• Mardin20 °C
  • Diyarbakır26 °C
  • Batman20 °C
  • Şırnak21 °C
  • İstanbul22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
​Haklarını alamayan özel hastane çalışanları eylem yaptı.
05 Ekim 2019 Cumartesi 12:32

​Haklarını alamayan özel hastane çalışanları eylem yaptı.

​Haklarını alamayan özel hastane çalışanları eylem yaptı.
Siirt Özel Asema Hastanesinin bir önceki sahiplerinden devralındığında planlı ve programlı bir şekilde iflasın eşiğine getirildiğini iddia eden hastane çalışanları, 4 aylık maaşlarını alamadıklarını ve özlük haklarının gasp edildiğini belirttiler.
 
Aylık 2 milyon TL civarında kazanç elde eden hastanenin nasıl iflas ettiğine anlam veremediklerini söylen hastane çalışanları, mağduriyetlerinin giderilmesini istediler.
 
Hastane devralındığında kendini farklı bir isimle tanıtan hastane sahibinin oğlunun ismini kullandığını iddia eden hastane çalışanlarından Fatih Doroğlu, "Hastane sahibi kendini Faysal Ordu olarak tanıttı ama biz daha sonra öğrendik ki meğer oğlunun ismini kullanıyormuş ve gerçek ismi ise Nusret Ordu'ymuş. Bunların bir şebeke olarak buraya geldiği anlaşılıyor çünkü hastanenin bütün tıbbi cihazlarını boşandığı eşinin üzerine yapmış. Demek ki bu günleri hesaplamış. İmza yetkisi ve bütün para trafiği de kardeşinin üzerinde bulunuyor. Bizler resmen dolandırıldık." ifadelerini kullandı.
 
4 aylık maaşlarının ödenmediğini ve bütün özlük ve sosyal haklarının gasp edildiğini iddia eden hastane çalışanları, yaptıkları basın açıklamasında yaşadıkları mağduriyetlere dikkat çektiler.
 
Açıklamada, "Bugün burada toplanmamızın asıl amacı haklılığımız ve mağduriyetimizi bir nebzede olsa basın yoluyla ilgili merci ve devlet yetkililerine duyurmaktır. Son 4 aydır alın terimiz olan maaş alacaklarımız verilmemiştir. Bunun yanında fesih hakkı elde ettiğimiz halde tazminat, kıdem, ihbar, fazla mesai, resmi tatil, yıllık izin, çalışma ücretleri ve ayrıca banka promosyonları tarafımıza ödenmemiştir." denildi.
 
İflas ettiğini belirten özel hastanenin 185 kişilik çalışanın yanında bakmakla yükümlü en az 3 kişilik bir nüfusa sahip olduğu düşünüldüğünde toplamda 555 kişinin mağduriyet yaşandığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bizler sağlık çalışanı olarak iflas bayrağını çeken hastanede yıllarca vatandaşlara sağlık hizmet verdik, alın teri döktük, gecemizi gündüzümüze katarak hastanenin ayakta durabilmesi için elimizden gelen her türlü gayreti sarf ettik. Ama ne yazık ki yukarıda belirtmiş olduğumuz haklarımızı alamıyoruz."
 
Açıklamanın devamında, "Bizlere bu mağduriyeti yaşatanlar. Hem bu dünyada hem de ebedi hayatta karşılığını alacaklarına olan inancımız tamdır. Ayrıca belirtmek isteriz ki bu olayın sorumlularının iyi niyetli olmadıklarını açık yüreklilikle söyleye biliriz. Özel hastanenin binası, makine ve teçhizatının ruhsat satışı gerçekleştirilmeden yetkililerden elde edilecek gelirin banka, haciz ve ipoteklere aktarılacağından personel mağduriyetinin devam edeceğinin ve hakkımız olanı alamayacağımıza dikkat çekmek istiyoruz. Bu konuyla ilgili yetkililerden mağdur olan hastane personellerinin düşünülmesini ve konu ile ilgili gereken tedbirlerin alınmasını istiyoruz." denildi.
 
Haklarının korunması için yetkililere seslenen hastane çalışanları yaptıkları açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Siirt Valimiz Ali Fuat Atik, Siirt Belediye Başkanı Helen Işık’ın yanımızda olmalarını ve haklı mağduriyetimizin giderilmesi noktasında bizlere destek olmalarını canı gönülden istiyoruz. Cumhuriyet Savcılığına giderek suç duyurusunda bulunacağımızı belirtmek istiyoruz."
 
Konuyla ilgili görüşmek istediğimiz hastane yönetiminin telefonları kapalı olduğundan kendilerine ulaşılamadı. (İLKHA)
Bu haber toplam 236 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • YKS tercihleri başladı
  • YKS tercihi yapacak adaylara "Tercih Danışmanlığı" desteği
  • Nakdi Ücret Desteği ödemeleri yarın yapılacak
  • Merkez Bankası: Piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izleniyor
  • Bakan Koca: "Covid-19 nedeniyle hastaneleri dolu olan ilimiz yok"
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2020 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA