• Mardin34 °C
  • Diyarbakır37 °C
  • Batman38 °C
  • Şırnak39 °C
  • İstanbul26 °C

Abdulaziz ALTEKİN / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HİZMET Mİ YOKSA EZİYET Mİ?

07 Eylül 2021 Salı 17:36

Seçim oldu hadi yolları bozun, başkan değişti tekrar yolları bozun, hat çekilecek yine yolları bozun… Neredeyse seçim vaatlerinin vazgeçilmez birer unsuru haline geldi yol, su, elektrik. Peki, yapılanlar hizmet mi yoksa eziyet mi?

Geçen gün Japonya’da meydana gelen bir boru patlaması videosunu izledim. Koca şehirdeki trafiği aksatmadan yedi gün içerisinde yolu bozup tekrar yaptılar. En son belediye başkanı açılışta tüm vatandaşlardan özür diledi. Çünkü ona göre yedi gün çok uzun bir süreydi.

Aynı olayı alıp burayla karşılaştıralım:

1. Memlekette henüz yedi gün içerisinde bozulup bitirilen bir yola şahit olmadık. Bırakın şehirleri köy yollarını bile aylarca yapıyorlar.

2. Gecikmeden dolayı bu güne kadar hiçbir belediye başkanı çıkıp halktan özür dilemiş değil.

Hepinizin bildiği üzere Mardin-Midyat karayolu çalışmaları nihayet başladı. Bu sevindirici bir haber. Yapanlardan ve vesile olanlardan Allah razı olsun. Fakat söylentilere göre 2023 yılına tarih verilmiş. 60 kilometrelik yol için iki yıl bilemiyorum. En son Ömerli-Mardin yolu bu şekilde başladı. İhaleyi alan kişi veya kişiler sonra kaçıp gittikleri için çalışmalar yarım kalmıştı. Umarım bu da böyle bitmez.

Gelelim şehrin içine!

21. yüzyılda neredeyse patikadan farksız köy yolları dururken bunları görmezden gelip ilçeniz düzgün olan yollarını hizmet için mi kaldırdınız? Eski başkanın yaptığı parkeler neden bu kadar göze battı? Şimdi yollar asfaltlanacakmış. İnşallah sizden sonra gelecek olan başkan da asfaltı beğenmeyip tekrar yolu bozmaz.

Yol çalışmaları en çok esnaflarımızın canını yaktı ve yakmaya devam ediyor. Pandemi sürecinde zaten sıkıntıda olan esnafların bir de bu tür çalışmalarla yolları kapanması neredeyse kepenk kapattıracak dereceye geldi. Ki konuştuğum birkaç esnaftan aldığım bilgilere göre sadece geçen hafta üç esnafımız kepenk indirmiş.

Esnafa can suyu olabilecek faaliyetlerde bulunmak yerine onları daha da zorda bırakmak kimsenin çıkarına değildir. Evet, bu çalışmalar halk tarafından sevindirici bulunmuş olabilir. Fakat memleketi asfalta boğarken esnafların çalışmalarını engellemeyecek şekilde bir plan dâhilinde hareket edilebilirdi.

Çoğu köyler şu an karantinada! Karantina nedeniyle şehre gelip alışveriş yapılmadığı için ekonomi kısır döngüye girmiş durumda. Esnaflar ilk çözüm olarak fazla olan işçileri işten çıkararak başladılar. Lakin yavaş yavaş kepenk indirmeye doğru gidiyorlar. Acilen bunun önüne geçilmeli. Yapılan hizmetler eziyete dönüşmemeli. Maddi olarak esnaflara destek sağlanmasa bile hâlihazırdaki kazançlarının önüne geçebilecek çalışmalardan herkes kaçınmalı.

Umarız bir an önce esnaflarımızın sorunları dikkate alınarak yeni bir yol haritası çıkarılır.

 

Bu yazı toplam 1012 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA