• Mardin29 °C
  • Diyarbakır30 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak25 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erbaş: Mevlid-i Nebi Haftası’nda Peygamber Efendimizi yeniden anlamaya çalışıyoruz
04 Ekim 2023 Çarşamba 09:14

Erbaş: Mevlid-i Nebi Haftası’nda Peygamber Efendimizi yeniden anlamaya çalışıyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Trabzon’da yapımı tamamlanan Yeşilyalı Hacı Hasan Efendi Kur’an Kursu Külliyesi, Trabzon Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Camii ve Diyanet Gençlik Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Trabzon’da yapımı tamamlanan Yeşilyalı Hacı Hasan Efendi Kur’an Kursu Külliyesi, Trabzon Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Camii ve Diyanet Gençlik Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.
 
Yeşilyalı Hacı Hasan Efendi Kur’an Kursu Külliyesi’nin açılışında konuşan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için indirildiğini dile getirdi.
 
Erbaş, "Kur’an-ı Kerim 13 yıl Mekke’de, 10 yıl Medine’de Efendimizin tebliği ve daveti ile kısa zamanda insanların gönüllerini önce aydınlattı, sonra karanlıklardan aydınlığa çıkardı. O gün bugündür dünyanın her yerinde Kur’an-ı Kerim’i öğrenen, öğreten, yaşayan ve beldeleri Kur’an’la aydınlatan milyonlarca Kur’an aşığı, sevdalısı geldi geçti." dedi.
 
"Mevlid-i Nebi Haftası’nda Peygamber Efendimizi yeniden anlamaya çalışıyoruz"
 
Mevlid-i Nebi Haftası’nda olduklarını hatırlatan Erbaş, şunları söyledi:
 
"Peygamber Efendimizin doğumunun 1452. yılının haftasını kutluyoruz. Onun insanlığa kazandırdığı değerleri yeniden anmak, anlamak, hatırlamak, hatırlatmak ve yaşamak için bunu bir vesile kılıyoruz. Mevlid-i Nebi Haftası’nda bütün illerimizde, ilçelerimizde, beldelerimizde Peygamber Efendimizi yeniden anlamaya çalışıyoruz. Bugün ne mutlu bizlere ki Efendimizin Mevlid-i Nebi Haftası’nda Onun en büyük mucizesi olarak gönderilen Kur’an-ı Kerim’in öğrenileceği, öğretileceği, yaşanacağı bir müesseseyi, bir külliyeyi açmak gibi hayırlı bir işi yapıyoruz."
 
Daha sonra Trabzon Üniversitesi kampüsü içinde yapımı tamamlanan Trabzon Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Camii ve Diyanet Gençlik Merkezi’nin Açılışı Töreni’ne katılan Erbaş, burada yaptığı konuşmada cami isminin Allah’ın isimlerinden birisi olduğunu hatırlatarak, "Nasıl ki El Cami ismiyle Rabbimiz mahlukatını, merhametiyle kuşatıyorsa, müminlerin ibadethanesine verdiğimiz cami de müminleri sıcaklığıyla içine almaktadır, kuşatmaktadır. Rengi, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun hepsini bağrına basmaktadır." diye konuştu.
 
Erbaş, İslam medeniyetinde İslami ilimler veya İslami olmayan ilimler diye bir tasnif olmadığına işaret ederek, "İlahiyat ilimleri ne kadar İslamiyse, astronomi, fizik, kimya, tıp, matematik hepsi de bizim için İslami ilimdir. Onun için cami ve üniversite buluşmasını bugün burada gerçekleştiriyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Camilerin mihraplarıyla, kürsüleriyle, minberleriyle bir eğitim yuvası olduğunu ifade eden Erbaş, "Ülkemizin her yerinde, 90 bin camimizde hocalarımız ilmihal, hadis, tefsir ve diğer derslerle Kur’an-ı Kerim eğitimi, öğretimi dersleriyle çocuk, genç, yetişkin, kadın, erkek herkese hizmet ediyorlar." dedi.
 
Erbaş, 4-6 yaş Kur’an kurslarına ilişkin, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, şu ana kadar 1,5 milyon çocuğu ilimle, irfanla donatmaya çalıştıklarını söyledi.
 
Açılışlara, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Dr. Hafiz Osman Şahin, Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Trabzon İl Müftüsü Selami Aydın katıldı. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Sosyal medyadan 'vergi ihbarı'na cezanın yüzde 10'u ikramiye olarak verilecek
  • Camii İmamından Örnek Davranış
  • Türk Mutfağı Haftası Etkinlikleri Düzenlendi
  • Vali Tuncay Akkoyun, Geleneksel Kan Bağışı Kampanyasına Katıldı
  • Midyat'ta hamleleriyle hayran bırakan satranç şov
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA