• Mardin14 °C
  • Diyarbakır19 °C
  • Batman16 °C
  • Şırnak17 °C
  • İstanbul19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Batmanlılar Covid-19 tedbirlerine uyarak bayram namazını kıldı
02 Ağustos 2020 Pazar 07:52

Batmanlılar Covid-19 tedbirlerine uyarak bayram namazını kıldı

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını, mart ayından bu yana Türkiye'de de farklı uygulamaları beraberinde getirirken hayatımızda birçok değişiklik ve yeniliğe neden oldu.
Covid-19 önlemleri kapsamında geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı bayram namazı kılınamamıştı.
 
Bu bayramda ise, bayram namazı öncesi temizlik ve dezenfeksiyon işlemi yapılırken camilerin içinde ve dışında yerlere, sosyal mesafeye uyulması için işaret bantları yapıştırıldı.
 
Namaza gelen Batmanlılar Covid-19 tedbirlerine uyarak kontrollü bir şekilde içeri alınırken oturma yerleri bir metre arayla sosyal mesafe kurallarına uyarak ayarlandı. Vatandaşlar ibadetlerini alınan önlemlerle birlikte yerine getirdi.
 
Vatandaşlar Şeyh Muhammed El Haznevi Camii'nde bayram namazlarını eda ettiler.
 
Batman merkez Şeyh Muhammed El Haznevi Camii İmam Hatibi Mehmet Eşref Ağırman, kıldırdığı bayram namazının ardından verdiği bayram hutbesinde, şunları söyledi:
 
Kevser suresinde Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor; 'Şüphesiz biz sana bitip tükenmez nimetler verdik. O halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes! Doğrusu sana kin tutan, soyu kesik olanın ta kendisidir.' Hadis-i Şerifte ise Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurmaktadır; 'Bugün ilk işimiz, bayram namazı kılmak, sonra dönüp kurban kesmektir. Kim böyle yaparsa sünnetimize uymuş olur.
"Kurbanlarımızın en önemli gayesi Rabbimize kulluğumuzu, tazim ve muhabbetimizi sunmaktır."
 
Hutbesinde, Müslümanların bu bayramda kardeşliği pekiştirmesi gerektiğini belirten Ağırman, "Bugün imanımızı pekiştiren, yüreklerimizi buluşturan, şükrümüzü artıran Kurban Bayramı. Bugün kurban ibadetinin eda edildiği, dua ve gayretin takva ve teslimiyetle güçlendiği gündür. Bizleri bu müstesna güne kavuşturan Cenâb-ı Hakk'a sonsuz hamd-ü senalar olsun. Bayramları barış ve sevinç günleri ilan eden Sevgili Peygamberimize salat ve selam olsun. Bütün ibadetlerimizin olduğu gibi, kurbanlarımızın da en önemli gayesi Rabbimize kulluğumuzu, tazim ve muhabbetimizi sunmak, takva şuuruna ulaşarak Rabbimizin razı olduğu kullar zümresine ilhak olmaktır. İnşallah bu bilinçle kurbanlarımızı keseceğiz." ifadelerini kullandı.
 
"Temizlik imanın yarısıdır"
 
Hutbenin devamında, Hazreti İbrahim'in sözüne sadık oluşuna değinen Ağırman, "Hazreti İbrahim'in sözüne sadık oluşunu, Hazreti İsmail'in Rabbine teslim oluşunu kendimize örnek edineceğiz. Bu bayramda temizlik konusunda her zamankinden daha fazla duyarlı olmaya ihtiyacımız var. Peygamberimizin 'Temizlik imanın yarısıdır.' Hadis-i Şerifini hatırlamaya, mümine yakışır bir hassasiyetle hareket etmeye ihtiyacımız var. Coronavirus salgınıyla mücadele ettiğimiz şu günlerde, tedbirlere uymaya, samimiyetle ibadet ederken kendimizi ve çevremizi korumaya mecburuz. Kardeşlerim! Kurbanlarımız bize emanettir, onları incitmeyelim, şefkatli ve özenli davranalım. Bayramlar sevinç günleridir. Komşularımızı, akrabalarımızı, hasta, yaşlı ve yalnız kardeşlerimizi bu sevince ortak edelim. Mübarek günlerde dargınlıklara ve küskünlüklere son verelim. Bayramın huzurunu hep birlikte yaşayalım." diye konuştu.
 
"Maske ve güvenli mesafe kuralına riayet edelim"
 
Ağırman hutbesinde, Covid-19 nedeni ile maske ve sosyal mesafe kurallarına uymanın önemine değindi.
 
Ağırman, "Ancak hastalıkların yayılmasına sebep olarak bu kıymetli günleri hüzne çevirmeyelim. Maske ve güvenli mesafe kuralına riayet edelim. Bayram günlerinde ve salgın süresince tokalaşmaya, kucaklaşmaya ve musafahaya ara verelim. Ayrıca arife günü sabah namazıyla başladığımız ve bayramın dördüncü günü ikindi namazıyla birlikte tamamlayacağımız teşrik tekbirlerini unutmayalım. Hutbemi bitirirken sizleri bayram süresince kurban kesiminde, ziyaretleşmede, bilhassa trafikte anlayışlı ve sabırlı olmaya davet ediyorum. Yüce Rabbimiz, bizleri her türlü kaza ve beladan muhafaza buyursun. Salgın hastalıklardan, savaş ve acılardan halâs eylesin. Nice bereketli bayramlarda buluştursun. Allah'ın selamı, rahmeti, ikram ve inayeti üzerimize olsun. Bayramımız mübarek olsun." dedi. (İLKHA)
Bu haber toplam 1633 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2020 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA