• Mardin22 °C
  • Diyarbakır21 °C
  • Batman23 °C
  • Şırnak24 °C
  • İstanbul14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hacamatın faydaları nelerdir?
19 Mart 2024 Salı 09:10

Hacamatın faydaları nelerdir?

Hacamatın faydaları ile ilgili konuşan Uzman Dr. Yücel Dolu, hacamatın kan dolaşımını arttırarak psikiyatrik vakalarda, kronolojik, nörolojik hastalıklarda, baş, bel, boyun, fıtık ağrıları ve dermatolojik hatalıklara iyi geldiğini söyledi.
Hacamatın faydaları ile ilgili konuşan Uzman Dr. Yücel Dolu, hacamatın kan dolaşımını arttırarak psikiyatrik vakalarda, kronolojik, nörolojik hastalıklarda, baş, bel, boyun, fıtık ağrıları ve dermatolojik hatalıklara iyi geldiğini söyledi.
 
Peygamber Efendimizin de tavsiye ettiği ve bilimsel araştırmalarda da hacamatın birçok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir.
 
Hacamat yapmanın faydaları ve hacamat yapmadan önce hastaları yapmaları gerekenlerle ilgili İLKHA muhabirine konuşan Uzman Dr. Yücel Dolu, "Hacamatın hemen hemen 2000 yıllık bir tarihi vardır. İslami dönemde ise yaş hacamat dönemi başlamış oluyor. Kupa ile vakumlama yöntemi ile yapılan bir tekniktir. Önce belli bazı bölgelere kupa ile vakumlama yapılıyor. Sonrasında ise o bölgelerinde bir takım kimyasal maddeler oluşturuluyor. Ardından kuru kapa bu hali ile bırakılıp kupa çekiliyor. Kupa yapılan bölgelere birtakım çizikler atılıyor. Bu çizikler ile o bölgelerde birtakım kimyasallar ortaya çıkıyor. Tekrar vakumlanarak bu bölgede birtakım reaksiyonlar tetiklenmiş oluyor." dedi.
 
Bazı hastalıklarda yapılan tedavilerde tam sonuç alamadığımız zaman bunları yardımcı tedavi amacıyla kullanmaktayız
 
Dolu, "Hacamatın birçok faydası var. Hacamat psikiyatrik vakalarda, kronolojik, nörolojik hastalarda, baş, bel, boyun, fıtık ağrılarında, en önemlisi ise dermatolojik hatalıklarda kullanılmaktadır. Hacamat burada geleneksel ve tamamlayıcı tıp kapsamında yapılan bir yöntem. Bazı hastalıklarda yapılan tedavilerde tam sonuç alamadığımız zaman bun ayardımcı olması için tedavi amaçlı olarak hacamatı uyguluyoruz. Hacamat yapmadan önce hastanın dikkat etmesi gereken birtakım hususlar var. 24 saat boyunca, hayvansal gıda tüketilmiyor, cinsel perhizde bulunulmuyor ve hacamat yapmaya gelemden üç saat öncesinde bir şeyler yememesi gerekmektedir. Hacamat yaptıktan sonra iki saat içerisinde bir şeyler yenmemesi gerekir ve öbür kurallar 24 saat için tekrar geçerli. Bayan hastalar için ise MERS (bir üst solunun yolu hastalığı) dönemlerinde hacamat yapmamaları gerekmektedir." şeklinde konuştu. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA