• Mardin40 °C
  • Diyarbakır40 °C
  • Batman40 °C
  • Şırnak39 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deprem bölgesindeki 4,1 milyon kişiye psikososyal destek verildi
07 Şubat 2024 Çarşamba 08:51

Deprem bölgesindeki 4,1 milyon kişiye psikososyal destek verildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş, 2023 yılı boyunca yürüttükleri çalışmaların temel odağının depremden etkilenen vatandaşlara yönelik olduğunu belirtti.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş, 2023 yılı boyunca yürüttükleri çalışmaların temel odağının depremden etkilenen vatandaşlara yönelik olduğunu belirtti.
 
6 Şubat Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremler sonrasında, Bakanlığın bölgede yürütmüş olduğu çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Göktaş, 2023 yılı boyunca yürüttükleri çalışmaların temel önceliği ve odağının deprem bölgesine ve depremden etkilenen vatandaşlara yönelik olduğunu ifade etti.
 
Deprem bölgesinde vatandaşların yanında yer alarak acılarına ortak olduklarının altını çizen Bakan Göktaş, “Yaraları sarmak için var gücümüzle çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Asrın felaketi olarak adlandırılan 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında devlet olarak ilk andan itibaren tüm imkânlarımızı seferber ettik. Bakanlık olarak bizde merkez ve taşra teşkilatımızla depremden etkilenen vatandaşlarımızın yardımına koştuk. Sosyal yardımlar ve psikososyal desteklerimizle vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık. Devlet-millet el ele vererek yönettiğimiz bu süreçte güçlü ve büyük Türkiye’nin kimseyi geride bırakmadığını bir kez daha görmüş olduk.” diye konuştu.
 
Bakan Göktaş, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmetlerinin ve ayni bağış depo yönetiminde Bakanlığın ana çözüm ortağı olduğunu hatırlattı.
 
Bölgeye 1,85 milyar TL kaynak aktarıldı
 
Yaşanan afetin ardından ivedi bir şekilde 1.341 kişilik Afet Acil Sosyal Yardım ve 4.466 SYDV ekiplerini bölgeye yönlendirdiklerini kaydeden Bakan Göktaş, vatandaşların acil ihtiyaçları için de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 1,85 milyar Türk Lirası aktardıklarını ifade etti.
 
Afet alanında ihtiyaç duyulan malzemelerin lojistik planlamasının yanı sıra teminini de sağladıklarını ifade eden Bakan Göktaş, ulusal ve uluslararası olmak üzere toplam 88 aynî bağış deposu kurduklarını belirtti.
 
Bakan Göktaş, deprem bölgesinde 206 deprem bölgesi dışındaki illerde 94 olmak üzere toplamda 300 sosyal market kurdukları belirterek, “Bölgede 14 Mobil Sosyal Market Tırını faaliyete geçirdik. Kadınlar ve bebekler için 27 giyim ve bebek bakım ünitesi kurduk. Aynî bağışlar için hava araçlarıyla 487 sefer tertip ettik. 39 binden fazla yardım tırını aynî yardım depolarına yönlendirdik.” dedi.
 
Deprem bölgesindeki 4,1 milyon kişiye psikososyal destek
 
Bakan Göktaş, Psikososyal Destek Ekiplerince hastanelerde, çadırlarda ve vatandaşların yaşadığı tüm alanlarda depremden etkilenenlerle birebir görüşmeler yaptıklarını ve ihtiyaçlarını tespit ettiklerini bildirdi.
 
Psikososyal Destek Hizmeti kapsamında 4,1 milyon kişiye ulaştıklarının bilgisini veren Bakan Göktaş, yapılan çalışmalara ilişkin ise şu bilgileri verdi:
 
“Deprem bölgelerinde afetin olumsuz etkilerini azaltmak ve psikolojik sağlamlığı artırmak için bireysel görüşmeler,  psikoeğitim ve grup çalışmaları gerçekleştirdik. Verdiğimiz psikoeğitimlerde toplu yaşam alanlarının getirebileceği riskleri dikkate alarak mahremiyet, hijyen, aile içi iletişim vb. konuları önceliklendirdik. Çocukların gelişim dönemlerine bağlı olarak farklı psikoeğitimler gerçekleştirmenin yanı sıra sosyal iyileştirme çalışmaları kapsamında etkinlikler düzenledik. Ayrıca Bakanlığımız koordinasyonunda olmak üzere çeşitli STK’lar da vatandaşların ihtiyaçlarını karşıladı.”
 
Çocukların güvenli ve huzurlu bir ortamda yetişmeleri için de Adıyaman ve Hatay’da yeni çocuk evleri sitelerinin temellerini attıklarını bildiren Bakan Göktaş, ayrıca deprem bölgesinde çocukların desteklenmesi için Kahramanmaraş ve Hatay ve Adıyaman’da Çocuk Yaşam Merkezlerini hizmete açtıklarının bilgisini verdi. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA