• Mardin27 °C
  • Diyarbakır29 °C
  • Batman30 °C
  • Şırnak26 °C
  • İstanbul25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Telefon görüşmesine göre ABD ziyaretime karar vereceğim.
06 Kasım 2019 Çarşamba 09:12

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Telefon görüşmesine göre ABD ziyaretime karar vereceğim.

​ABD'ye ziyaret konusunda bir karar verip-vermediği sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kendileri (Trump) ile telefon görüşmesi yapacağız, o telefon görüşmesine göre nihai kararımı vereceğim." dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'ndan çıkışında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevapladı.
 
ABD'ye ziyaret konusunda bir karar verip-vermediği sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geçen söyledim, bakalım gitmeden önce bir kendileri ile telefon görüşmesi yapacağız, o telefon görüşmesine göre nihai kararımı vereceğim" dedi. Telefon görüşmesinin zamanının sorulması üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Arkadaşlar irtibat kurmaya çalışıyorlar." ifadesini kullandı.
 
Arınç'ın "KHK faciadır" ifadesi
 
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç'ın "KHK faciadır" ifadelerinin hatırlatılması üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Arkadaşlar kendisi de bir hukukçu olduğuna göre, KHK ile ilgili 'facia' ifadesini kullanmasını esefle karşıladım. Bugün zaten bir toplantımız var. Bunu da kendi aramızda değerlendireceğiz. Tabii şık bir açıklama değil, kabullenmek de bunu doğru değil." değerlendirmesinde bulundu.
 
"F-35 sorunu çözülmezse gereken adımları atarız"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD F-35'leri vermediği takdirde Rusya'dan savaş uçağı alımı olacak mı?" sorusuna ise şu cevabı verdi: "Bu kadar böyle çok hassas, ince niye çalışıyorsunuz? S-400'ü alırken bir yerlere sorduk mu? Sormadık, değil mi? Aldık mı, aldık. Böyle bir şey yaparken de eğer alma kararını verirsek alırız. Bütün mesele anlıktır. Çünkü burada bizim hakkımız var ve burada biz bir pazar değiliz. Patriotlar konusunda defaatle kendileriyle görüşmüşüzdür, hep bizim önümüze kongreyi getirmişlerdir. Kongreye sunmuşlardır, kongreden olumsuz cevap aldıkları için bize Patriot satamamışlardır. Bu Obama döneminde de böyle olmuştur, Sayın Trump döneminde de ne yazık ki böyle olmuştur. Hem sen savunma sistemleri noktasında benim şu an ihtiyacım olan sistemi bana vermeyeceksin hem de kalkıp bir başka yerden ben bunu tedarik ettiğim zaman, 'Alamazsın, benim müsaade etmem gerekir.' diyeceksin. Bu bir defa bir ülkenin egemenlik haklarına müdahaledir. Türkiye egemenlik haklarına müdahaleyi asla kabul edebilecek bir tıynette değildir. Biz bu konuda nasıl S-400'de kararımızı verip alımlarımız yaptıysak aynı şekilde F-35 sorunu çözülmezse bu noktada da gereken adımları atarız."
 
Bağdadi'nin kız kardeşi Resmiye Avad'ın yakalanması
 
DAİŞ'in öldürülen lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin kız kardeşi Resmiye Avad'ın yakalanmasıyla ilgili hukuki sürecin nasıl işleyeceğine yönelik soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim hukukumuzda neyse o şekilde ilerleyecek" dedi. Yargılanmasının burada olup olmayacağına ilişkin soruya karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Arkadaşlar ben o kadar ileri derecede hukukçu değilim ama şu anda arkadaşlarımız bunları yakaladılar ve geri gönderme merkezlerinde şu anda bunları tutacaklar." ifadesini kullandı.
 
"Amerika YPG/PYD ile ayrıca bir devriye görevini yapıyor"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtı bölgesinde bugün Rusya ile mutabakat çerçevesinde bu devriye görevinin yerine getirildiğini hatırlatarak, "Maalesef Amerika da bu terörist örgüt YPG/PYD ile ayrıca bir devriye görevini yapıyorlar kendilerine göre. Hâlbuki bunlar çekileceklerdi. Çekilme kararını verdiler, çekilme kararını verdikleri hâlde şu anda bölgede böyle bir devriye çalışmasını Amerika'nın bu terör örgütleriyle yapılmasını neyle izah edeceğiz? Bunlar bizim mutabakatımızda yok. Durumdan vazife çıkarıyor, öyle şey olamaz." değerlendirmesinde bulundu. (İLKHA)
Bu haber toplam 2120 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA