• Mardin16 °C
  • Diyarbakır16 °C
  • Batman12 °C
  • Şırnak12 °C
  • İstanbul18 °C

Rıfat Direkçi / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esnafa kira desteği gerekli

28 Eylül 2020 Pazartesi 08:01

YARIN BİR KİRACIN VE ESNAFIN OLMAYA BİLİR!

MÜLK SAHİBLERİNE VE TİCARET BAKANLIĞINA ÇAĞRIM.

Yıllarca sizinle ticarethanesinin kârından, elemanın, ailesinin ve alın terinden karşılıklı rıza ile sizlerle kârını kazancını paylaştı. Bu gün sizden bir destek bekliyorlar.

Anayasada açık olan 172 ve 173. maddesinde "Devlet, Esnaf Ve Sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirler alır."

Kimisi 7 ay, 3, kimisi 2 ay kapalı kaldı. Lokantacı, pastane, İnternet Cafe, spor salonları, Düğün salonları, piknik bahçeleri, Bay bayan kuaförler, kahve haneler, çay haneler, kırtasiyeci, kantinciler ve dahası kimi faaliyetinin %25 alanını kullanmasına izin verildi kimi tamamen kilit vurdu kapattı. Bir diğer unutulan kesim otobüs dolmuş ve taksici servisçi esnafı bugünde onlar mağdur. Bu esnaf kesiminde desteklemek ve sahip çıkmak gerekir. Dünyada baş gösteren Kovid-19 virüs salgını tedbirleri kapsamında Mart ayında 2020’de İçişleri Bakanlığı genelgesi ile tedbir amaçlı kapatıldı. Bu işletmeler, sizlerin her sene veya her ay kiranızı verir sizlerin mülk kiracısı olarak size bir fayda sağlardı. Sizler bir mülkünüz içinde de ekmek yiyen ve ekmek veren birinin olmasından mutlu olur Allah’ın rızasını kazanmak için onun kazancına vesile olurdunuz. Bugün zor bir dönem ve bir sınama dönemidir. Esnaf kepenk kapatıyor, Esnaf zor durumda, Esnaf iş arıyor! Dün işverendi. Bu yazıya bu kelimeleri bizler esnaf ve sanatkârlara görüşmelerimizin sonucunda analiz ettiğim durumun vahamiyeti ve beklentileridir. Yarın kiracı ararsınız mülkünüz den size emlak vergisi kalır.

Siz belki yıllarca bir kiracı arayacaksınız.

Kapalı olan ve mağdur olan esnafların işletmesi kilitli yaşamı altüst oldu. Ailesinin çalışanlarının hayatını idame etmesi için ter döker emek verir sermayesini verirdi.  Yaşamına dokun ve Mülk sahibi olarak gelin Allah için bir destek verin kiracınıza hayat verin. İşyerleri kapanmasın yaşamlarına devam etsin. Gelin yaşamda insan yaşamına ve geçimine destek olun. Kimi Üç, yedi aydır kapalı olan esnaflara kira ödemeyecek ve yıllık - aylık kirasını da borç alacak çaresizce…

Bölgemizde birçok mülk sahibi kimi üç kimi altı… Aylık kirayı alamayacağını kamuoyu ve kiracısına duyurdu. Bu işletme sahiplerine esnaf ve Sanatkârlar için büyük bir mutluluk verdi. Batman, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa illerde örnek alınabilir.

Şu anki yaşanan kriz bir öncekilere benzemiyor. İşyerleri açılıyor 1 Haziran 2020 itibariyle ama bu sorunları ortadan kaldırmıyor. Hiç bir esnafımızın kriz yönetimi planı yoktur. Birikimi de yok günü birlik yaşamını idame ediyor. Kapanan ve kapanacak olan esnaf %30 oranlarda tahmin ediliyor. Bu araştırılmaya açık bir durumdur.

Ama araştırma sonucunu resmi olarak öğrenildiğinde çok geç olabilir. İşsizlik oranı artar. İşletme sahipleri iş arıyor. Bu durumu biz belki tam eksiksiz dile ve yazıya dökmedik ama bu bir somut gerçeklerdir.

Esnaf ve sanatkârların iş ve müşteri hacmi, potansiyeli çok azaldı.

Anayasada açık olan 172 ve 173. maddesinde "Devlet, Esnaf Ve Sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirler alır." ibaresini yer verilmiştir. Bugün koruyucu ve destekleyici tedbirlere ihtiyaç duyulan zamandır.

 Esnafımız, Hükümetimizden, Cumhurbaşkanımızdan, ilgili başkanlarımızdan, siyasetçilerimizden, milletvekillerimizden, Konfederasyon ve Federasyonlardan, taşra yönetimlerinden, Valimiz, kaymakamımız, Belediye Başkanımızdan bir an önce kira yardımı desteği ve vergilerde kolaylık sağlanması. Belediyeler alacakları vergileri tabela çöp işgaliye gibi vergileri 2020 ve 2021 de alınmaması için karar almalı. Faizsiz kredi desteği ile destekler ilan edilmelidir.

Aksi takdir de binlerce esnaf işletmesini kapata bilir ve iflasını verir.

Biz bu gün Ahilerin (Esnaflar) sesini duyurmak ve tahmin edilmeyen ve ne zaman gelip gideceği bilinmeyen bu krizden esnaf ve Sanatkâr camianın Karşı karşıya olduğu durumun tablosunu Devlet büyüklerimiz, Hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız, ilgili bakanlarımız, Konfederasyonumuz, Federasyonlar ve Kamuoyuna duyurmaya çalıştık.

Devlet varsa insan ve yaşam vardır. Devlet varsa sorunlara çözüm vardır. Bu sıkıntılarla başa çıkmakta Rabbim Devletimize ve yöneticilerine güç kuvvet versin inşallah. Sıkıntı yaşayan bütün iş dünyasına sabır ve güzel yarınlar diliyorum. 

Esenlikler diliyorum.

 

#kiracınıkorudestekver

#RIFATDİREKÇİ

#esnafıkoruyucuvedestekleyiciol

 

Bu yazı toplam 6329 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2020 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA