dönüştürebiliriz.

"Dün tarih oldu yarın sır. Bugünün kıymetini bil, belki yarın yokumdur kim bilir?"

Günümüzde insanlar her şeyin fiyatını biliyor, fakat hiçbir şeyin değerini bilmiyorlar. - Oscar Wilde

 Mehmet Ali  bey Derizbineli bayram anısını anlatıyor ; "bayram günü ev ev geziyorduk, şeker toplar her girdiğimiz eve "ğayd bınbarek aleyk" der şeker bayram harçlığı alır koşa koşa bütün köyü gezerdik. Bayramlarda annelerimiz kiliçe, sütlaç, et kavurması, pilav, bulgur, kayısı hoşafı benzeri şeyler hazırladı. Beş altı arkadaş beraber gezerdik. Bayramdan bir gün öncesinden ellerimize kına sürerdik. Kına bulamayanlar kayalıklarda yeşeren kına rengi veren bitkiyi kına gibi ellerimize sürerdik. Neşeyle mutlu bir bayram yaşardık. Çocukluğumuzun bayramlarını özlemle hatırlarız. "

Bizleri Allah’a yaklaştıran bu mübarek günlerden istifade edelim. Hayatın koşuşturmacası içinde ihmal ettiğimiz değerlerimizi yaşamak ve ailemize zaman ayırmak için bir fırsattır bayramlar. Aile, akraba, komşu ve dostlarla bir araya gelerek muhabbetin tazelendiği zamanlardır. Böylece aile, akrabalık ve dostluk bağları güçlenir ve aradaki sevgi artar. Küskünlüklere son veren bir arabulucu, uzlaştırıcı barış elçisidir bayramlar.

Bayramı sadece kendi evimiz ve mahallemizle de sınırlamayalım. Kalplerimiz bütün İslam alemi için atmalı, bayram coşkumuza bütün insanlığı ortak etmeliyiz.

Tekrar Ramazan Bayramınızı kutluyor, gelecek olan Kurban Bayramını  mükemmel bir bayram olarak bütün benliğinizde yaşamanız ve yaşatmanız duasıyla Allaha emanet olunuz.

Sevgiyle, muhabbetle, sağlıklı kalın .

1-148.jpg

 

Bu yazı toplam 311 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA