• Mardin38 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • Batman33 °C
  • Şırnak34 °C
  • İstanbul28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Halep nasıl yok olduysa İdlib de yavaş yavaş yok oluyor.
04 Eylül 2019 Çarşamba 11:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Halep nasıl yok olduysa İdlib de yavaş yavaş yok oluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İdlib yavaş yavaş yok oluyor. Halep nasıl yok olduysa, yerle yeksan olduysa aynı şekilde İdlib de böyle bir durumun içinde. Bütün bunların karşısında sessiz kalmak mümkün değil." dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çekya Başbakanı Andrej Babis, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede ikili ilişkileri gözden geçirdiklerini belirterek, "Askerî, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel alanlarda neredeydik nereye geldik bunları görüşme fırsatımız oldu ve bütün ilişkilerin bundan sonraki süreçte çok daha farklı bir konuma geleceğini de tespit ettik. Zira Türkiye olarak dostumuz ve müttefikimiz Çekya ile ilişkilerimizi her alanda geliştirme irademiz tamdır" diye konuştu.
 
"4 milyon insana elimizden gelen desteği veriyoruz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'de saldırıların devam ettiği hatırlatılarak saldırılarda sivil halkın zarar görmemesi için nelerin yapılabileceğinin sorulması üzerine, şunları söyledi: "Avrupa Birliği'nin bize vermiş olduğu birçok sözler vardı. Bu sözler, bizim millî bütçemize parasal bir destek sözü değil. Uluslararası kuruluşlar vasıtasıyla bizim de uluslararası kuruluşlarımız olan Kızılay ve AFAD'a verilecek destekle gerek bu çadırlardan tutunuz konteyner kentlere varıncaya kadar okul, sağlık hizmetleri gibi birçok konuda verilmesi gereken destekti. Bizim şu ana kadar yaptığımız yatırım yaklaşık 40 milyar doları buldu. Ama Avrupa Birliği'nin ne yazık ki 3 milyar avroyu bile bulmadı. Hâlen 'yaptık, yapıyoruz' gibi şeylerle bir oyalama taktiğidir gidiyor. Fakat öyle de olsa böyle de olsa biz bu 4 milyon insana elimizden gelen desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Güvenli Bölge" teklifinin Obama döneminde de gündemde olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: "Sayın Trump döneminde de teklif ettim, Avrupa'nın önemli ülkeleri başta Almanya, Fransa ile görüştüm, Suudi Arabistan ile görüştüm. Hepsi de 'çok güzel teklif, güzel bir anlayış' dedi. Peki, yapılacak olan ne? Yapılacak olan şey şu, biz bu güvenli bölgedeki şu an itibarıyla bizim sınırlardan yaklaşık 30 kilometre derinlikte ve bütün sınırlarımız boyunca devam eden bir alan. Buralarda bizler konut yapacağız ve bu konutların 250-300 metrekare bahçesi olacak, buralarda bu mülteciler kendileri ekip biçecek, ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle kendi kendilerine yetme imkânı bulacak. 'Bu çok güzel proje' dediler ama uygulamaya gelince böyle bir destek ne yazık ki gelmedi. Şu anda kendileri de 'Güvenli Bölge'yi gündeme getiriyorlar. 'Hadi' deyince kimseyi karşımızda, ortada bulamıyoruz. Şu anda Güvenli Bölge'nin adı kaldı başka bir durum söz konusu değil. Bir taraftan da malum güneyden zaman zaman tacizler, tehditler yapılıyor. Bunlara karşı da tabii atmamız gereken adımları atıyoruz."
 
"İdlib yavaş yavaş yok oluyor"
 
İdlib'deki saldırılarda Amerika'nın da yer aldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son iki gün içinde maalesef Amerika'nın da buraya, ne yazık ki bombalama işlemlerinin içine girmiş olması ve 700 civarında insanın sivil olarak burada ölmüş olması, burada bu sivillerin dışında teröre bulaşmış militanlar vesaire bunlar da olabilir ama artık İdlib yavaş yavaş yok oluyor. Halep nasıl yok olduysa, yerle yeksan olduysa aynı şekilde İdlib de böyle bir durumun içinde. Bütün bunların karşısında tabii sessiz kalmak mümkün değil. İşte Rusya ile görüşmelerimizi yaptık yapıyoruz. Aynı şekilde şimdi önümüzde Rusya-Türkiye-İran görüşmemiz var. Bu ay içinde tekrar bu görüşmeleri yapacağız, ele alacağız. Neler yapabiliriz bunların da neticesini inşallah göreceğiz ama hedefimizi Cenevre'den önce bazı adımları atalım istiyoruz."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin İdlib'e gerçekleştirdiği hava saldırılarına karşı Rusya'nın verdiği tepki hatırlatılarak, buna ilişkin değerlendirmesinin ne olacağının ve ABD Başkanı Donald Trump ile bu konuyu görüşüp görüşmeyeceğinin sorulması üzerine, şunları kaydetti: "Zaten bizim askerî noktada heyetlerimiz birbirleriyle görüşüyorlar, yani Türkiye ile Amerika arasında özellikle medya mensuplarının izah ettiği gibi bir durum değil. Garip, garip... İşte neymiş? Amerika'nın askerleri gelmiş burada Türk askerleriyle, heyetiyle şunu yapmış bunu yapmış vesaire... Bunlar bir defa Türkiye'nin ne kadar güçlü konumda olduğunu gösteriyor. Birileri buraya gelip, burada bizim heyetlerimizle görüşmeler yapıyor. Buradan bizim heyetlerimiz bir yerlere gitmiyor, birileri buraya geliyor ve bu masada kim var? Türkiye var ve bu masada bu konuşmalar, görüşmeler yapılıyor ve bunun neticesinde de tabii ki bir karara varılacak."
 
"Biz elimizden geleni yapacağız"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na gittiğimizde bu görüşmemiz gerçekleşirse tabii ki bu konu masamızdaki en önemli konulardan bir tanesidir İdlib meselesi. Bunu bir kenara koymamız mümkün değil ama ayın 16'sında yapacağımız toplantıdan da bir karar çıkacak ve bu kararı da biz yine aynı şekilde ikili görüşmemize taşıyacağız orada da bunları görüşme imkânımız olacak diye düşünüyorum" diye ekledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İdlib bizim meselemizdir, zira buradaki göç bizim sınırlarımızı zorlayacaktır. Bunun dertlisi olan biziz, 910 kilometre Suriye'ye sınırı olan biziz. Oradaki herhangi bir ateş bizi yakar, bu ülkelerin hiçbirini yakmaz, bu ülkelerle zaten yakından uzaktan da bu işin alakası yok. Onların derdi farklı, bizimki ise çok daha farklı. O bakımdan biz elimizden geleni yapacağız. Biz mültecileri kapımızı kapamak suretiyle kovmak durumunda değiliz ama dediğim gibi buralarda özellikle bir güvenli bölge ihdasına biz yardımcı olabilirsek, bunu başarabilirsek ne mutlu bize." ifadelerini kullandı. (İLKHA)
Bu haber toplam 132 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • YKS tercihleri başladı
  • YKS tercihi yapacak adaylara "Tercih Danışmanlığı" desteği
  • Nakdi Ücret Desteği ödemeleri yarın yapılacak
  • Merkez Bankası: Piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izleniyor
  • Milli parklar bayramda ziyaretçilerin gözdesi oldu
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2020 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA