• Mardin40 °C
  • Diyarbakır39 °C
  • Batman38 °C
  • Şırnak35 °C
  • İstanbul28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Engellilerin toplumsal hayata eşit ve adil katılımı sağlanmalıdır
02 Aralık 2019 Pazartesi 15:53

"Engellilerin toplumsal hayata eşit ve adil katılımı sağlanmalıdır"

Adıyaman EHDD Başkanı Bülent Buğday, engellilerin toplumsal hayata eşit ve adil katılımlarının sağlanması gerektiğini vurguladı.
Adıyaman Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği (EHDD) Başkanı Bülent Buğday, 3 Aralık Dünya Engelli Hakları Farkındalık Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.
 
Engellilere yönelik düzenlenen etkinliklerin göstermelik olmaktan öteye geçmediğini, engelli olmanın kutlanacak bir durum olmadığını dile getiren Buğday, "Engellilerin toplumsal hayata eşit ve adil katılımı sağlanmalıdır." dedi.
 
Engelli olmanın kutlanacak hiçbir yanının olmadığını bir çok kişinin engellileri birkaç süslü kelimeyle anlamaya çalıştığını söyleyen Buğday, "Engellilik kutlanacak bir durum mudur? Hastalık veyahut olumsuz zorunlu yaşam biçimine sevinilir mi, tercih edilir mi? Bu meyanda görürüz ki çoğu yöneticiler, kurumlar, STK'lar veya toplumumuz, süslü kelimelerle, saatlik anlarla, göstermelik uygulamalarla engellilik kutlanması yapıyorlar veyahut yayınlıyorlar." dedi.
 
"Engellerin kalkması için farkındalık çalışmaları yapılmalıdır"
 
Şehirlerdeki engelli insan sayısıyla gelişmişlik düzeyinin doğru orantılı olduğuna vurgu yapan Buğday, "Bir kentin ve bir ülkenin gelişmişliği sokaklarında, okullarında, sosyal alanlarında ve meydanlarında görülen ortopedik, görme, işitme engelliler ile farklı zihinsel gelişim gösteren bireyler ve yaşlı sayısı kadardır.  Yönetenlerin insana dokunan hizmetlerinin başarı ölçüsü de buradan görülür. Yürüyemediği için evinden çıkıp okula gidemeyen engelli çocuk, çalışmaya gidemeyen engelli birey, sosyal hayata katılım sağlayamayan bireylerin sorunu, adım atamıyor olması değil fiziki ve mimarisi bozuk sokak, cadde, yapı ve şartların olmasıdır. Toplumu oluşturan diğer bireyler tarafından hayata katılımı engellenen bilinçsizlik ve duyarsızlıktır. Her alanda engellerin kalkması için farkındalık çalışmaları yapılmalıdır. Erişebilir, ulaşılabilir alanlar yapılmalı ve denetlenmelidir. Engellilerin toplumsal hayata eşit ve adil katılımı sağlanmalıdır." ifadelerini kullandı.
 
"Eğitim ve öğretim hakları donanımlı olarak verilmelidir"
 
Engelli vatandaşların eğitim alma noktasında diğer insanlardan ayrı tutulmaması gerektiğini belirten Buğday, "Eğitim ve öğretim hakları donanımlı olarak verilmelidir. Engellilerin temsilde seçilmelerine olanak ve verilmelidir. Televizyon, radyo ve basının bu alanda toplumu bilgilendirecek yayınlar yapması ve yapılmasına olanak sağlanmalıdır. Okulların, STK'ların, kamu kurumlarının ve belediyelerin duyarlı, bilinçli ve yapıcı projelerle etkinlikler de bulunmalıdırlar. Sosyal projelerin engelli birey ve ailelerine yönelik zenginleştirilmelerine ve uygulanmasına önem verilmelidir." şeklinde belirtti. (İLKHA)
 
 
 
Bu haber toplam 198 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Ayasofya Camii'nin ibadete açılmasının dünya basınındaki yankıları
  • Erdoğan: “Ne şehitlerimizi unutacak ne de Srebrenitsa Soykırımı‘nı unutturacağız”
  • Ayasofya’da okunan öğle ezanı tekbir ve salavatlarla karşılandı
  • MARDİN TMMOB İKK BASIN AÇIKLAMASI
  • DARGEÇİT’TE MİNİ FUTBOL SAHASININ TEMELİ ATILDI
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2020 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA