• Mardin28 °C
  • Diyarbakır20 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak24 °C
  • İstanbul15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Yardımcısı Demircan, restorasyonu tamamlanan Cizrede Ulu Cami ve Kırmızı Medresenin açılışını yaptı
04 Mayıs 2023 Perşembe 08:17

Bakan Yardımcısı Demircan, restorasyonu tamamlanan Cizre'de Ulu Cami ve Kırmızı Medrese'nin açılışını yaptı

Şırnak'ın Cizre ilçesinde restorasyon çalışmaları tamamlanan Ulu Cami ve Kırmızı Medrese'nin açılışını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Mizbah Demircan yaptı.
Şırnak'ın Cizre ilçesinde restorasyon çalışmaları tamamlanan Ulu Cami ve Kırmızı Medrese'nin açılışını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Mizbah Demircan yaptı.
 
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Mizbah Demircan, Cizre ilçesinde 639 yılında kiliseden camiye çevrilen, Abbasiler döneminden onarımdan geçirilmiş, 1160 yılında da Zengi Atabeyi Baz Şah'ın oğlu Emir Ali Sencer tarafından yeniden yapılan ve son olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlanan Ulu Cami ile Ünlü Mutasavvıf Molla Ahmet El Cezeri'nin türbesinin bulunduğu Kırmızı Medreseyi ibadete açtı.
 
Demircan, Ulu Camii'nde Şırnak Valisi Osman Bilgin, Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nazlı Demir tarafından karşılandı. Tarihi caminin açılışı Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nazlı Demir, tarihi mekanların geçmişi ve tarihi hakkında konuşma yaparak restorasyon çalışmalarında emekleri olanlara teşekkür etti.
 
 
Bu mekanları yaşatmak aslında kimliğimizi yaşatmak olduğunu belirten Demircan, " Cizre'ye birkaç sene önce geldiğimde burası restorasyondaydı bugün bitti. Bu mekanları yaşatmak aslında kimliğimizi yaşatmaktır. Bedenimiz kimliğimiz, ruhumuzda kişiliğimizdir. Şehirlerde böyledir. Şehirlere kimliğini veren yapılar vardır işte bu mekan anlatıldığı üzere mimarisi ile üslubu ile tarzıyla aslında şehrimizi anlatıyor ve tanıtıyor. Burayı korumak burayı yaşatmak aynı zamanda şehrimizi yaşatmak, bölgemizin kimliğini yaşatmak anlamına geliyor. İşte aynı zamanda bir medrese olan bu mekanı bu yönüyle de ihya etmiş oluyoruz.
 
Cizre deyince akla bilim, medeniyet ve sanatın geldiğini ifade eden Şırnak Valisi Osman Bilgin, ” Molla Ahmet El Cezeri'nin, İsmail Ebul-İz El Cezeri'nin memleketi olan bu topraklarda her daim ilim ve fen önde tutulmuştur. Son dönemlerde de yine devletimizin himayelerinde yapılan güzel restorasyonlarla birlikte hem Kırmızı Medrese'miz hem yine Ulu Cami'miz ile birlikte tarihi eserlere devletimizin verdiği önemle yine bu topraklarda medeniyetin yeşermesi için her türlü çalışmalar yapılmıştır. Bu dönemden sonraki dönem ile birlikte Cizre'miz her yönüyle olduğu gibi tarihten aldığı bu ışığı geleceği de aydınlatacak, geleceği yansıtacak yetişmiş insanları ile birlikte bölgenin ilim, irfan merkezi olmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.
 
Yapılan konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nazlı Demir ve Cizre'nin ileri gelenleri ile birlikte Ulu Cami'nin açılışını gerçekleştirdikten sonra camiyi inceleyip namaz kıldı.
 
Demircan, daha sonra Kırmızı Medrese'nin de açılışını gerçekleştirip medresede eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi, ters kubbeyi inceledi. Akabinde restorasyon çalışmaları devam eden Cizre iç kalede bulunan hamidiye kışlası ve Mem u Zin Zindanında incelemelerde bulundu.
 
Vatandaşlarda uzun zaman kapalı olan cami ve medreseye kavuştukları için mutlu olduklarını belirtti.
 
Abdulaziz Bilge," Hz. Ömer döneminde İslamiyet'in cezire bölgesinde fetihlerin yapıldığı bu bölgemizde Cizre'de Anadolu'nun Müslümanlığın ilk adımlarının atıldığı burada kiliseden camiye çevrilen Ulu Camimiz 639 yıllarında camiye çevriliyor. Günümüze kadar pek çok restorasyon yapıldıktan sonra günümüze ulaşıyor. En yakın dönem restorasyon çalışması yaklaşık3 sene önce başlandı. Bugün bu yapılan restorasyondan sonra açılışını gerçekleştirmiş olduk. Bizde bu sevinçle, bu heyecanla ulu camimize kavuşmamızı sevinçle ifade etmiş oluyoruz. Buraya pek çok turistler geliyor. Onlar artık şu müjdeyi veriyoruz. Artık turistler ve tur şirketleri ulu camimize gelip ziyaret yapabilirler.  Özellikler restorasyonun önemli noktalarından biriside bu kapının tekrar takılmasıdır. Orijinali İstanbul İslam eserleri müzesinde sergileniyor, şu anda onun bir benzeri yapılıp tekrar buraya monte edilmiş ve bu gerçek tarihi hava tekrar yansıtılmış oldu. Bu güzellik bizi sevindirdi. " ifadelerini kullandı.
 
Salih Doru, " Cizre'mizin fethinin sembolü olan Ulu caminin açılışı için geldik çok mutluyuz. Bir de kırmızı medresenin açılışı olacak inşallah. Bizim manevi değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Manevi değerlerimiz gerçekten çok önemli bu zamanda manevi eksikliği çok hissediyoruz. O yüzden manevi değerlerimize ve manevi eserlerimize sahip çıkarak bu değerlerimizi hayatımıza yansıtmamız lazım hayırlı olsun." dedi. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA