• Mardin12 °C
  • Diyarbakır9 °C
  • Batman12 °C
  • Şırnak7 °C
  • İstanbul14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocukluk döneminde fazla süt içmek ileride alerji riskini arttırıyor
13 Ekim 2021 Çarşamba 10:12

Çocukluk döneminde fazla süt içmek ileride alerji riskini arttırıyor

Sütte bulunan yüksek orandaki kalsiyumun, zannedilenin aksine kemiklere iyi gelmediğini belirten Uzm. Bio. Çiğdem Üregen, çocukluk döneminde fazla süt tüketimi konusunda uyarılarda bulundu.
Yeni doğan bebekleri anne sütü ile beslemenin önemli olduğunu söyleyen Üregen, "İnek, keçi, manda gibi hayvanlar için de durum benzerdir, sütleri son derece besleyici ve faydalıdır ancak kendi yavruları için durum böyledir, insanlar için değil! Zira insanların yüzde 70 ininin vücudunda, erken çocukluk dönemi bittikten sonra inek sütünün içinde yüksek oranda bulunan 'laktoz' u sindirecek 'laktaz' enzimi üretimi durur. Dolayısıyla birçok yetişkin süt içtiğinde hazmedilmeden bağırsaklara geçen süt şekeri (laktoz) buradaki bakteriler tarafından parçalanır ve bu da aşırı gaz, hazımsızlık, karın ağrısı ve bazen de ishal yapar. Laktoz İntoleransı olarak anılan bu durum süt içmenin tek zararlı sonucu değildir." dedi.
 
"Süt, protein ve kalsiyumdan zengin bir besin maddesidir ancak bu içerik sağlığımıza faydalı olduğunu göstermeyeceği gibi yapılan birçok bilimsel çalışmayla hayvansal sütün insan sağlığına büyük zararları olduğu gösterilmiştir." diyen Üregen şu ifadeleri kullandı:
 
Sütte bulunan yüksek orandaki kalsiyum, zannedilenin aksine kemiklere iyi gelmez, tam tersine fazlası kemik kırıklarını artırır. 
Karl Michaëlsson ve arkadaşlarının 2014 Yılında İsveçte yapıp yayınladıkları bir grup çalışmasında gösterilmiştir ki;
 
Günde bir bardaktan az süt içenlerle günde üç bardaktan fazla süt içenler kıyaslandığında çok süt içenlerde kalça kırığı yüzde 60 daha fazla olmuştur. 
 
Ayrıca aynı çalışmada, inek sütünün kadınlarda kalp krizinden ölme riskini yüzde 15, kanserden ölme riskini de yüzde 7 artırdığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışmaya göre, günde üç bardaktan fazla süt içenlerin bir bardaktan az içenlere göre kanserden ölme riski yüzde 93 daha fazladır.
 
Alerji, Astım ve Immunoloji Dergisinde yayınlanan bir derlemede, Çocukluk döneminde fazla süt içen çocuklarda gelecekte alerji riskinin arttığı sonucuna varılmıştır.
 
The American Journal Of Clinical Nutrition’da 2009 yılında yayınlanan çalışmanın sonucuna göre de çok süt içen erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda yumurtalık kanseri riski içmeyen grupla karşılaştırıldığında anlamlı olarak artar.
 
Amerikalı biyokimyacı Dr. T.Colin Campbell’e göre, süt tüketmekte olduğumuz en zararlı gıdalardan biridir. 
 
Campbell, yaptığı araştırmalarda genel olarak sütün ana protein maddesi olan 'kazein'in ciddi bir kanserojen madde olduğu üzerinde durmuştur. Kazeinin parçalanmasından 'casomorphin' denen madde açığa çıkar ve beyne etki eder. Bu da bir çeşit 'morfin' türevi olduğundan, süt ve süt ürünlerine bağlılığı artırır.
 
Tüm bunların yanı sıra süt intoleransının sivilce, döküntü ve kızarıklık veya tahriş gibi cilt sorunlarına neden olduğu bilinir." (İLKHA)
Bu haber toplam 117 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • ​Mardin Valiliğinden "Kürtçe tiyatroya engel" iddialarına açıklama
  • 100 Sözleşmeli Personel alınacak
  • Bakım ve onarım hizmeti alınacaktır
  • Mardin'de kavurma sezonu başladı
  • Sağlık Bakanlığı'ndan yeniden atama kurası
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA