• Mardin8 °C
  • Diyarbakır8 °C
  • Batman11 °C
  • Şırnak8 °C
  • İstanbul8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halk sokak köpeklerinden rahatsız: Sokakta yürüyemiyoruz
01 Şubat 2023 Çarşamba 09:31

Halk sokak köpeklerinden rahatsız: Sokakta yürüyemiyoruz

Şanlıurfa'da başıboş köpeklerinin toplu halde cadde ve sokaklarda dolaşması vatandaşların endişesine neden oluyor.
Şanlıurfa'da başıboş köpeklerinin toplu halde cadde ve sokaklarda dolaşması vatandaşların endişesine neden oluyor.
 
Başıboş sokak köpeği tehdidinin devam ettiğini belirten Şanlıurfa halkı, barınak sayılarının artırılması gerektiğini ifade etti.
 
Özellikle kent merkezinde sabahın erken saatlerinde, sokak ve caddelerin tenha olduğu zamanlarda sokak köpekleri halkın korkmasına sebep oluyor.
 
Başıboş dolaşan sokak köpeklerinin her an tehlike oluşturduğunu belirten vatandaşlar, yetkililerden duruma müdahale etmeleri çağrısında bulundu. 
 
"Sokak köpekleri belediyenin büyük bir ayıbıdır"
 
Halil Bahçe
 
Belediyenin sokak köpeklerini barınaklara yerleştirmesi gerektiğini ifade eden Halil Bahçe, "Sokak köpekleri bir yandan iyidir; evimizi ve bahçemizi koruyor. Atık yemeklerimizi yiyorlar, bu sayede yemeklerimiz çöpe gitmiyor. Ancak sokak köpeklerinin bu hali belediyenin büyük bir ayıbıdır. Belediyemiz köpekleri barınaklara götürseydi, sahada köpek kalmazdı. Hayvanlar dışarda aç bir şekilde ölümle yüzleşiyor. Belediye hayvanlara güzel ve temiz bir barınak yapmalıdır. Orada bakımlarını ve aşılarını yapmalıdır. Kuduz bir köpek dışarıda birini ısırdığında hastalık oluşacaktır." dedi.
 
"Halk olarak bundan şikâyetçiyiz"
 
İbrahim Halil Uflaz
 
Sokak köpeklerinin şehrin her tarafında olduğunu söyleyen İbrahim Halil Uflaz, "Özellikle bu sene sokak köpekleri hakkında iyi şeyler düşünmüyoruz. Şanlıurfa'nın hemen hemen her yerinde köpek görüyoruz. Eskiden mahallede sadece bir köpek görürdük, şu anda neredeyse her bir yerde 5-6 tane köpek var. Gece vakti kadın veya çocuk sokak köpekleri yüzünden sokakta yürüyemiyor. Böyle bir sıkıntının yaşanmamasını istiyoruz. Hayvanlar aç kalıyor. Halk olarak bundan şikâyetçiyiz. Barınaklar yetersizdir. Eyyübiye ilçesinde bir barınak vardı, onu da kapattılar. Yetkililerin bu soruna el atmasını istiyoruz. Sokak köpekleri adeta kurt gibi olmuş, aç olunca hepsi vahşileşiyor." şeklinde konuştu.
 
"Sokak köpekleri insanları çok rahatsız ediyor"
 
Mehmet Çerkez
 
Barınak sayısının yetersiz olduğunu vurgulayan Mehmet Çerkez, "Sokak köpeklerinden çok rahatsız oluyoruz. Sokak köpekleri insanları çok rahatsız ediyor. Sebze halinde çalışıyorum, gece saat 4'te evden dışarı çıkıyorum. Kapının önünde hangi köpek tarafından saldırıya uğrayacağımı bilmiyorum. Kapıdan çıktığım zaman 6-7 tane köpek, mahalle başlarında bekliyor. Barınakları kapattılar, köpekleri salıverdiler. Evden dışarı çıkmaya korkuyoruz. Ailem dışarı çıkmaya korkuyor. Muhtarlığa defalarca gittim ama bir sonuç alamadım. Belediyenin barınak açması gerekiyor. Sokak köpeklerinin koruma altına alınması lazım. Sokak köpeklerinin barınakta tutulmaları gerekiyor." diye konuştu.
 
"Barınak yapılması gerekiyor"
 
Sümeyye Aslan
 
Sokak köpeklerinin çocuklara saldırdığını ifade eden Sümeyye Aslan, "Belediyenin sokak köpeklerini toplaması gerekiyor. Sokak köpekleri insanlara zarar veriyor. Belediyenin tek tek her sokakta köpekleri toplaması gerekiyor. Barınak yapılması gerekiyor. Sokak köpekleri bazen çocukları ısırabiliyor. Barınakların artırılması gerekiyor." dedi.
 
"Sokak köpekleri bugünlerde halka saldırıyor"
 
İlyas Alkan
 
Son günlerde sokak köpeklerinin saldırılarının artığına dikkat çeken İlyas Alkan, "Sokak köpekleri bugünlerde halka saldırıyor. Çöpleri karıştırıyorlar, parçalıyorlar. İnsanlara da saldırıyorlar. Barınaklar yetersizdir. Devlet, sokak köpeklerini toplamıyor. Sokak köpeklerinin toplatılması ve barınaklara yerleştirilmesi gerekiyor. Sokak köpeklerinin saldırıları artmış durumda. Bir defa kardeşimi köpek ısırmıştı. Köpek kuduz çıktı. Sokak köpekleri çok büyük bir tehdit oluşturuyor. Sokak köpekleri aç kaldığında gözü hiçbir şeyi görmüyor." ifadelerine yer verdi.
 
"Büyük köpeklerden korkuyorum"
 
Arın Atmaca
 
Arın Atmaca ise, "Sokak köpeklerine fazla yaklaşmayın, ısırabiliyor. Köpekler bazen pireli olabiliyor. Sokak köpeklerini bazen görüyorum. Sokak köpeklerini görünce bir şey yapmadan sakince oradan geçiyorum. Büyük köpeklerden korkuyorum." diye konuştu. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA