• Mardin12 °C
  • Diyarbakır15 °C
  • Batman13 °C
  • Şırnak9 °C
  • İstanbul5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doç. Dr. İrem Taşçı: Alzheimera fiziki muayene ile tanı konulamaz
25 Eylül 2023 Pazartesi 09:06

Doç. Dr. İrem Taşçı: Alzheimer'a fiziki muayene ile tanı konulamaz

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü olması münasebetiyle Fırat Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrem Taşçı, alzheimer hastalığına ilişkin açıklamalarda bulundu.
21 Eylül Dünya Alzheimer Günü olması münasebetiyle Fırat Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrem Taşçı, alzheimer hastalığına ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Taşçı, Alzheimer Hastalığının erişkinlerde beyin dokusunda bazı maddelerin birikimine bağlı hasarlanma ve küçülme ile bilinç bulanıklığı olmaksızın algılama ve düşüncenin bozulması, günlük yaşam aktivitelerinin eski düzeyinde sürdürülememesi gibi belirtilerle ortaya çıktığını aktardı.
 
21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısı açıklamalarda bulunan Fırat Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrem Taşçı, Alzheimer hastalığı demans türlerinden sadece birisi olduğunu kaydetti.
 
Alzheimer hastalığının belirtileri hakkında bilgi veren Taşçı, "Alzheimer hastalığında aynı soruları sorma, randevularını unutma, başlangıçta yakın ilerlediğinde uzak hafızanın etkilenmesi, yemeği yakma, musluğu kapatmayı unutma, eşyalarını kaybetme, yabancı olduğu mekânlarda yön duygusunda bozulma, kaybolmalar, kelime ve isim bulmada güçlükler, konuşma içeriğinin fakirleşmesi, bunamanın türüne göre tutuk konuşma veya anlamsız içerikli akıcı konuşma, ileri evrede hiç konuşmama, nesneleri veya insanların yüzlerini tanımada güçlük gibi belirtiler gösteriyor." şeklinde konuştu.
 
Alzheimer hastalığına fizik muayene ile tanı konulamadığını belirten Taşçı, "Alzheimer hastalığına fizik muayene ile tanı konulamaz, hasta yakınlarından iyi bir öykü alınmasını ve bilişsel ve nörolojik muayene yapılması gerekiyor." dedi.
 
"Alzheimer hastalığında henüz bir iyileşme sağlayan tedavi seçeneği yok"
 
Hastalığın henüz tam bir tedavisinin olmadığını belirten Taşçı, "Alzheimer Hastalığında henüz bir iyileşme sağlayan tedavi seçeneği yok. Hastalık her koşulda ilerleyici olduğunu ve ilaçların ilerlemenin yavaşlaması ve belirtilerin kontrolü için kullanılmalı. İlaçlar hafıza üzerine, davranış bozuklukları ve uyku bozuklukları üzerine kısmi faydaları oluyor." ifadelerini kullandı. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
2024 Yerel Seçimlerinde Kimi Belediye Başkanı Olarak Görmek istiyorsunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA