• Mardin16 °C
  • Diyarbakır14 °C
  • Batman15 °C
  • Şırnak12 °C
  • İstanbul18 °C

Rıfat Direkçi / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAYRAM GELMİŞ NEYİME

22 Nisan 2023 Cumartesi 15:45

Bayram Gelmiş Neyime,

Anam, Anam Garibem,

Kan Damlar Yüreğime,

Ellerin Yari Gelmiş Anam,

Gülmek Benim Neyime

Yaralarım sızlıyor,

Doktor benim neyime...

Kıymetli okurlarım ;

Yazıma bir ağıtla başlamak istedim, deprem sonrasında kalemim yazmadı ara vermiştim. Sizlerle bir Ramazan bayramında tekrar bir araya geldiğim için çok mutluyum.

Öncelikle asrın en büyük doğal afetinin meydana geldiği 6 şubat günü 7.7 - 7.8 şiddetli deprem ve o şehirlerin isimlerini yazmakla başlamak ve anmak isterim müsadenizle, yüreğimiz yandı ;Kahramanmaraş, Elbistan, Pazarcık, Adıyaman,Gölbaşı,, Çelikhan, Kahta, Malatya, Doğanşehir,Arguvan, Pütürge, Darende, Hatay, Antakya,, İskenderun, Samadağı,Kırıkhan,Reyhanlı, Gaziantep,Nurdağı, İslahiye, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana ve Osmaniye  ile birlikte isimlerini yazmayı unuttuğumuz bütün il, ilçe ve köylerde depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimizi yolluyor tekrardan acılarını yüreğimizde paylaşıyor, Rabbim birdaha yaşatmasın, geçmiş olsun. Depremde sevdiklerini kaybedenlere baş sağlığı ve sabırlar diliyorum . Her şeye rağmen ayakta kalabilmek ve her zorluktan sonra bir kolaylık vardır. Öncelikle depremin vurduğu illerimizdeki vatandaşlarımızın Bayramını kutluyorum .

"Acınız bizimde acımızdır."

BAYRAM GELMİŞ NEYİME...

Bayram sevincimiz yarım ve eksik kaldı.

Yaşanan deprem belki ! 6 Şubat'ta meydana gelen #deprem gündemden düştü belki, ama yüreklerdeki acısı hala taze ve yüreklerde manşetlerde duruyor.

Tarihe yeni bir felaket yazıldı.

Beş yüzyıldır uyan felaket 21.yy 'da uyandı.

Bir seher vaktinde, soğuk bir Şubat gecesi yüreklerimize ateş düştü 6 şubat 2023 saat 04:17 'de yer yerinden oynadı, yerin uğultusu kulakları tıkadı, dehşeti yaşattı . O gün sıcak yuvalar moloz haline geldi. Yaşanan felaket "Küçük kıyamet" olsa gerek meydana gelen felaket. Sevdikleri ile birlikte o gece bir sofrada son yemek, son çay saati, son gözgöze gelme olacağını nereden bilirlerdi ki . Uykunun en tatlı vaktiydi o an ve dehşete düşüren bir şiddetle yer zel zeleyle sarsıldı. Şok oldu insanlar ne yapacağını bilemeden dışarıya kaçmaya çalıştı, ne olduğunu anlıyamadan bir anda, önce bir mavi ışık etrafı aydınlatı sonra o korkunç uğultu, ses, gürültü, çığlıklar, feryat, imdat, toz bulutu, harabeye dönen evler yerle bir olmuş dehşete düşen gözlerle akılları başından gitti. Hava karlı ve eksilerdeydi.  Güneş doğmadı o gün sevdiklerini yitirenler için. Gün aydınlanıp, karanlık çekilince depremin şiddeti daha fazla ortaya çıktı. İlk deprem şiddeti 7.6 şiddetinde meydana geldi. Ama henüz ilk şiddetin tesirinden kurtulmadan gündüz saat 13.24 'de 7.8 şiddetinde ikinci bir deprem meydana geldi. Yaşanan depremde 11 - 14 il ve iki ülkede hissedildi, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Osmaniye, Adana,  Kilis, Mardin, Elazığ, Ordu, Bingöl ve iki ülkede Türkiye ile Suriye' de hissedilen büyük yıkımlara sebep olduğu tesbit edildi.

Dünyada ve Ülkemizde  yaşanmış en büyük bir doğal afed meydana geldi. Doğu'dan Akdeniz'e uzanan bir felaket meydana geldi. Karlı bir gece ve buz gibi havada sabah ezanını beklerken uykuda geldi asrın felaketi  saatler 04:17 gösterdiğinde #deprem 7.7 şiddetinde pazarcık merkezli meydana geldi. Hemen gün ağardıktan sonra daha önceki depremi felaket boyutunu görmeden ikinci büyük deprem meydana geldi. İkinci deprem 7.8 şiddetinde saat 13:24 'te Elbistan merkezli  ondan fazla şehrimiz, kasaba,beldelerimiz, köylerimiz canlarını , yürekten bir parçalarını , mallarını , hayellerini, sevdiklerini, dostlarını , komşularını , yuvalarını ve işyerlerini , bu dünyada sahip oldukları birçok güzelliklerini yitirdi. Bu felakette 15 milyondan fazla insan etkilendi ve  zarar gördü.

Depremin şiddeti ve hızı yüksekti saniyeler içinde binlerce can enkaz altında kaldı... Onlarla birlikte kurulan hayaller, binbir özenle kurulan yuvalar yerlebir oldu...Acının tarifi yok, Rabbim birdaha yaşatmasın.

KÜÇÜK KIYAMET 6 ŞUBAT 2023 /04:17

Deprem'den önce yuvaları vardı  ,beraber mutlu oldukları sevdikleri vardı, sevinçli, mutlu ve huzurlu bir ailesi, komşusu, arkadaşları vardı, çarşıda bakkalı, manavı, fırını, kasabı, terzisi marangozu ve dahası bütün bir çarşıları vardı, hayat doluydu günleri ama bir seher vakti  küçük bir kıyamet koptu ve o sabah güneş doğdu ama o canlarından can gitti yüreklerinde bir  parçası olan can parelerini depremde kaybettiler. Acının tarifi imkansız, hava karlı ve buzgibi dışarısı çok soğuktu o gün depremin şiddeti çok büyük ve geniş bir alanda etkili olmuştu. Hayalleri yarım kaldı.Yeniden hayata kaldığı yerden devam etmeli güçlü olan insan , sevdiklerinin toprağına sahip çıkmalı ve yılgınlık, çaresizlik duygusundan uzak olmalı umutlu olmalı ve diyorumki ;"umudun varsa yaşamda güzel günlerde var olacaktır."

Geriye kalan sevdiklerimize eskisinden daha fazla sarılarak acımızı ve sevincimizi paylaşmalı yeni güzel günlerin geleceği umuduyla yaşamaya devam etmeliyiz. Allaha şükrederek sabır isteyeceğiz, yardım için dua edeceğiz. Birde Allah 'a ihmali ve kusuru olanları şikayet edeceğiz, iki cihanda da cezalandırılsın  diye duâ edeceğiz.

Bu acıdan ders çıkartıp yeni yapılarımızı daha sağlam ve fay hatlarından uzak, dayanıklı yapılar inşa etmeliyiz. Deprem bölgelerinde çürük ve  riskli yapıları yıkıp daha sağlam yapılar inşa edelim. Denetimleri, analizleri hakkaniyetle yapalım. Kayırmadan, "Bir şey olmaz demeden" kusursuz görevlerimizi yerine getirelim.

"Deprem öldürmez, çürük binalar öldürür."

RAFLARDA, VİTRİNLERDE FİYATLAR ÇOK YÜKSEK. İNSANLAR MAHZUN

Son zamanlarda yüksek fiyatlar nedeniyle bayram ihtiyaçlarını gönüllerince ihtiyaç duyulduğu kadar alamayan ve buruk bir şekilde mahzun bir Bayramı karşılayacak olan bicare vatandaşlarımıza Allah katından yardım eylesin, mutlu ve sevinçli bayramlar yaşamasını nasip eylesin. Giyim, market, çarşı, pazar, sebze, meyve, kuruyemiş, unlu ürünler, bayram şekeri, seyahat gb. ihtiyaçlarda fiyatlar çok fazla alım gücü çok düşmüş. İnsanlar bayramı yılın iki günü gönüllerinin ve duygularının hayal ettiklerini yaşamak ister o özel günlerde ama çok eksik malesef alımgücü çok fazla eridi.

Sağlıklı beslenme, sağlıklı giyinme ve sağlıklı barınma insanlara lüks olmuş. Yaşamda sağlıklı beslenme, giyinme  ve barınma şuan da risk altında olduğunu görmekteyiz. Üretim yetersiz , dışa bağımlılık fazla, teşvikler doğru ve verimli yönetilmiyor. İktisatta  ölü yatırım ile  adlandırılan yatırımları isimlendirilir. Benim gördüğüm kadarıyla bir çok kamu kaynakları ve bireysel ticaret yatırımları "ölü yatırıma" yatırım yapmaktadır. Buda toplumun herkesmine bir şekilde dolaylı ve dolaysız olmuz etkileri olmaktadır. Yönetim, organizasyon, izleme, liyakat, bilgi, tecrübe, uzmanlık alanı, doğru yer, doğru zaman, doğru finans, doğru yatırım ve bilimsel analiz bütünü ile birlikte akılcıl bir yönetimle yatırımlar yapılmalıdır.

Mesala örnek verirsem; tarım alanlarına inşaat yapılmakta, iklim koşulları gözetmeden her yerde fıstık ve zeytin bahçeleri ekilmekte, beton mesire ve turistik tesisler inşaatı yapılmakta gb... "Bilen bilir, bilmeyen bir bilene danışır, hesabı şaşmaz (bence). "

Güzel günlerimiz yakın olsun inşallah.

BAYRAM GELMİŞ HÜZÜN YÜKLÜ

Bu "' hüzün yılında" ' ilk bayram Ramazan Bayramı 21 Nisan cuma günü  kutlanacaktır. Öncelikle Depremin yaşandığı il, ilçe, belde, köy ve mahallerde vefat eden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor mekânları cennet olmasını yerin ve göğün tek sahibi olan Yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Yaralı olan tüm kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Maddi, manevi zararı olan tüm Esnaf, Sanatkâr ve vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan kendilerine hayırlı bir kapı açmasını, yeniden güzel ve bereketli günlerine kavuşmaları temenni ve duâ ile sevgi ve saygılarımı yolluyorum.

Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.

Ayrıca tüm İslâm aleminin Ramazan Bayramını kutluyor, Dünyaya ve bütün İslam alemine huzur, bereket, barış ve hoşgörü gelmesine vesile olmasını dilerim. Rıfat DİREKÇİ

"Sağlıkla, sevgiyle kalın. "

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
2024 Yerel Seçimlerinde Kimi Belediye Başkanı Olarak Görmek istiyorsunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA