• Mardin36 °C
  • Diyarbakır30 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak29 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erbaş: Müslüman olsun gayrimüslim olsun herkesin kutsallara saygı göstermesi gerekiyor
27 Eylül 2023 Çarşamba 08:58

Erbaş: Müslüman olsun gayrimüslim olsun herkesin kutsallara saygı göstermesi gerekiyor

İsviçre’de gençlerle bir araya geldiği programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, "Kutsallara saldırarak toplumsal huzurun ve barışın temeline zarar veriyorsunuz." ifa
İsviçre’de gençlerle bir araya geldiği programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, "Kutsallara saldırarak toplumsal huzurun ve barışın temeline zarar veriyorsunuz." ifadesini kullandı.
 
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İsviçre Türk Diyanet Vakfı’nda (İTDV) gençlerle bir araya geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı görevine geldiğinden bu yana her fırsatta gençlerle buluşmaya gayret ettiğini belirten Erbaş, gençlere köklerini, medeniyetini ve içinde yaşadıkları toplumu iyi tanımaları tavsiyesinde bulundu.
 
"Kur’an-ı Kerim bilgisizliği, cehaleti ortadan kaldırmak için gönderilen bir Kitap’tır"
 
Erbaş, ilk inen ayette "Oku" diye hitap edildiğini, nüzul sırasına göre ikinci inen surenin "Kalem Suresi" olduğuna işaret ederek, "Bizim elimizde kitap ve kalem olduğu asırlarda biz hep önlerde olduk, 10 asır boyunca bütün dünyayı aydınlattık. Algoritmanın kurucusu El Harezmi diye bir Müslümandır. Sıfır rakamını Müslümanlar buldu. İlim bizim inancımızın en önemli unsurlarından birisi ve Kur’an-ı Kerim bilgisizliği, cehaleti ortadan kaldırmak için gönderilen bir Kitap’tır." ifadelerini kullandı.
 
"Müslüman olsun gayrimüslim olsun herkesin kutsallara saygı göstermesi gerekiyor"
 
Son günlerde Kur’an-ı Kerim’e yönelik bazı Avrupa ülkelerinde gerçekleşen saldırılara ilişkin Erbaş, şunları söyledi:
 
"Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan İslamofobik bazı saldırılar var. O saldırıları yapan insanları her zaman lanetliyoruz, kınıyoruz. İsveç’te, Danimarka’da, Hollanda’da olmuştu. Bugün bir kez daha olmuş, bu vesileyle bugün Hollanda’da gerçekleştirilen Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyorum. Buradan o gafillere ve Kur’an bilmeyenlere, tanımayanlara sesleniyorum; yanlış yapıyorsunuz, insan haklarına ve kutsallara saldırarak toplumsal huzurun ve barışın temeline zarar veriyorsunuz, adeta dinamit koyuyorsunuz. Gelin Kur’an’ı ve İslam’ı anlamaya, tanımaya çalışın. Kur’an ve İslam tüm insanlığın reçetesidir, tüm insanlığın barış ve huzurunun kaynağıdır. Tanımaya çalışırsanız bunu fark edeceksiniz ve siz de mutlu olacaksınız. Kur’an’ın hedefi, iyiliği yaygınlaştırmak, kötülüğü ortadan kaldırmaktır. Gelin yeryüzünde iyilik egemen olsun diye hep birlikte çalışalım, kötülüklere ve kötülere fırsat vermeyelim. Müslüman olsun gayrimüslim olsun herkesin kutsallara değer vermesi, saygı göstermesi gerekiyor. Bizim inancımız bunu emrediyor ve hangi dinin, inancın kitabı, mabedi, din adamları olursa olsun hepsine bizim saygı göstermemiz gerekiyor. Eğer bir Müslüman, Yahudilerin Tevrat’ına, Hristiyanların İncil’ine saldırırsa o Müslümana önce ben engel olurum."
 
"Dinimizle, Kitabımızla ne kadar iftihar etsek azdır"
 
Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in polislerin koruması altında yaktırılmasının 21. asırdaki bir topluma ve devlete yakışmayacağını belirterek, "Medeni bir topluma asla yakışmaz. O yüzden biz doğrusunu yapalım karşılık vermeyelim ama Kitabımıza sahip çıkalım. Biz Kur’an-ı Kerim’in ve diğer kitapların saygıya değer olduğuna inanmış insanlarız, bizim Kitabımız bunu emrediyor. Onun için dinimizle, Kitabımızla ne kadar iftihar etsek azdır." değerlendirmesinde bulundu. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA