• Mardin40 °C
  • Diyarbakır40 °C
  • Batman40 °C
  • Şırnak39 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BMden Myanmarda kriz uyarısı: 15,2 milyon insan acil gıda desteğine ihtiyaç duyuyor
07 Temmuz 2023 Cuma 09:15

BM'den Myanmar'da kriz uyarısı: 15,2 milyon insan acil gıda desteğine ihtiyaç duyuyor

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Myanmar'daki askeri yönetimin "pervasız" faaliyetleri nedeniyle ülkedeki krizin "tahammül edilemez" hale geldiğini açıkladı.
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Myanmar'daki askeri yönetimin "pervasız" faaliyetleri nedeniyle ülkedeki krizin "tahammül edilemez" hale geldiğini açıkladı.
 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 53. oturumunda Myanmar'da darbe sonrası yaşanan kriz hakkında açıklamalar yaptı.
 
Myanmar'da askeri yönetim altında yaşayan halkın şiddet olaylarına daha fazla dayanabilmesinin "neredeyse imkansız" olduğunu belirten Türk, askeri yönetimin "pervasız" faaliyetleri yüzünden krizin "tahammül edilemez" hale geldiğini kaydetti.
 
Türk, krizin her geçen gün derinleşmesine dair olarak, "generaller tarafından dayatılan rejimin, halkın barış, demokrasi ve daha refah bir gelecek için sahip olduğu iyimserliği yok ettiğini" ifade etti.
 
Myanmar'da darbe sonrası ülkede ekonominin bozulduğuna ve keyfi tutuklamalar ile işkence uygulanmaya başladığına dikkati çeken Türk, askeri yönetimin muhtaç insanların yardım alamaması için farklı yasal engeller koyduğunu söyledi.
 
Türk, geçen sene gıda fiyatlarının yüzde 177 arttığına ve ülkedeki çatışmalardan dolayı gıda üretiminde ciddi düşüş olduğuna işaret ederek, 15,2 milyon insanın acil gıda desteğine ihtiyaç duyduğunu bildirdi.
 
Myanmar'da 2021'den bu yana 1,5 milyondan fazla insanın zorla evlerinden edildiğini kaydeden Türk, "Halkın bu acıdan çıkış yolu bulması ve hayatlarını özgürlük ve güvenlik içinde yaşaması için gerekli tüm koşulları sağlamamız son derece acil." ifadelerine yer verdi. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA