• Mardin40 °C
  • Diyarbakır40 °C
  • Batman40 °C
  • Şırnak39 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayakkabı sektörü ve tüketicilerin şikayetleriyle ilgili çalıştay düzenlendi
21 Şubat 2024 Çarşamba 08:40

Ayakkabı sektörü ve tüketicilerin şikayetleriyle ilgili çalıştay düzenlendi

Ticaret Bakanlığı, ayakkabılara ilişkin tüketici şikayetlerini ve sektörde yaşanan sorunları çalıştayla değerlendirdi.
Ticaret Bakanlığı, ayakkabılara ilişkin tüketici şikayetlerini ve sektörde yaşanan sorunları çalıştayla değerlendirdi.
 
Bakanlıktan yapılan açıklamada, 'Sahte/taklit ayakkabı' üretiminin ve satışının engellenmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli tedbirlerin alınması ve bu alanda yapılacak denetimlere ağırlık verilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.
 
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"Ayakkabı ürün güvenliğinin sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla tüm paydaşlar tarafından 'sıfır tolerans' ilkesiyle hareket edilmesi kararlaştırıldı.
 
Bilindiği üzere; son yıllarda tüketici hakem heyetlerine yapılan 'ayakkabı' ürünlerine ilişkin şikâyet başvuruları artış göstermekte olup, yapılan başvurular arasında 'ayakkabı' ürünlerine ilişkin başvurular ilk sırada yer almaktadır. 2023 yılında tüketici hakem heyetlerine yapılan 727 bin 630 başvurudan 91 bin 527 tanesi yani toplam başvuruların yüzde 12,60’ı 'ayakkabı' ürünlerine yönelik yapılmıştır. Bu durum hem tüketicinin ekonomik çıkarlarının korunması hem de üreticiler ve satıcılar nezdinde sebep olduğu olumsuzluklar bakımından önem arz etmektedir.
 
Bununla birlikte; küresel markaların taklitleri olan sahte markalı ayakkabıların üretiminin ve hem perakende olarak hem de internet yoluyla satışının yaygınlaştığı şikayetleri artmıştır. Böyle bir durum, ülkemiz ayakkabı sektöründeki işletmelerin ve yerli markaların rekabet gücünü olumsuz etkilemekte, kayıt dışılığa, vergi kayıplarına ve kayıt dışı istihdama yol açmaktadır. Diğer yandan; söz konusu sahte ve taklit ayakkabılar 'ürün güvenliği' anlamında tüketici ve çevre sağlığı açısından önemli riskler taşımaktadır.
 
Bu çerçevede; ayakkabılara ilişkin tüketici mağduriyetlerinin asgari seviyeye düşürülmesi ve ülkemiz ayakkabı sektörünün yaşadığı sorunların ele alınması ve çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) iş birliğiyle geçtiğimiz günlerde Afyonkarahisar’da 'Ayakkabı Sektöründe Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı' gerçekleştirilmiştir. Ticaret Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Gürcan’ın katılımları ile gerçekleştirilen söz konusu Çalıştaya, Bakanlığımızın ilgili birimleri ile Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu ve Türk Standartları Enstitüsünün temsilcileri, ilgili yargı mensupları ve akademisyenler ile ayakkabı sektörünün temsilcileri katılım sağlayarak görüş alışverişinde bulunmuştur.
 
Çalıştayda yapılan değerlendirmeler sonucunda;
 
Ayakkabı ürünlerine yönelik tüketici şikâyetlerinin asgari seviyeye düşürülmesi amacıyla, başta ayakkabı sektörü olmak üzere ilgili tüm paydaşlar tarafından gerekli tedbirlerin alınması,
 
'Sahte/taklit ayakkabı' üretiminin ve satışının engellenmesi amacıyla, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli tedbirlerin alınması ve bu alanda yapılacak denetimlere ağırlık verilmesi,
 
Ayakkabı ürün güvenliğinin sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla, tüm paydaşlar tarafından 'sıfır tolerans' ilkesiyle hareket edilmesi hususlarının ayakkabı sektörümüzün geleceği açısından önem arz ettiği vurgulanmıştır.
 
Ticaret Bakanlığı olarak gerek tüketicilerimizin korunması gerekse ülkemiz sektörlerinin ve firmalarının sağlıklı büyümesi ve gelişmesi amacıyla faaliyetlerimiz kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu doğrultuda; ayakkabı sektörümüzde yaşanan sorunların giderilmesine yönelik uygulamalar Ticaret Bakanlığımızca hassasiyetle yürütülecektir." (İLKHA) 
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA