• Mardin28 °C
  • Diyarbakır26 °C
  • Batman27 °C
  • Şırnak26 °C
  • İstanbul19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz
02 Ağustos 2022 Salı 08:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.
Gündemin önemli başlıklarından olan tahıl sevkiyatı, sosyal konut projesi, enflasyon ve enerji tasarrufuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, atılan adımın Türkiye'nin girişimleri sayesinde olduğunu belirterek "Bu diplomatik bir başarıdır" dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tahıl krizinin aşılması konusunda atılan adımın tamamen ülkemizin gayretleri olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir BM Genel Sekreteri bunu şükranlarıyla ifade etti. Bugün adım atıldı, gemiler de yola çıktı. İstanbul'da 22 Temmuz'da imzalanan anlaşmalar tahıl krizinin çözümü açısından dönüm noktası oldu. Sürecin sağlıklı ilerlemesi için her türlü gayreti sürdürüyoruz. Tahıl yüklü ilk gemi Ukrayna'dan hareket etti. İstanbul Boğazı'na ulaştığında bir heyet tarafından kontrol edilecek. Ardından yükünü indireceği limana doğru yolculuğunu sürdürecek. Muhalefet inkar etse de bu diplomatik bir başarıdır." ifadelerini kullandı.
 
Konuşmasında istihdama da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir ara 26,5 milyona kadar gerileyen istihdamın ekonomik ve sosyal maliyetlerini en iyi biz biliyoruz. Bunun için tercihimizi istihdamdan yana kullandık. Nitekim bu sayede dünya küçülürken biz üreterek büyüdük ihracatımızı 250 milyar dolar sınırına getirdik. Geçtiğimiz yıl elde ettiğimiz yüzde 11'lik büyümetle G20 ülkeleri içinde ilk sıraya yerleştik. IMF dünyanın büyüme rakamını aşağı yönlü ülkemizin büyüme rakamını yukarı yönlü güncellemiştir. Enerji ve gıda başta olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki dengesizlikler elbette bizi de etkiliyor. Doğal gazda yüzde 80'i geçen sübvansiyon sayesinde vatandaşlarımızın en düşük maliyetle evlerini ısıtmalarını sağlıyoruz. 2022'yi 47 milyon turist ve 37 milyar dolar turizm geliriyle hedeflerimizin üzerinde bir seviyede kapatacağımıza işaret ediyor. İlerleyen tarihlerde bu rakamları da aşacağımıza inanıyorum." şeklinde konuştu.
 
Isı yalıtımına 50 bin lira teşvik
 
Enerji tasarrufu için teşvik yardımı sunacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dış ticaretimizde ortaya çıkan açığın enerji ithalatındaki maliyet ve sanayi üretiminde kullanılan emtia fiyatlarındaki yükseliştir. Dış ticaretimizde ortaya çıkan açığın önemli sebebi enerji giderinde 3 kata varan artıştır. Küresel enerji dar boğazına karşı vatandaşlarımızı kaynakları etkin ve verimli bir şekilde dikkatli kullanmaya davet ediyorum. Hanelerdeki ısı yalıtımı için daire başına 50 bin liraya kadar yardım sunuyoruz." dedi.
 
"2022'de vatandaşı enflasyona karşı korumak için vazgeçtiğimiz kamu geliri 251 milyar lirayı bulacaktır." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "Artık sosyal yardımları mutlak yoksullukla sınırlı tutmayıp gelişen Türkiye'nin imkanlarını adil bir şekilde dağıtmak için kullanıyoruz. Dünyanın enerji ve emtia fiyatlarındaki yükü uzun süre taşıyamayacağı açıktır. Fiyatlarda durulma eğilimi başlamıştır. Bu durum ülkemizin küresel fiyatlarla ilgili kısmında bir iyileşme olacağı anlamına gelmektedir. Bir dönem ayçiçek yağı üzerinden fırtına koparıldı. Şimdi hem ithalat kanalının açılması hem yerli üretimin artmasıyla konu gündemden kalktı."   
 
"Enflasyon düşüş trendine girecek"
 
Konuşmasında enflasyonun düşeceğini umut ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kredileri; yatırımı, istihdamı teşvik eden alanlara yönlendiriyoruz. Döviz kuruna etki edecek durumlarda sınırlandırıyoruz. Ticari kredilerde ilk sırayı imalat sanayii alıyor. Yeni yılın ilk aylarıyla birlikte enflasyonun belirgin bir düşüş trendine gireceğini ümit ediyoruz."  
 
Sosyal konut projesinin iler ki günlerde daha geçiş bir şekilde açıklayacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 175 bin vatandaşımızı ev sahibi yaptık. Ekonomik, güvenli konut üretiminde dünyada eşi benzeri bulunmayan bir başarı ortaya koyduk. 100 bin sosyal konut için çıktığımız çağrıya 10 katı talep aldık. İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlarımız için hayata geçeceği proje hayata geçmek üzere. Vatandaşımızı kira öder gibi ev sahibi yapacağız. İnşaat sektörünü canlandırıp, insanımızın erişebilir şartlarda ev sahibi olmasını sağlayacağız. Bu proje kiraların düşmesini de sağlayacak. Şehit yakınları ve gazilerimize özel bir kontenjan ayıracağız. Yeni evlenecek gençlerimiz de kota sahibi olacak. Önümüzdeki günlerde detaylarını duyuracağız." İfadelerini kullandı. (İLKHA)
Bu haber toplam 278 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Kuraklığa karşı yer altı barajları inşa ediliyor
  • Erbaş: Peygamber Efendimizin gelişi; insanlık için kurtuluş umudu olmuştur
  • DENEYAP Uygulama Sınavı 42 ilde başladı
  • Sofralık zeytin ihracatı 110 bin tona ulaştı
  • Togg: Spekülatif haberlere itibar edilmesin
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA