• Mardin36 °C
  • Diyarbakır30 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak29 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Kudüs ve Mescid-i Aksa kırmızı çizgimizdir
10 Nisan 2023 Pazartesi 07:35

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Kudüs ve Mescid-i Aksa kırmızı çizgimizdir

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Kudüs ve Mescid-i Aksa bizim kırmızı çizgimizdir. Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde bu saldırıların son bulması için elinden gelen tepkiyi göstermelerini arzu ediyorum." dedi
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Kudüs ve Mescid-i Aksa bizim kırmızı çizgimizdir. Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde bu saldırıların son bulması için elinden gelen tepkiyi göstermelerini arzu ediyorum." dedi
 
Siyonist işgal rejiminin Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yönelik saldırılarına tepki gösteren Başkan Erbaş, "Kudüs nasıl ki Peygamberler şehri ve Peygamberler orada hep iyiliği, barışı anlatmışlar, birlikte yaşama tecrübesini oluşturmaya çalışmışlar. Biz istiyoruz ki, bugün de Kudüs o Darüsselam özelliğini muhafaza etsin, farklı inançlardan, kültürlerden insanlar bir arada yaşasınlar." dedi.
 
Zaman zaman İslam ülkelerinin dini liderleriyle Kudüs konusuyla ilgili toplandıklarını ve sonuç bildirgesini dünya kamuoyuyla paylaştıklarını söyleyen Erbaş, İstanbul'da düzenledikleri Kudüs Sempozyumunun sonuç bildirgesinin maddelerinden birisinin de "Kudüs’ün Filistin'in ebedi başkenti" olduğunu ifade etti.
 
"Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesidir"
 
Müslümanların Kudüs ziyaretlerinin arttırılması gerektiğine vurgu yapan Erbaş, şunları kaydetti:
 
"Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesidir. Mescid-i Aksa, Kudüs, Allah Resulü Efendimizin İsra ve Miraç hadiselerinin vuku bulduğu mekândır. Peygamber Efendimiz tarafından övülen, ziyaret edilmeye değer üç mescitten birisi olduğu hadis-i şerifiyle bütün Müslümanlara adeta ziyaret edilmesi teşvik edilen bir şehir Kudüs, bir mabet Mescid-i Aksa. Yetkililer bu saldırılara mutlaka engel olmalı. Bugün 90 bin camimizde okuttuğumuz hutbemizde de Mescid-i Aksa'nın önemine değindik, bütün Müslümanların harim-i ismeti olduğunu ifade ettik. Kudüs ve Mescid-i Aksa bizim kırmızı çizgimizdir. Bütün Müslümanların, kutsal, mukaddes, canından değerli olarak kabul ettiği bir mekandır, bir şehirdir, Kudüs, bir mabettir Mescid-i Aksa. Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde bu saldırıların son bulması için elinden gelen tepkiyi göstermelerini arzu ediyorum. Bütün dünya Müslümanlarına, bütün İslam ülkelerine buradan seslenmek istiyorum, vicdan sahibi Yahudilere, vicdan sahibi Hristiyanlara seslenmek istiyorum; Kudüs'ün barış şehri özelliğini muhafaza etmesi için hep birlikte gayret edelim. Bu saldırıları yapanlara engel olmaya, onları durdurmaya çalışalım. Bu hepimizin ortak vazifesidir." (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA