• Mardin13 °C
  • Diyarbakır6 °C
  • Batman9 °C
  • Şırnak8 °C
  • İstanbul12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Yanık: Yaşlılara yönelik hizmetlerin kalitesini YAGEPle artırıyoruz
15 Ekim 2021 Cuma 12:57

Bakan Yanık: Yaşlılara yönelik hizmetlerin kalitesini YAGEP'le artırıyoruz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Yaşlılar İçin Gündüz ve Evde Bakım Hizmetlerinin İyileştirilmesi Projesi'nin (YAGEP) amacı aktif yaşlanmayı desteklemektir" dedi.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, yaşlı hizmetleri alanında faaliyet gösteren merkezi ve yerel kurumların hizmet kalitesini iyileştirmek amacıyla "Yaşlılar İçin Gündüz ve Evde Bakım Hizmetlerinin İyileştirilmesi Projesi (YAGEP) " hayata geçirilecek.
 
Bakan Derya Yanık, YAGEP ile ilgili yaptığı açıklamada, yaşlılara yönelik kaliteli ve sürdürülebilir hizmetin öncelikli politikaları arasında yer aldığını söyledi.
 
Türkiye'de, ortalama yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak yaşlı nüfusun artış gösterdiğine dikkati çeken Yanık, "Yaşlılar için Gündüz ve Evde Bakım Hizmetlerinin İyileştirilmesi Projesi"nin bu alanda yürütülen yeni çalışmalardan biri olduğunu belirtti.
 
"YAGEP ile ülkemizde yaşlılara yönelik evde bakım ve gündüz hizmetlerinin desteklenerek geliştirilmesini istiyoruz." ifadelerini kullanan Yanık, projeyle Türkiye'ye özgü ve bölgesel nitelikli entegre yaşlı bakım modeli geliştirilmesinin planlandığını aktardı.
 
Proje ile yaşlılar için "aktif ve bağımsız bir yaşam" hedeflendiğini dile getiren Yanık, "Projenin amacı kaliteli evde bakım ve gündüz bakım hizmetlerine odaklanarak yaşlılar için sosyal ve sağlık bakım sistemlerinin sürdürülebilirliğini ve verimliliğini artırmak, merkezi ve yerel kurumların kurumsal kapasitesini artırarak aktif yaşlanmayı desteklemektir. Projeyle, evde bakım ve gündüz bakımına odaklanarak yaşlı hizmetleri alanında faaliyet gösteren merkezi ve yerel kurumların hizmet kalitesini iyileştirmeyi amaçlıyoruz." bilgisini paylaştı.
 
"Yaşlı hizmetleri için kalıcı bir yapı oluşturulacak"
 
Proje kapsamında, bakım ekonomisi üzerine araştırma yapılacağını aktaran Yanık, Türkiye'nin yaşlı bakımında insan kaynakları kapasitesi, bakım kooperatifleri ve özel bakım verenler hakkında raporlar hazırlanacağını bildirdi.
 
Bakan Yanık, yaşlı politikalarına ilişkin iki zirve düzenleneceğini, yerel yönlendirme komitesi toplantıları yapılacağını, yaşlı bakım hizmetlerinin zayıf ve güçlü yanlarının farkına varılması ve oluşabilecek risk ve tehditlere yönelik analizler yapılacağını belirterek, "Saha araştırması sonuçlarıyla, ortak çalışma toplantıları ve projeksiyonlara dayalı olarak ülkemize özgü, bölgesel nitelikli, uygulanabilir bir entegre yaşlı bakım modeli geliştirilecek. Yaşlı hizmetleri için kalıcı bir yapı oluşturulacak. Proje, 10 pilot ille sınırlı uygulanacak ancak çıktılar hizmet sağlayıcıların geri kalanı için örnek ve yeni bir sistem olacak, böylece sonuçları diğer illere de yansıtacağız." dedi.
 
Bakan Derya Yanık, YAGEP'in hayata geçmesiyle, yaşlılara yönelik evde bakım ve gündüz hizmetleri konusunda ilgili tüm paydaşlar arasında ​​​​​​​etkili koordinasyon ve iş birliğinin sağlanacağını kaydetti. (İLKHA)
Bu haber toplam 85 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA