• Mardin3 °C
  • Diyarbakır8 °C
  • Batman10 °C
  • Şırnak5 °C
  • İstanbul6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büro Memur-Sen’den Vergi Haftası açıklaması
26 Şubat 2021 Cuma 13:29

Büro Memur-Sen’den Vergi Haftası açıklaması

Büro Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Ümit UNAT, Vergi Haftası olarak kutlanan, Şubat ayının son haftası sebebiyle ülke genelindeki birçok farklı konuya değindiği bir basın açıklaması yaptı.

Büro Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Ümit UNAT Vergi Haftası sebebiyle yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Şubat ayının son haftası Vergi Haftası olarak kutlanmakta ve bu hafta 32. Vergi haftası kutlanmaktadır. Ülkemiz gelirlerinin büyük bölümünü oluşturan vergileri toplama, devletin bütçesini yapma, harcamalarını kontrol etme iş ve işlemlerini Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışanları üstlenmektedir. Maliye çalışanları Covid-19 Pandeminin en yoğun olduğu günlerde 7256 sayılı kanun kapsamında borç yapılandırma başvurularını alma ve yapılandırma işlemlerini esnek ve dönüşümlü çalışma olmadan can virane bir şekilde yerine getirdiler.

Ülkemiz ve milletimiz için bu kadar önemli görevleri ifa eden Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndaki kamu görevlileri Vergi Haftası’nı maalesef buruk geçirmektedirler. Çünkü uğradıkları hak kayıpları, verilmeyen Pandemi ikramiyeleri, bozulan çalışma barışı buna engel olmaktadır. Büro Memur-Sen olarak kimseden haksız bir uygulama, haksız bir kazanç istemiyoruz. Maliye çalışanlarının alın terinin, emeğinin karşılığını istiyoruz. Maliye çalışanlarına yapılan adaletsizliğin, haksız uygulamaların giderilmesini istiyoruz. Kamu görevlileri yılın ilk altıncı ayından itibaren yüzde 20 ve üst vergi dilimine girmekte ve aldığı zam erimektedir. Bütün kamu görevlilerinin gelir vergisi yüzde 15 oranında sabitlenmeli ve memura verilen zam geri alınmamalıdır. Kamu çalışanları enflasyona ezdirilmemeli ve en düşük memur maaşının yüzde 10’u oranında seyyanen zam yapılmalıdır.”

Memur maaşları enflasyon karşısında erimekten kurtarılmalı

Memur maaşlarının enflasyon karşısında erimekten kurtulması için gerekli adımların atılması gerektiğini söyleyen Başkan Ümit UNAT, şunları söyledi:

“Kamuda süresiz sözleşmeli personel uygulaması son bulmalı, kadro verilmeli ve bundan sonraki büro hizmet kolunda yapılacak olan sözleşmeli personel alımında 3+1 sistemi uygulanmalıdır. Covid-19 pandemisi nedeniyle kamu kurumlarında 10:00-16:00 mesai uygulaması devam ederken, maliye çalışanları 8:00-17:00 mesaisi yaptılar. Covid-19 döneminde fazla çalışma yaparak 7256 sayılı kanun çerçevesinde mükelleflerin yapılandırma başvurularını ve taksitlendirmelerini süresinde yapan kamu görevlilerine fazla mesai ücreti 5 katı oranında ödenmeli. Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personele görevde yükselme sınavı açılmalı ve bu kadroda çalışanlara ek gösterge verilmelidir, Şoför kadrosunda çalışan personele veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosu sınavsız verilmeli.”

Büyükşehirlerde görev yapan çalışanlara fark ödenmeli

Bütün personellerin ek göstergelerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini de söyleyen Büro Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Ümit UNAT, şu ifadeleri kullandı:

“Mali Hizmetler Sınıfı oluşturularak, genel müdürden yardımcı hizmetliye kadar tüm personelin ek göstergeleri yeniden düzenlemeli ve 3600 ek göstergenin kamuda görev yapan bütün çalışan personeli kapsamasını istiyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışanlarının yüzde doksanı lisans mezunu olup, işe girerken KPSS (A) gurubundan sınava tabii tutulmaktadırlar. Dolayısıyla hem 3600 ek göstergenin verilmesini, hem de merkez taşra uzmanı ayrımının kaldırılmasını iş barışının sağlanmasını yetkililerimizden talep ediyoruz. Büro Memur-Sen olarak bu duygu ve düşüncelerle Vergi Haftasını kutluyor, Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışanları lehine olumlu adımlar atılmasını bekliyoruz.” Diye sözlerini bitirdi.

 

Bu haber toplam 485 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA