• Mardin36 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • Batman32 °C
  • Şırnak33 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Grip aşısının faydaları nelerdir?
20 Eylül 2023 Çarşamba 08:43

Grip aşısının faydaları nelerdir?

Uzmanlar, grip aşısının, aşı olan ancak yine de hasta olan kişilerde hastalığın şiddetini azalttığı çeşitli çalışmalarda gösterildiğine dikkat çekti.
Uzmanlar, grip aşısının, aşı olan ancak yine de hasta olan kişilerde hastalığın şiddetini azalttığı çeşitli çalışmalarda gösterildiğine dikkat çekti.
 
İnfluenza yaş ve ek hastalık durumuna bağlı olarak özellikle hastaneye yatışa hatta ölüme dahi neden olabilecek viral bir hastalıktır. H1N1 domuz gribi en çok hastalığa neden olan virüs tipidir. Peki, bu hastalıktan korunmak için grip aşısı bir seçenek mi?
 
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Servet Öztürk, grip ve grip aşısı hakkında açıklamalarda bulundu.
 
Öztürk, her grip sezonunda milyonlarca kişinin hastalığa yakalanmakta, ciddi iş gücü kaybına uğramakta, yüzbinlerce insan hastaneye yatırılmakta, on binlerce insan influenza ve komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybetmekte olduğuna dikkat çekti.
 
Grip virüsünün damlacık, aerosol ve temas ile bulaşabildiğini belirten Öztürk, "Özellikle kapalı ortamda bulaş ihtimali artmaktadır. Covid-19 pandemisi nedeniyle kullandığımız maske, mesafe ve hijyen önlemleri grip virüsü için de koruyucudur. Son yüzyılda grip virüsüne bağlı dünyada 4 pandemi meydana gelmiştir." dedi.
 
Öztürk, domuz gribinde görülen semptomları şöyle sıraladı:
 
"Boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş yüksekliği, yaygın vücut ağrısı (Kas-eklem-Kemik ağrıları), burun akıntıs, öksürük, nefes darlığı, kusma, ishal"
 
Grip aşılarının hastalığın ortaya çıkmasının azalması, hastaneye yatış ve ölüm oranlarının azalmasının yanında diğer insanlara hastalığın bulaşının azalması gibi birçok faydasının olduğunu belirten Öztürk, grip aşısının yapılmasından iki hafta sonra koruyucu antikorlar oluştuğunu aktardı.
 
Öztürk, şunları kaydetti:
 
"Özellikle 65 yaşın üzerinde, astım, KOAH, Diabetes mellitus(şeker hastalığı), Kalp yetersizliği, İnme, Gebelik ve lohusalık, HIV/AIDS, Kanser hastalığı, kronik böbrek yetersizliği, bağışıklık sistemi baskılayan ilaç kullanımı, morbid obezite ve huzurevi/bakımevinde yaşayanlar kişilerde hastalık daha sık ve ağır geçmektedir. 6 ay-18 yaş arasında olan ve uzun süreli aspirin tedavisi alan çocuk ve adolesanlarda her grip sezonu aşılanmalıdırlar. Yukarıda belirtilen hastalığı olan hastaların her yıl Eylül-Ekim aylarında aşılanmaları önerilmektedir. İdeal olarak herkes Ekim ayının sonuna kadar aşılanmalıdır. İki nedenle grip aşıları her yıl tekrarlanmalıdır. Birincisi aşıya bağlı koruyucu antikorlar aylar içinde azalır. İkinci olarak da her yıl grip virüsü şekil değiştirdiği için, güncel aşıların bileşimi her yıl en yaygın virüsler için yeniden düzenlenir."
 
Gebeler ve bağışıklığı düşük olanlarda canlı aşılara dikkat!
 
Grip aşıları genel olarak burun yoluyla uygulanan canlı aşılar ve parenteral yolla uygulanan inaktif aşılar olarak ikiye ayrıldığını söyleyen Öztürk, gebelik ve bağışıklık yetersizliği olan durumlarda canlı aşı uygulanmaması gerektiğini, inaktif (cansız) grip aşılarının bu grup hastalarda tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.
 
Grip aşısının faydaları nelerdir?
 
Öztürk, grip aşılarını faydalarını şöyle sıraladı:
 
"Grip aşısı, grip hastalığına yakalanma ihtimalinizi azaltır.
 
Grip aşısının, aşı olan ancak yine de hasta olan kişilerde hastalığın şiddetini azalttığı çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir.
 
Grip aşısı, griple ilişkili hastaneye yatış riskini azaltır.
 
Grip aşısı, belirli kronik sağlık problemlerine sahip kişiler için önemli bir önleyici araçtır.
 
Grip aşısı, hamilelik sırasında ve sonrasında hamile kişilerin korunmasına yardımcı olur.
 
Aşı olmak, bebekler ve küçük çocuklar, yaşlılar ve belirli kronik sağlık sorunları olan kişiler gibi ciddi grip hastalığına karşı daha savunmasız olanlar da dâhil olmak üzere çevrenizdeki insanları da koruyabilir."
 
Grip aşısının en sık yan etkilerini sıralayan Öztürk, şunları ekledi: "Aşının yapıldığı yerde ağrı, kızarıklık ve/veya şişlik, baş ağrısı (düşük dereceli), ateş, kas ağrıları, mide bulantısı, halsizlik"
 
Aşılanmayan ve hastalık semptomları olan hastaların erken teşhisi oldukça önemli olduğunu söyleyen Öztürk, "Çünkü grip virüsü özellikle solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüsler arasında antiviral tedavisi olan nadir virüslerden birisidir. Semptomlar başlamasından sonraki 48 saat içerisinde başlanan tedaviler ile hastalık süresi kısaltabilir, hastaneye yatış ihtimalini azaltabilirsiniz." dedi.
 
Öztürk, "Akdeniz diyeti ile beslenin, kalabalık kapalı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun,  erişkin yaş aşılamaları için doktorunuza başvurmayı unutmayın!" diyerek önerilerde bulundu. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA