• Mardin24 °C
  • Diyarbakır26 °C
  • Batman25 °C
  • Şırnak25 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Kuran kurslarımızda iyi insan olmayı öğretiyoruz
11 Haziran 2022 Cumartesi 09:28

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Kur'an kurslarımızda iyi insan olmayı öğretiyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş "Kur'an kurslarımızda insanları sevmeyi, saygı göstermeyi, birlik beraberlik içerisinde yaşamayı, Kur'an-ı Kerim'in ilkelerine göre amel etmeyi, kötülüklerden uzak dur demeyi öğretiyoruz." dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Elazığ'ın Baskil ilçesinde yapımı tamamlaman Baskil Yatılı Erkek Kur'an Kursu'nun Açılış Töreni'ne katıldı.
 
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, açılış töreninde yaptığı konuşmada, bugün en hayırlı açılışlardan birisini gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
Kur'an-ı Kerim'in insanlar için bir hayat rehberi olduğunu dile getiren Erbaş, "Hayat rehberimiz Kur'an-ı Kerim'e ne kadar çok sarılırsak, onun ilkelerine göre hayatımızı ne kadar iyi tanzim edersek o kadar huzurlu oluruz ve o kadar Cenab-ı Hakk'ın rızasına uygun yaşarız. Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem) sünnetine uygun yaşarız." dedi.
 
Erbaş, Kur'an-ı Kerim ve sünnet-i şerifin Peygamber Efendimizin insanlara emaneti olduğuna dikkat çekerek "Kur'an ve sünnete uymanızı Peygamber Efendimiz tavsiye ediyor. Peki, Kur'an'a nasıl sahip çıkacağız. Kur'an kurslarımızda Peygamber Efendimizin emanetlerine sahip çıkacak gençleri yetiştiriyoruz." diye konuştu.
 
"Kur'an kurslarımızda iyi insan olmayı öğretiyoruz"
 
"Müslüman diğer Müslümanların elinden ve dilinden emniyette olduğu kişidir" diyen Erbaş, "Kur'an kurslarımızda biz bunu öğretiyoruz. Kur'an kurslarımızda insanları sevmeyi, saygı göstermeyi, birlik beraberlik içerisinde yaşamayı, Kur'an-ı Kerim'in ilkelerine göre amel etmeyi, kötülüklerden uzak dur demeyi, hayatını iyiliklerle geçir demeyi bunlar güzel değil mi biz bunları öğretiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 
"İslam, adaleti, ihsanı, birbirine iyilik yapmayı, yardımlaşmayı emrediyor"
 
Erbaş, dünyanın huzura kavuşması için İslam'a ihtiyacı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
 
Dünya İslam'a muhtaçtır. Hazreti Âdem döneminde nasıl muhtaçsa Hazreti Muhammed Mustafa Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem) zamanında dünya nasıl İslam'a muhtaçsa bugün de muhtaç ve kıyamete kadar da muhtaç olacak. Çünkü o bütün peygamberlerin getirdiği denge dinidir. İslamsız dünyanın dengesini muhafaza etmeniz mümkün değil. İslam'ın olmadığı yerlerde denge bozulur. İslam, insanlık dengede kalsın, dünya dengede dursun diye gönderilen bir dindir. İslam, adaleti, ihsanı, birbirine iyilik yapmayı, yardımlaşmayı emrediyor. İslam, kötülüğü, haksızlığı, zulmü men ediyor.
Zalim Müslüman da olsa onu uyarmak gerektiğini belirten Başkan Erbaş, "Adaleti gözetmeyen kim olursa olsun onu uyarmak ve adalete davet etmek gerekiyor. Zalimi uyarmak, zulmünden uzak durmasını temin etmek gerekiyor. Tarih boyunca İslam'ın bu şekilde toplumlarda etkili olduğunu görüyoruz." şeklinde konuştu.
 
Konuşmalardan sonra Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin, Elazığ İl Müftüsü Selami Aydın ve çok sayıda protokol üyeleri ile kurdela kesimi gerçekleşti.
 
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ve beraberindekiler, törenden sonra açılışı yapılan Baskil Yatılı Erkek Kur'an Kursu'nu gezdi. (İLKHA)
Bu haber toplam 237 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA