• Mardin29 °C
  • Diyarbakır30 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak25 °C
  • İstanbul21 °C

Halil EL / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CİZRE, TARİH, KÜLTÜR VE DOĞANIN BULUŞMA NOKTASI OLARAK ZİYARETÇİLERİNİ B

20 Nisan 2024 Cumartesi 11:04

Türkiye'nin güneydoğusunda tarihi derinlikler ve kültürel zenginlikleriyle göz kamaştıran bir şehir var: Cizre. Binlerce yıllık geçmişi, eşsiz doğal güzellikleri ve lezzetli yöresel yemekleriyle Cizre, unutulmaz bir turizm deneyimi sunuyor bizlere.

Cizre, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Efsanevi Mezopotamya uygarlıklarından günümüze kadar uzanan izler, şehrin sokaklarında canlanıyor. Cizre Ulu Camii, Cizre Müzesi, Mir Abdal (Abdaliye) Medresesi, Mem û Zîn Türbesi, Kırmızı Medrese ve Ahmed El-Cezeri Türbesi gibi tarihi yapılar, şehrin önemli simgelerindendir. Ayrıca, tarihi hanlar, hamamlar ve kaleler de ziyaret edilmeye değer. Cizre, Sümer, Babil ve Asur medeniyetlerinden Pers ve Roma İmparatorluklarına kadar uzanan köklü bir geçmişi bünyesinde barındırır.

Cizre, tarih boyunca birçok önemli ilim insanına da ev sahipliği yapmıştır. İbn-i Battuta, Ebul Fida, Evliya Çelebi gibi birçok seyyahın övgüyle tarihe not düştüğü önemli bir tarihi merkezdir. Tarih boyunca misafirperverliğin, zarafetin diyarı olarak da ün yapmıştır. İsmail Ebul-iz El Cezeri, Melayê Cizîrî, İbnü'l-Esîr, Mecdüddin İbnü'l-Esîr gibi birçok âlimin yetiştiği ilim, irfan ve kültür bahçesidir. Ziyaretçiler, ilim ve bilimle yoğrulmuş bu şehrin atmosferinde tarihin derinliklerine yolculuk yapabilirler.

Cizre'nin kültürel zenginliği sadece tarihi yapılarla sınırlı değildir. Yöresel mutfağı da büyüleyicidir. Kuzu tandırı, sac kavurma, ayran aşı, katmer gibi yöresel lezzetler, damaklarda unutulmaz bir tat bırakıyor. Badem Helvası, Zerde, Gurabiye gibi tatlılar ise damaklarda unutulmaz bir iz bırakır.

Cizre, doğal güzellikleriyle de insanı büyülüyor. Efsanevi Cudi Dağının sırdaşı olan şehir, doğa tutkunları, kamp turizmi ve kürek sporları için adeta saklı bir cennet. Cudi Dağının eteklerinde yapılan doğa yürüyüşleri ve keşif turları, ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim sunuyor. Doğası ve köyleri, mücevher kutusu misali nice tarihi eser ve mistik hikayeler ile doludur. Dicle’nin kenarında Dicle’nin suyundan rahatlıkla hasret dolu hikâyeler dinleyebilirsiniz.

Turizmde yükselen bir değer olarak Cizre şehri, yukarda saydığım güzelikler ve zenginlikler nedeniyle turizmde önemli bir merkez olmaya adaydır. Ayrıca ülkemizin önemli turizm destinasyonlarından biri olan Midyat ve Mardin şehirlerinin hemen  yanı başında olması kendisine apayrı bir zenginlik ve avantaj sağlamaktadır. Gap turlarına entegre olması Cizre ve çevresinin turizmine ivme kazandıracaktır. Şehrin tarihî ve kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri ve lezzetli yemekleri, turistleri cezbetmektedir. Bu potansiyelin tam olarak ortaya çıkması için daha fazla altyapı tanıtım ve çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

Cizre şehri, turizmdeki yerini sağlamlaştırma, geleceğe umutla bakması için önünde bir engel bulunmamaktadır. Çünkü turizm potansiyeli oldukça yüksek olan şehir, gelecekte de önemli bir turizm destinasyonu haline gelebilmesi adına tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri kendisine kefildir.

Aşıkların çilesi, mirlerin dünyası, emirlerin hülyası, nezaket divanı olan Cizre şehri, keşfedilmeyi bekleyen bir gizemdir. Tarihî yapıları, doğal güzellikleri ve lezzetli yemekleriyle doğanın buluşma noktası olarak herkesi kendine hayran bırakıyor. Herkesi kendine hayran bırakan bu kadim şehir, insana unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Sevgili Dostlar, sizlere naçizane tavsiyem sizler de benim gibi gelip Cizre şehrinin büyüleyici dünyasını keşfedin ve bu kadim şehirde yaşamınıza unutulmaz anılar ekleyin. 

Hayalinizdeki tatil için Cizre şehri, büyük bir sabır ve özlem ile sizleri beklemektedir.

Halil EL

hel24548@gmail.com                                                

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  • Midyat'ta hamleleriyle hayran bırakan satranç şov
  • Türkiye'nin çamaşırları Mardin'de sergileniyor
  • Mardinli genç Almanya'da hayatını kaybetti
  • Mardin'de dikkat çeken sergi: Kadınlar kabuk değiştiriyor!
  • Midyat’ta açılan Dünyanın ilk Telkâri Müzesi’ne Ziyaretçi Akını
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA