• Mardin28 °C
  • Diyarbakır25 °C
  • Batman17 °C
  • Şırnak20 °C
  • İstanbul22 °C

Rıfat Direkçi / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

FATİH SULTAN MEHMED HAN

03 Mayıs 2021 Pazartesi 16:13

"Eski Dünyanın kalbi olan İstanbul Fatihi"

29 Mart 1432 de Edirne de doğdu cihana.

Babası   II. Murad, annesi Huma Hatun dur. Fatih Sultan Mehmed, ayrıca büyük alimlerden biriydi ve yedi yabancı dil biliyordu. Fatih Sultan Mehmed uzun boylu, dolgun yanaklı, kıvrık burunlu, kasları gelişmiş iri yapılı, zeki ve kuvvetli bir genç padişahtı.

Mehmed yirmi yaşında Osmanlı padişahı olan sultan Mehmed, tarihte birçok hükümdarın hükmetmek için  seferler düzenleyip teşebbüslerde bulunmuş ama başarısız olmuştur.Ama bir Müslüman sultana nasip olacaktı. M. S. 1453 te bir 29 Mayıs günü, İstanbul surlarına sancağı diken Ulubatlı Hasan otuz askerle birlikte sancağı surların tepesine dikti. Artık Bizanslıların   başkenti olan Doğu Roma imparatorluğu yıkıldı.İstanbul Artık İslam'la şereflendi. Mehmed sultan artık Fatih Sultan Mehmed Han olarak tarihe geçti. Eski bir çağı kapattı yeni bir çağa kapı açtı. Hz. Muhammed (s.a.v) 'in hadisi şeriflerinde müjdelenen kutlu komutan o Fatih Sultan Mehmed Han olmuştur.

İstanbul fethiyle orta çağı kapatıp, yeni çağın kapılarını açtı. Fatih Sultan Mehmed İstanbul kapıları Fatih' e açıldıktan sonra ggayrimüslüme  halka kötü davranılmamasını emretti fermanla garanti verdi. Patişahın görüşü İstanbul'da yaşayan tüm dinler ve kültürler birarada barış içinde yaşamaları sağlandı. Şehirde Rum Ortodoks patrikhanesi, Ermeni patrikhanesi, Yahudi hahambaşı  bulunmasına karar verilmişti. Her beşer bir gün ebedi aleme intikal edecektir mutlaka.

Sultan  II. Murad'ın oğlu ve molla Gürani ile Akşemseddin'in  öğrencisi

Fatih Sultan Mehmed Han cihan imparatoru 3 Mayıs 1481 'de İstanbul Maltepe'de vefat etti.. Cihan imparatoru ve büyük Sultan Fatih Sultan Mehmed Han’ı vefatının 540.yıl  seneyi devriyesinde Rahmet ve minnetle anıyor, mekanı cenetül baki olsun.

 

#cihanfatihimehmed

@cihanfatihimehmed

#Rıfatdirekçi

#2021

untitled-1-005.jpg

 

Bu yazı toplam 485 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA