• Mardin36 °C
  • Diyarbakır34 °C
  • Batman37 °C
  • Şırnak32 °C
  • İstanbul24 °C

Rıfat Direkçi / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

EVET NERDE KALMIŞTIK !...

02 Haziran 2023 Cuma 18:50

whatsapp-image-2023-06-02-at-17.48.35.jpeg

Türkiye güzel ülkemiz bir cennet yurdudur. Her mevsimi bir başka güzel, doğu - batı, kuzey - güney ve aralarında kalan bölgelerin. Pusula  ibresinin gösterdiği ve diğer yönleri ile bir cennet köşesidir. Denizlerle çevrili  üçyanı, birde kârı tepesinde  erimeyen Erciyes ve Ağrı dağı, bereketli Mezopotamya ovası,  çayı, fındığı ve cennet hurmasıyla Karadenizin incisi Trabzon, Ordu,hoşgörüsü ile meşhur

"Ne olursan ol yine gel" diyen Mevlana'nın şehri Konya, Çukurova pamuk üretiminin merkezi, narenciye, soya, mısır ile Adana, tarihi geçmişi ile İç Anadolu esenlik yurdu, yulaf , çavdarı,nohutu, domatesi , patatesi, armudu, inciri, kayısısı, ay çekirdeği ile meşhur Ankara, Konya, Nevşehir, Niğde, Tokat, Aksaray,   üzüm bağları ile Mardin ve Hz. Nuh tufanında gemisinin durduğu 2144 metre yüksekliğindeki cudi dağı  işte bu yukarıda sadece yazıda yer verdiklerimiz birde bir o'kadar da yazamadıklarımız var. Bu güzellikleri yaşamak varken bu kavga neden!

Yaşam ve yaşamak varken yaşamak gerek. Güzellikleri güzel yaşamak her bireyin ve canlının hakkıdır.

Bizleri yaratandan ötürü hoşgörülü olmalı birde ;insanı insan yapan onun insani yaklaşımıdır. İnsana bahşedilen en büyük nimet, sevgi, saygı, hoşgörü, yardımlaşma, aile olma, akraba ve komşu ilişkilerimiz, doğruluk ve ahde vefa gibi insani değerlerimizin bütünüdür, bunlarda en büyük hazinemizdir. Ünlü tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre'nin güzel bir

sözünde ; “Yaradılanı severim yaradandan ötürü” bizde bu sözleri örnek almalıyız . Bizde yaradandan ötürü yaratılanı severiz sevelim .

Yeryüzü, gökyüzü ve arasında bulunan herşeyin tek sahibi Yüce Allah'tır ve

Kûn Fe Yekûn” demesi ile yer yeryüzünü dağlar, denizler, kaynak suları, canlı cansız varlıklar, yiyecek,bitki ve çiçeklerle  o donattı. Dünya güzelliklerle dolu.

Güzel ülkemizin güzelliklerini saymakla bitmez;İklimi mevsimleri baharı, yazı , sonbaharı ve kış mevsimini bir arada yaşanan bir coğrafyadır. Kültürel inançların bir arada yaşadığı, dil, din, kültür, sanat, vb. çeşitliliği ile örnek bir ülkeyiz. Yer altı, yer üstü varlıklarımız yanı sıra birde tarih, tarım, hayvancılık, su kaynaklarımız, bitki örtümüz, doğu, güneydoğu, karadeniz, akdeniz, marmara, ege, iç anadolu bölgemiz ve doğu ile  batı, kuzey ile  güney arasında sevgi, hoşgörü ve güzellikler ile dolu bir vatanımız var bizim. Bu cennet ülkemizin varlığı daim olsun, gelecek nesillere miras olsun.

Hayat devam ediyor…

Seçimler bitti ! hayat devam ediyor, artık şunu demeliyiz; " nerede kalmıştık ?..." deyip işimize,tarlamıza, eğitimimize, ailemize, hayallerimize, umutlarımıza, sevinçlerimize, beklentilerimize kaldığımız yerden devam etmeliyiz , fidanlar ekmeye ve en önemlisi sağlığımıza kaldığımız yerden devam etmeliyiz. Dünya sen kendini üzdüğün de yaşanmaz yer olur, ama sen kendini mutlu ettiğin sürece dünya yurdu güzeldir, güzelleşir o'zaman. Hoşgörü kültürümüz gereği seçmene ve seçilene saygı çerçevesinde   kırmadan, incitmeden, hor görmeden, hakaret etmeden, kutuplaştırma 'dan, rengi, dili, inancı, meşrebinden dolayı onu dışlamalıyız. Diyaloklarımızda kötü söz ve eylemler yapmamalıyız. Bu dünyada herkes canlı cansız varlıklar için güneş doğuyor.

Evet nerede kalmıştık? Ekonomi

Ekonomimizin yarını ve geleceği üzerinde yetkili makamlar nasıl bir yol, yöntem ve tedbir alacaklar yeni dönem için bilemiyoruz.  Yeniden seçilen hükümet kabine programı ne olacak merakla piyasalar bekliyor. Milletin teveccühünü  bir kez daha aldı sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ak parti. Cumhur ittifakı TBMM 'sinde çoğunluğu aldı. 14 ve 28 Mayıs'ta yapılan seçimi resmi sonuçlar kesinleşti ve Resmi gazetede yayınlandı 1 Haziran perşembe günü itibariyle . Gözler yeni kabinede, enflasyonda, borsada ve enerji fiyatlarına çevrilmiş düşüş yapılması bekleniyor . Öncelikle Maliye bakanlığı, Çevre ve şehircilik Bakanlığından değişimi dört gözle bekleniyor.Piyasalar gergin, stresli ve kaygılı yeni çözümler geliştirmeli Yeni kabinede Ekonominin başında Maliye ve Hazine bakanlığında  başarılı bir yönetim geçiren hemşehrimiz M. Şimşek 'ki kabinede olması olumlu bir güven, istikrar ve iyimser bir hava piyasalara getirecektir diye düşünüyorum. @memetsimsek Değerli hemşehrimiz Şimşek' te görevden kaçmamalı. Bilgi, tecrübe ve deneyimin ülkesi için kullanmalıdır. Zor günlerde el birliği ile aşarız. Yeni  dönemde yeni kurulması ihtiyacı doğan bakanlıklar vardır,  örnek ;Yatırım ve izleme bakanlığı,  Doğal ve Suni Afetler Yönetimi bakanlığı kurulması yararlı olacağına inanıyorum . Biz deprem, dere yatakların yerleşim yeri olan ve , sel bölgesinde olan bir ülkeyiz bunların önlenmesi, yerinden müdahalesi ile sorunu daha doğru zaman içinde müdahale edilmiş olacaktır. Piyasalar yükselmekte, yükseliş beklentisi devam etmektedir . Euro 22, Dolar 21, Altın 1300 TL  üzerinden işlem görüyor. Yabancı yatırımcı ülkemize geri gelmesi hızlandırılmalı, ama gayrimenkul ile değil "üretim fabrika" kuranlara vatandaşlık verilmesi politikası izlenmeli.

Pazarda ateş düşmemiş daha ;insanlar geziyor, fiyatları soruyor, kimi  bir iki  ürün alıyor. Domates 17-20, şeftali 25 - 30, karpuz 10 - 15, salatalık 15- 20,erik 20-15, patlıcan 25,28, muz 24 - 27, yumurta 60 - 65 arasında, süt 1 lt.18 - 20,maydanoz 8,10, kabak 25-30,limon 30 - 40 çerezlerin tadı yok…

Ekonomi sadece Ankara'da masada yönetilmesin, bireysel krediler, borçlanmaları sınırlanmalı , üretim ve istihdam için kredi verilmeli tüketime, yeni arabaya, yeni eve kredi verilmesi toplumu gereksiz borçlanmaya sebep olmaktadır . Çarşıya, pazara, mahalle esnafı, çarşı esnafı, sanatkarı gözetmeli, haksız rekabet ve tekelleşmeye giden zincir avm 'lere artık bir dur densin.Yerel esnaf rekabet edemiyor.

Yerli esnaf her işletmede en az iki aile geçindiriyor. Kapanan işletme devletin sosyal desteğine muhtaç kalıyor kulak verelim.

Umut ve güven veren söylemler ile topluma mesajları samimi, gerçekçi ve tutarlı sözleri topluma aktarmalıyız.

Hükümet seçmenin güveni teveccühünü zayi etmez, etmemeli, Muhalefet yapıcı, destekleyici, uzlaştırıcı, güzelleştirici politikalar geliştirmeli.

Seçim bitti şimdi hizmet, icraat zamanı, ekonomi rayna getirme, zamları önlemek gerek ve  çözüm için süreci kamuoyuna yeni hükümet programını açıklaması bekleniyor. Diyoruz ki "Nerede kalmıştık ?"

Umutlu, kaygısız, sağlıklı güzel yarınlar dilerim. Saygılarımla...

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  • Bakan Işıkhan Dargeçit ve Midyat İlçelerimizi Ziyaret Etti
  • Bakan Vedat Işıkhan Kasımiye Millet Ormanı’nın Açılışı Gerçekleştirildi
  • Bakan Işıkhan, Mardin Valiliği’ni Ziyaret Etti
  • Bakan Işıkhan ve Vali Akkoyun STK Temsilcileri ve İş İnsanları İle Bir Araya Geldi
  • Bakan Işıkhan Yeşilli ve Ömerli İlçelerimizi Ziyaret Etti
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Bu Pazar Yerel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA