• Mardin22 °C
  • Diyarbakır20 °C
  • Batman20 °C
  • Şırnak20 °C
  • İstanbul22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girişimciler ve girişimci adayları Gaziantep’te buluştu
24 Aralık 2021 Cuma 10:37

Girişimciler ve girişimci adayları Gaziantep’te buluştu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, girişimci ve girişimci adaylarını Gaziantep’te bir araya getiren G3 Forum’da dünyaya açılan girişimlere ev sahipliği yapan bir ekosistem kurulmasını arzu ettiklerini söyledi.​
Geleceğin Gücü Girişimciler Forumu (G3 Forum), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği ve GEN Türkiye koordinasyonu ile Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası ve Gaziantep Ticaret Borsası ev sahipliğinde Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.
 
“Girişimciliğin Tam Zamanı” teması ile gerçekleştirilen forumun açılış oturumunda konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül,  Gaziantep’in etkinlik için en güzel yerlerden birisi olduğunu söyledi.
 
Gaziantep’in 10 milyar dolar ihracat yapan bir şehir konumuna yükseldiğini kaydeden Gül, “Şehrimizin başarıları ile ne kadar övünsek azdır. Büyük bir birikim oldu ve artık daha tecrübeliyiz. Dünyayı daha iyi okuyabiliyoruz. Bugün rol model olarak konuştuğumuz şirketlerin Gaziantep’ten de çıkabileceğine inanıyoruz.” dedi.
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, forumda, girişimciliğin hem bireyler için hem de ülkenin zenginleşmesi için önemli olduğunu söyledi.
 
Girişimciliğin dünyada ve Türkiye'de öneminin ve cazibesinin arttığı ifade eden Hisarcıklıoğlu, sadece bu sene içinde 150’den fazla yeni girişimcinin, 1,5 milyar doların üzerinde yatırım aldığını aktardı.
 
Dünyanın en çok indirilen uygulamaları içerisinde mobil oyunların birinci sırada yer aldığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye girişimcilik ekosisteminde de en çok yeni girişim kurulan sektörün, en fazla yatırım alan sektörün oyun sektörü olduğunu vurguladı.
 
Türkiye'nin unicorn sayısının 5'e ulaştığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, bunun ikiye katlanıp çift haneleri bulmasını beklediklerini aktardı.
 
“Risk almaktan korkmamak lazım”
 
Hisarcıklıoğlu Türkiye'nin bugün en değerli şirketlerinin yeni nesil girişim ve teknoloji şirketleri aldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:
 
“Girişimcilik ekosisteminin parçası olan bireyler yetiştiren, bu girişimcileri destekleyen ve yenilikçi bir kültürle rekabet gücünü küresele taşıyan bir Türkiye hayal ediyoruz. Zira bu yüzyılda, küresel arenada var olmanın en önemli şartının, girişimcilik ve girişimci ülke olduğunu görüyoruz. İş kurmak, girişimci olmak, eski sınırları aşmak ve yeniliğe öncülük etmek demektir. Girişimcilik, doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişilerin gördüğü fırsatları gerçekleştirmektir. Girişimcilik için hayal kurmak çok önemlidir. Sınırımızın olmadığı tek alan orasıdır. Hayal etmekten vazgeçerseniz, yaşamaktan da vazgeçersiniz. Yenilikçilik eski köye yeni adet getirmektir. Yapılmayanı yapmaktır. Veya yapılanı, yeni bir yöntemle yapmaktır. Ama cesur olmayan insan girişimci olamaz. Risk almaktan korkmamak lazım.”
 
Covid-19 salgının pek çok sıkıntının yanında yeni fırsatlar da getirdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, on yıllar alacak teknolojik dönüşümünün bir sene de yaşandığını ifade etti.
 
Dijitalleşme ve e-ticaretin tüm dünyada önem kazandığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, tüm bunların yeni nesil girişimlerle gerçekleştiğini kaydetti.
 
Hisarcıklıoğlu, özel sektörün dijitalleşmesini ve yeni nesil girişimciliğin gelişmesini hedeflediklerini ifade etti.
 
Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, 10 yıl önce bu işlere başladıklarında gençlerin önünü açmayı, girişimciliği arttırmayı hedeflediklerini belirtti.
 
Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise kentin sanayi, ticaret, gastronomi, sağlık ve turizm ile cazibe merkezi olduğunu, üretim, ihracat, istihdam konusunda da rol model olduğunu ifade etti.
 
2020 yılında 8 milyar dolar ihracatla rekor kırdıklarına dikkati çeken Ünverdi, bu yılın ilk 11 ayında 9 milyar 128 milyon dolar ihracat yaptıklarını, bu yılın sonunda 10 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmış olacaklarını belirtti.
 
Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım da kentin savaşla, yoksullukla mücadele etmiş, küllerinden doğmuş şehir olduğunu kaydetti.
 
Tarihin vazgeçmeyenleri yazacağını dile getiren Yıldırım, bunun en büyük örneğinin Gaziantep olduğunu ifade ederek, iz bırakmak için geleceğin seyircisi değil tasarımcısı olmak gerektiğinin altını çizdi.
 
Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı da formun Gaziantep'te olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kentin her şartta üreten, hedeflerini yılmadan gerçekleştiren bir şehir olduğunu belirtti.
 
Forum, çeşitli oturumlarla sürdü. (İLKHA)
Bu haber toplam 310 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA