• Mardin14 °C
  • Diyarbakır13 °C
  • Batman15 °C
  • Şırnak13 °C
  • İstanbul14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Özer, İslam Düşünce Atlası tanıtım programına katıldı
01 Aralık 2022 Perşembe 08:21

Bakan Özer, İslam Düşünce Atlası tanıtım programına katıldı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İlmi Etüdler Derneği'nin yürütücülüğünü yaptığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle hazırlanan İslam Düşünce Atlası'nın tanıtım programına katıldı.
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İlmi Etüdler Derneği'nin yürütücülüğünü yaptığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle hazırlanan İslam Düşünce Atlası'nın tanıtım programına katıldı.  
 
İslam düşünce tarihi araştırmacılarının, tasarım uzmanları, yazılımcılar ve harita mühendislerinin eşlik etmesiyle oluşan ve bir düşünce tarihi yazımı projesi olan İslam Düşünce Atlası'nın tanıtım programı, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşti.
 
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tanıtım programında yaptığı konuşmada, söz konusu kitabın bir okuyucusu olarak emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.
 
Özer, "Aslında İslam Fazlıoğlu hocamızın bir okuyucusuyum İslam düşünce tarihiyle ilgili, bilim tarihiyle ilgili, felsefe tarihiyle ilgili yazmış olduğu şeylerden geçmişimizin izlerini günümüze taşıyarak, yeniden yorumlayabilme, yeni açılımlarla günümüze taşınan sadece tarihsel, statik bir duruş olarak değil, günümüze karşılık geldiği şeyleri aramada benim en önemli tutamağım İhsan Fazlıoğlu hocamız oldu." diye konuştu.
 
Kültürel kodlarla temas etmek istiyorsak eğitimle temas etmemiz lazım
 
Eğitim alanında gelinen sürece işaret eden Özer, Millî Eğitim Bakanlığı'nda son 20 yılda yapılanların çok kıymetli olduğunu ifade etti. Özer, "Eğer kültürel kodlarla temas etmek istiyorsak, onları tekrar yorumlamak istiyorsak eğitimle temas etmemiz lazım. Onun da en önemli yollarından bir tanesi okullaşma oranları. Eğitimle genç çağ nüfusumuzun ne kadar temas ettiğidir." dedi.
 
2000'li yılların başında ilkokul hariç, eğitimin tüm kademelerindeki okullaşma oranlarının yüzde ellinin altında kaldığını anımsatan Özer, o yıllarda beş yaşta yüzde 11, ortaöğretimde yüzde 44, yüksek öğretimde net okullaşma oranının yüzde 14 olduğunu vurguladı.
 
Özer şöyle devam etti: "Yani o dönem başörtüsü yasağı var, katsayı uygulamaları var, eğitim önünde dünya kadar antidemokratik uygulamalar, toplumsal değerlere, toplumsal taleplere duyarsız olan bir süreç var. Eğitim sistemimizde daha yeni yeni okullaşma oranları yüzde 95'leriın üzerine gidiyor. Tüm yasaklar, antidemokratik uygulamalar ilk kez kaldırılıyor." 
 
Konuşmasının sonunda projede emeği geçenlere şükranlarını sunan Özer, gönül coğrafyasının tekrar ayağa kalkmasını diledi. (İLKHA)
Bu haber toplam 121 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
2024 Yerel Seçimlerinde Kimi Belediye Başkanı Olarak Görmek istiyorsunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA