• Mardin-3 °C
  • Diyarbakır-1 °C
  • Batman1 °C
  • Şırnak0 °C
  • İstanbul4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitim adına çocuklar ve gençler dijital bağımlılığın kucağına itiliyor
19 Kasım 2020 Perşembe 07:11

Eğitim adına çocuklar ve gençler dijital bağımlılığın kucağına itiliyor

Eğitim-öğretim sürecinde eğitimin internet üzeri verilmesini eleştiren ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü, eğitim adına çocuklar ve gençlerin dijital bağımlılığın kucağına itildiğini söyledi.
Normalleşmeyle birlikte Millî Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 eğitim-öğretim yılını 31 Ağustos 2020’de kısmen açarak, uzaktan ve yüz yüze olacak şekilde eğitim-öğretime devam edildi.
 
Ancak tedbirler kapsamında 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmî, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim şeklinde devam edileceği açıklandı.
 
2019-2020 eğitim sezonunun 2’nci dönemi ve 2020-2021 eğitim sezonunun 1’inci dönemi salgının gölgesinde geçen uzaktan eğitim ile ilgili Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Genel Başkanı Hamdi Sürücü, İLKHA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
 
Eğitimde EBA sisteminin mesai saatleri dışında da açık olması ve öğretmenler ile öğrencilerin akşamları ve hafta sonları da eğitime devam etmek zorunda kalışlarını eleştiren Sürücü, “Salgın sureci başladığından beri Millî Eğitim Bakanlığı'nın eğitim ile ilgili verdiği kararlar uzun soluklu ve çözüm üretici kararlar değil. Verilen kararlar ve uygulamalar biraz günü birlik gibi duruyor. Âdete göç yolda dizilir mantığı ile iş yapılıyor. EBA sistemini öğrenci, ders tekrarı için veya eksikleri tamamlamak için kullanacaksa ne zamanlar açık olduğunun önemi yoktur. Öğrencinin istediği zaman, müsait olduğu zaman dersini takip edebilmesi iyidir. Fakat mesai saatleri dışında, hafta sonları öğretmeni derse mecbur etmek doğru değildir, gereklide değildir.” dedi.
 
Çocuk ve geçlerin dijital bağımlılık kucağına itildiğini belirten Sürücü, “Bir sene önce tıp fakültelerinde dijital bağımlılıkla ilgili bölümler açmaktan ve tedavi yöntemlerinden bahsediliyordu. Şimdi eğitim adına çocuklar ve gençler dijital bağımlılığın kucağına itiliyor. Bu durum hiç gündeme getirilmiyor, hiç konuşulmuyor. Asıl üzerinde durulması gereken bu konu olmalıdır. Var olan uygulama hem öğretmenleri hem öğrencileri hem de velileri çok yormaktadır. Bu kadar karışık ve uzun ders programının beklenen faydayı vermediği de ortadadır.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)
Bu haber toplam 665 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Ayçiçek yağındaki fiyat artışı endişelendiriyor
  • Başkan Şahin’ Göreme Belediye Başkanı Ömer Eren’i ağırladı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "ekonomi ve hukukta reform" açıklaması
  • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bugün Brüksel'e gidiyor
  • Mardin'de sis nedeniyle zincirleme kaza
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2020 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA