• Mardin24 °C
  • Diyarbakır26 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak22 °C
  • İstanbul20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Özer: Köylerde halk eğitim merkezi açıyoruz
30 Temmuz 2022 Cumartesi 09:36

Bakan Özer: Köylerde halk eğitim merkezi açıyoruz

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul'un Çatalca ilçesine bağlı İnceğiz Köyü'nde Arif Nihat Asya Köy Yaşam Merkezi'nin açılışı için düzenlenen törene katıldı.
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, liselere geçiş sistemi kapsamında yapılan yerleştirmelere değinerek yerleştirme sınavlarının hiçbirinin eğitimde kalite göstergesi olmadığını kaydetti. Bakan Özer, "Son 20 yılda eğitimle ilgili, erişimle ilgili sorunlar çözüldü. Eğitimin kalitesiyle ilgili gerçekten kaliteyi ölçen OECD'nin PISA araştırmaları diyor ki Türkiye performansını sürekli artırıyor. Başka şahide ihtiyacımız yok." ifadelerini kullandı.
 
"Ama bizim kaliteyle ilgili göstermiş olduğumuz göstergelere çok dikkat etmemiz lazım." diyen Özer, "LGS, Çatalca'nın bir performansını gösteremez. Bakanlık olarak paylaşmıyoruz sonuçları. LGS'nin nereden nereye çıktığını nereden biliyorsunuz? Yani Çatalca'dan tüm Türkiye'ye söylemiş olalım bunu. Diyor ki biz veri paylaşımı için o değerlendirme için elde veri olması gerekiyor. Onun için bazı eğitim değerlendirmelerinde, bazı alışkanlıklardan kurtulmamız gerekiyor." dedi.
 
Türkiye'nin eğitimde gayet iyi bir noktada olduğunu ifade eden Özer, “Bu kadar geniş kapsamlı eğitim sistemine sahip, 19 milyon öğrencisi olan, özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarına bu kadar eğitim imkanı veren, eğitime erişimi artırmak için bu kadar sosyal politika uygulayan ve buna rağmen bu kadar eğitim sistemini büyütmesine rağmen PISA ve TIMSS'te başarısını sürekli arttıran çok nadir ülke vardır, Türkiye işte onlardan bir tanesi. En önemlisi eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için yani bölgesinden ve sosyal ekonomik arka plandan bağımsız bir şekilde herkesin en nitelikli eğitime kavuşabilmesi için çaba sarf ediyoruz. İşte bunun için okul öncesi eğitimi güçlendirmeye çalışıyoruz. Ortaöğretim sisteminin dengesini bulması için mesleki eğitimi güçlendirmeye çalışıyoruz. Eğitimde kalitenin arttırılması için en fazla yatırımın yapılması gereken öğretmen olduğu için öğretmenin mesleki gelişim ve kişisel gelişimlerine destek oluyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Bu kararlılıkla en önemlisi hiçbir ayrımcılık yapmadan çalıştıkları takdirde eğitim sisteminin kalitesinin çok daha iyi noktalara geleceğine inandığını ifade eden Özer, köy yaşam merkezi projesi ile ilgili şunları söyledi:
 
Köy yaşam merkezi de aslında bunun bir çıkış noktası. Geçmişten gelen, köylerden ilçelere, şehirlere, metropollere göçten kaynaklı olarak eğitim sisteminde de farklı bir yaklaşım içerisine girildi ve taşımalı eğitim geldi. O çocuklar köylerde mağdur kalmasınlar diye hükümetlerimiz son 19 yıl içerisinde öğrencileri ücretsiz bir şekilde en yakın okula ulaştırmak için taşımalı eğitim sistemini ortaya koydular ve taşımalı eğitimden yararlanan tüm yavrularımız her gün, öğlen ücretsiz olarak yemek yediler. Şimdi son yıllardaki eğilimlere baktığımız zaman bu akışın tersine döndüğünü görüyoruz.
Köy yaşam merkezleri ile ilgili ilk açılışı Samsun'dan başlattıklarını hatırlatan Özer, “Bu 5. köy yaşam merkezi. İstanbul'daki ilk köy yaşam merkezi... Aslında bir Anadolu'ya dönüş projesi. Niye? Çünkü köylerdeki ilkokulları açabilmek için artık hiçbir engel yok. Çünkü yönetmeliği değiştirdik. Öğrenci sınırlamasını kaldırdık. Artık istenilen her noktada köy okulu açılabilir. Talep edilmesi yönünde bu birinci adımdır. İkinci adım olarak köylerde anaokulları, bizim en öncelikli alanlarımızdan bir tanesi okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranlarının artması. Türkiye'de ve 5 yaştaki okullaşma oranları da yüzde 78'den yüzde 93'e çıkmış." bilgisini paylaştı.
 
Köylerin de bundan yararlanması için köy anaokullarındaki 10 öğrenci koşulunu 5'e indirdiklerini anımsatan Özer konuşmasını Şöyle sürdürdü:
 
"Sadece bu küçük adımımızla, yönetmelik değişikliğiyle 1800'e yakın köyümüzde 12 bin yavrumuz köy anaokullarıyla buluştu. Şimdi buna bir ilave daha yapıyoruz. Köylerde halk eğitim merkezi açıyoruz. Türkiye'de 998 tane halk eğitim merkezimiz var. Halk eğitim merkezlerinde vatandaşlarımız için 3 binin üzerinde farklı kursla hayat boyu öğrenme stratejisi kapsamında vatandaşımıza hizmet sunuyoruz. Geçen sene halk eğitim merkezlerinden yararlanan kursiyer sayımız yaklaşık 5 milyondu. 2022 yılında her ay 1 milyon vatandaşa erişmeyi hedef koyduk. 6 ayın sonunda 6,3 milyon vatandaşımıza ulaştık. Yani 1 milyon hedefini de geçtik. İnşallah yılın sonuna kadar 12 milyon vatandaşa erişme hedefine ulaşacağız."(İLKHA)
Bu haber toplam 601 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Meteorolojiden "kuvvetli" yağış uyarısı
  • İstanbul'da kaybolan 3 kardeşten acı haber
  • Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurulacak
  • Bakan Göktaş'tan Fransa'nın başörtüsü kararına tepki
  • MSB: Irak'ın kuzeyinde 16 hedef imha edildi
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Bu Pazar Yerel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA