• Mardin36 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • Batman32 °C
  • Şırnak33 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Kasapoğlu: Gençlerimizi daha fazla desteklememiz gerekiyor
29 Kasım 2021 Pazartesi 16:17

Bakan Kasapoğlu: Gençlerimizi daha fazla desteklememiz gerekiyor

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Gaziantep Üniversitesinin ev sahipliğini yaptığı “Üniversiteler Koordinasyon Toplantısı” Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katıldığı törenle sona erdi.
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının kapanışında konuşan Bakan Kasapoğlu, Gaziantep’in sanayiden tarıma, tarımdan spora büyük bir devrimi gerçekleştirdiğini söyledi.
 
“Gençlerimizi daha fazla desteklememiz gerekiyor”
 
Sporu geliştirmek ve güçlendirmek için gayret göstermeye devam edeceklerini belirten Kasapoğlu, “Bunlar hep başlangıç, bunları hep birlikte güçlendireceğiz. Sportif malzeme açısından yerlileşme hamlesi var. İnşallah bunları ithal eden değil ihraç eden ülke hedefine de hızla ilerleyeceğiz. Milli sporcu bursumuz ülkemizin yarınları adına önemli bir hamleydi. Sporcularımızın, ‘eğitim mi spor mu?’ ikileminin tamamen sona ermesi için önemli bir hamle oldu. Bizlere her zaman daha çok çalışmak düşüyor. Çünkü biz biliyoruz ki iki günü eşit olan ziyandadır. Sporun her branşını ve gençlerimizi daha fazla desteklememiz gerekiyor. Biz üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız. Gençlerimizin daha fazlasını yapabileceğine de inanıyoruz." diye konuştu.
 
“Gençlerin bütçesi gençlere”
 
Üniversitelerin en büyük paydaşlarından biri olduğunu aktaran Kasapoğlu, “Yerel yönetimler de önemli bir paydaş olarak gördüğümüz çok ciddi iş birliği gerçekleştirdiğimiz kurumlardır. İşbirliği olmadıkça, o sinerjiyi üretemedikçe, o kurumun tek başına bir şey başarması mümkün değil. Akademiyle, yerel yönetimle, sivil toplumla işbirliği oldukça bunun çıktıları her alanda güçlü bir şekilde hissettiriyor. Geleceğe doğru yapılan planlamalar hem ülkemiz hem akademi için ciddi sonuçları ortaya çıkarıyor. Bakanlık olarak öne çıkardığımız katılımcı ruh her zaman önemsediğimiz bir konudur. En son bütçe konusunda ‘gençlerin bütçesi gençlere’ dedik. Üniversitelerimizin siz değerli hocalarımızın süreçlerin içinde olmasını çok önemsiyorum. Yeni projelerde sizlerin içinde yer almasını temenni ediyorum. Spor fiziksel bir unsur ama bunun ötesinde çok önemlidir. Spor, her şeyden önce fiziksel sağlık demektir. Spor ruhsal sağlığı da beraberinde getiriyor. Ruhsal sağlıkla birlikte sosyal sağlık beraberinde geliyor." ifadelerini kullandı.
 
“Her bölgemizin bir zenginliği var”
 
Olimpiyatlar için üniversitelerden başarılı ve güçlü sporcular yetiştirmek için çalıştıklarını vurgulayan Kasapoğlu, "Olimpiyatta şunu gördüm. Üniversiteler Amerika'da ve batıda olimpiyatlara en çok sporcu hazırlayan kurumlar. Onun için üniversitelerin her biri bir branşa odaklanmalıdır. Her bölgemizin bir zenginliği var. Bu özellikleri keşfedip yarınların olimpiyatlarında Gaziantep, Çanakkale, Burdur üniversiteleri niçin olimpiyat şampiyonu yetiştirmesin. Yeter ki bu anlamda bir vizyon ve çaba ortaya koyalım. Standford Üniversitesinin 270 olimpiyat madalyası var. Neden bizim ülkemizde de olmasın. Bizler üniversitelerimizin yanındayız. Gençlerimize güveniyor ve inanıyoruz. Gençlerimiz müthiş bir potansiyeldir. Olimpiyatlara pek çok ülkeden daha fazla kadın sporcuyla katıldık. O yüzden sporu genciyle, yaşlısıyla, engelli, engelsiz herkesin gelişimine açık bir vizyon geliştiriyoruz. El birliğiyle neleri başarabileceğimizi tüm dünyaya ispatlayabiliriz. Bu toplantının çıktıları bizler için çok önemli, bu camianın bir ferdi olarak bu toplantının çıktılarından da bizzat istifade edeceğim." şeklinde konuştu.
 
Gaziantep'te önemli spor yatırımlarının yapıldığına ve bu yatırımların dünyaya örnek olacağına da değinen Kasapoğlu, “Spordaki devasa tesis altyapısından bahsettim. Bugün yine Gaziantep'te mükemmel tesisleri açacağız. Hakikaten pek çok ülkeye meydan okuyacak bir altyapıyı hazırlıyoruz. Bu tesisleri nasıl verimli kullanır ve halkın erişimine nasıl açarız. Bu konular bizlerin her daim gündeminde olması gerekiyor. Bu konuyla ilgili hocalarımızın yaklaşım ve tavsiyeleri bizler için kritik bir misyon ifade ediyor. Başarının en önemli şartlarından biri plan ve istikrardır.” diye konuştu.
 
Gaziantep Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Arif Özaydın, Gaziantep Üniversitesinde yapılan sporla ilgili projelerin tanıtımını yaparak, geleneksel sporla modern spor dallarının bir arada olacağı, 60 dönümlük arazide yapılması planlanan spor kompleksinin yanı sıra geleneksel spor dallarıyla ilgili yüksek lisans programı açmak için YÖK’e başvuru yaptıklarını ve kısa bir zamanda açılacağını ifade etti.
 
Özaydın, Türk Devletleri Teşkilatı Üniversiteler Spor Oyunları’nı Gaziantep’te düzenlemek istediklerinin altını çizdi.
 
“Gaziantep Türkiye’nin en gözde şehirlerinden bir tanesi”
 
Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Profesör Doktor Mehmet Günay, 2023 yılında Türkiye’de gerçekleştirecek olan Türk Devletleri Teşkilatı Üniversiteler Spor Oyunları’nı Gaziantep’te gerçekleştirmek istediklerini belirterek şunları söyledi:
 
 “Gaziantep bugün Türkiye’nin en gözde şerhlerinden bir tanesi. Bizde Gaziantep’i üniversite sporlarında bir marka şehri haline getirmek için federasyon olarak Gaziantep’in hizmetinde olduğunu belirtmek istiyorum.”
 
Törenin sonunda Rektörü Özaydın Bakan Kasapoğlu’na günün anısına hediye takdim edildi.
 
Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Günay tarafından da Kasapoğlu, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Rektör Özaydın şilt takdim edildi.  (İLKHA)
Bu haber toplam 446 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA