• Mardin29 °C
  • Diyarbakır30 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak25 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakır İl Müftüsü Büyük: Kadir Gecesini gafletten uzak şekilde ihya etmeliyiz
05 Nisan 2024 Cuma 09:05

Diyarbakır İl Müftüsü Büyük: Kadir Gecesini gafletten uzak şekilde ihya etmeliyiz

Kur'an'ın indirildiği gece olan Kadir Gecesinin önemi, o gece yapılması gereken ibadetler ve Peygamber Efendimizin bu yöndeki tavsiyelerini paylaşan Diyarbakır İl Müftüsü Celal Büyük, bu gecenin gafletten uzak şekilde ihya edilmesi tavsiyesinde bulundu.
Kur'an'ın indirildiği gece olan Kadir Gecesinin önemi, o gece yapılması gereken ibadetler ve Peygamber Efendimizin bu yöndeki tavsiyelerini paylaşan Diyarbakır İl Müftüsü Celal Büyük, bu gecenin gafletten uzak şekilde ihya edilmesi tavsiyesinde bulundu.
 
Cuma gününü cumartesiye bağlayacak gece Kadir Gecesidir. Kur'an-ı Kerim'in indirildiği gece olan Kadir Gecesi hakkında konuşan Diyarbakır İl Müftüsü Celal Büyük, Kadir Gecesinin Ramazan ayının son on gününün tekli gecelerinde saklı olsa da ulemanın ittifakıyla 27'inci gecede idrak edildiğini söyledi.
 
Kur'an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hadislerinden Kadir Gecesi hakkındaki aktarımları paylaşan Büyük, "Bilindiği üzere on bir ayın sultanı mübarek Ramazan Ayı içerisindeyiz. Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de bizlere Ramazan ayını tarif ederken Kur'an'ın indirildiği ay olarak tarif etmiştir. İşte Kur'an-ı Kerim'in indirildiği gece de Kadir Gecesidir. Peygamber Efendimiz Aleyhisselatu Vesselam Ramazan'ın son 10 gününün tekli gecelerinde Kadir Gecesini arayınız diyor. Ulema ise ittifakla Kadir Gecesinin Ramazan'ın 27'nci gecesi olduğunu haber vermişlerdir. Dolayısıyla bizler de asırlardır Ramazan-ı Şerifin 27'nci gecesini Kadir Gecesi olarak ihya ederiz. Bu sene de Allah nasip ederse 5 Nisan cuma gününü cumartesiye bağlayan geceyi Kadir Gecesi olarak ihya edeceğiz." dedi.
 
"Kadir Gecesini anlamlı kılan Kur'an-ı Kerim'in bu gecede nazil olmaya başlamasıdır"
 
Kur'an-ı Kerim'in Kadir Gecesi için "Bin aydan hayırlı olan gece" ifadesini hatırlatan Büyük, "Kadir Gecesini en güzel şekilde anlatan Kur'an-ı Kerim, 'Bin aydan hayırlı olan gecedir' diyor. Yani bu geceyi ihya eden ve ibadetle geçiren kimse bin ay ibadet etmiş gibi sevap kazanır. Kadir Gecesini anlamlı kılan Kur'an-ı Kerim'in bu gecede nazil olmaya başlamasıdır. Dolayısıyla Kur'an-ı anlamak, anlamlandırmak, hayatımıza tatbik etmek, Kur'an yolunda bir hayat nasıl mümkün olabilir, bize ne söylüyor ve ne anlatıyor gibi bütün bunları anlamak için Kadir Gecesi bir vesiledir." ifadelerini kullandı.
 
Büyük, "Geceyi gafletten uzak bir şekilde ihya etmeliyiz. Ayeti kerimede ifade edildiği üzere Kadir Gecesini bize anlatan müstakil bir süre var o da Kadir suresidir. Kadir suresini iyi okumamız gerekiyor. Meleklerinde dahi bu gecenin bereketinden istifade etmek için indiği bir gecede, müminler ve Müslümanlar olarak bu geceyi gafletten uzak bir şekilde gayreti içerisinde olacağız inşallah." şeklinde konuştu. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Midyat'ta hamleleriyle hayran bırakan satranç şov
  • Türkiye'nin çamaşırları Mardin'de sergileniyor
  • Mardinli genç Almanya'da hayatını kaybetti
  • Mardin'de dikkat çeken sergi: Kadınlar kabuk değiştiriyor!
  • Midyat’ta açılan Dünyanın ilk Telkâri Müzesi’ne Ziyaretçi Akını
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA