• Mardin24 °C
  • Diyarbakır23 °C
  • Batman23 °C
  • Şırnak19 °C
  • İstanbul25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doç. Dr. Karabulut: Süt dişleri kalıcı dişlerin rehberidir
25 Mayıs 2023 Perşembe 07:57

Doç. Dr. Karabulut: Süt dişleri kalıcı dişlerin rehberidir

Çocuk Diş Hekimi Doç. Dr. Barış Karabulut, kalıcı dişlerin doğru zamanda ve doğru yönde sürmeleri için süt dişlerinin rehberlik yaptığını belirtti.
Çocuk Diş Hekimi Doç. Dr. Barış Karabulut, kalıcı dişlerin doğru zamanda ve doğru yönde sürmeleri için süt dişlerinin rehberlik yaptığını belirtti.
 
Doç. Dr. Barış Karabulut, çocuklarda süt dişlerinin önemini anlattı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
 
Süt dişlerinin zannedildiğinden çok daha fazla önemli olduğunun altını çizerek sözlerine başlayan Karabulut, "Bu dişler kalıcı dişlerin rehberleridir. Kalıcı dişlerin doğru zamanda, doğru yönde ve doğru bir biçimde sürmeleri için süt dişleri rehberlik yapar. Dolayısıyla kalıcı dişlerin düzgün sıralanması, ortodontik tedavilerin çok fazla oluşmaması için süt dişlerinin normal düşme zamanlarına kadar ağızda sağlıklı tutulmaları gerekir." dedi.
 
Kalıcı dişlere uygulanan tüm tedaviler süt dişlerine de uygulanabilir
 
Süt dişlerinde oluşan en küçük çürükte bile bir hekime başvurmanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan Karabulut, "Süt dişlerinde, yapıları itibarı ile çok hızlı ilerleyen çürükler oluşur. Bu çürükler çocuklarda ciddi ağrılara neden olur. Tedavisi geciktiği durumlarda da dişler çekilir. Kalıcı dişlere uygulanan tüm tedaviler süt dişlerine de uygulanabilir ve hatta daha önemli bir yer kaplar." şeklinde konuştu.
 
Süt dişlerinin çekimi çocuklarda travmaya sebep olabiliyor
 
Süt dişlerinin erken çekiminin çocuklarda travmaya sebep olabileceğini kaydeden Karabulut, "Çekilen dişlerin yerine teller yapılır ve bu teller çocuğun ağzında uzun süre kalır. Ancak, erken müdahale edilirse basit dolgularla, çocuğun canı yanmadan süt dişlerini ağızda tutmak mümkün. Süt dişlerinin kendiliğinden ve zamanında düşmelerini sağlamak, hem çekim ve erken dönem tel tedavilerini hem de ilerde oluşabilecek olan ortodontik problemleri engeller." açıklamasında bulundu.
 
Tedavinin yüksek standartlar ile donatılmış ortamlarda yapılması önemli
 
Çocuklarda süt dişlerinin tedavisinin yüksek standartlar ile donatılmış hastane ve kliniklerde, özellikle fakülte ortamlarında yapılmasının çok önemli olduğunu dile getiren Karabulut, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Fakültelerde birçok branş iç içedir ve bazen farklı branşlardan konsültasyon almak gerekebilir. Koltukta tedavisi mümkün olmayacak hastalar ise genel anestezi ve sedasyon gibi uygulamalarla, hastane bünyesinde güvenli ve rahat bir ortamda tedavi edilmeliler." (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA