• Mardin35 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • Batman36 °C
  • Şırnak32 °C
  • İstanbul25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Asgari ücret 5 bin TLnin altında olmamalı
28 Kasım 2019 Perşembe 13:22

"Asgari ücret 5 bin TL'nin altında olmamalı"

Asgari ücret görüşmelerine ilişkin konuşan Siirt halkı, mevcut asgari ücretle geçinmenin çok zor olduğunu belirterek, kiraların bin TL olduğu bir memlekette asgari ücretin 5 bin TL'nin altında olmaması gerektiğini söylediler.
Siirt halkı, gündemin önemli konularından olan ve üzerinde görüşmelerin devam ettiği asgari ücretle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 
"Asgari ücret en az ne kadar olmalı?" sorusunu yönelttiğimiz Siirt halkı, elektrik, doğalgaz ve gıda ürünlerine gelen zamların ardından şu anki asgari ücretin çok düşük olduğunu, ev kiralarının bin TL'nin üzerine çıktığı bir dönemde yeni asgari ücretin 5 bin TL'nin altında olması gerektiğini ifade ettiler.
 
Hükümet yetkililerine seslenen Siirt halkı, Türkiye şartlarına göre mevcut asgari ücretin asla yeterli olmadığını belirterek "Eğer vatandaşların, insanca yaşamasını istiyorlarsa asgari ücretin en az 5 bin TL olması gerekir." dediler.
 
"Her şey ateş pahası olmuş durumda"
 
"Asgari ücretin 5 bin TL'nin altında olmaması gerektiğini düşünüyorum." diyen Cengiz Gültekin, "Çünkü her şey ateş pahası olmuş durumdadır. Bir insan 2 bin 100 TL'ye bakkaldaki borcunu ödeyemiyor. Kendi evinin ihtiyacını 2 bin TL ile karşılayamıyor. Aslında Siirt'te bir işsizlik sorunu da var. Herkes iş bulamıyor. Bazen asgari ücreti dahi alamıyoruz. Sabahtan akşama kadar taş da toplasam çocuklarımın ihtiyacını karşılıyorum ama alamayanlar var. Aileler kendi geçimini sağlayamayacak bir duruma gelmiş." ifadelerini kullandı.
 
 
"Kiraların bin TL olduğu bir memlekette asgari ücret 5 bin TL olmalı"
 
Batman'dan Siirt'e yeni taşındığını ve kirada oturduğunu belirten vatandaşlardan İbrahim Sakık,  "Asgari ücret; Türkiye standartları, yaşanan pahalılık, enflasyon ve kira durumu nedeniyle asgari ücretin 5 bin TL'nin altında olmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü şu anda bin TL kira ödüyorum. Sadece kira değil, en temel ihtiyaçlar olarak adlandırdığımız ekmek, peynir, zeytin ve şeker fiyatı oldukça yükseldi. Kırmızı eti saymıyorum bile. Çünkü kırmızı et alamadığım halde ayda 3 bin 500 TL gidiyor. Böyle lüks bir hayat da istemiyoruz. Bunun üzerine bin 500 daha eklense biraz daha gezeceğim, giyineceğim belki kırmızı et yiyeceğim o kadar. Benim konumumdaki 3-4 çocuklu bir aile bin TL kira verdiği zaman 5 bin TL o kadar yüksek bir para değil." diye konuştu.
 
"Devlet yetkililerinin vatandaşını düşünerek asgari ücrete zam yapması gerekir"
 
Mevcut asgari ücret ile geçinmenin çok zor olduğunu ve devlet yetkililerinin bunu düşünerek asgari ücrete zam yapmaları gerektiğini belirten Yusuf Güneş, "Asgari ücret en az 5 bin TL olmalı. Şu an 2 bin 20 TL'dir ve oldukça azdır. Millet geçinemiyor. Ev kiraları 900-1000 TL'den başlıyor 2 bin TL'ye kadar çıkıyor. İnsanın kendine bir ev alabilme imkânı olsa çok iyi olurdu. Gıda fiyatları yükseldiği için 5 kişilik bir ailenin asgari ücretle geçinmesi imkânsız. Devlet yetkililerinin bunu düşünerek asgari ücrete zam yapması gerekiyor. Marketten bir şey alamıyoruz, bir alış veriş listesi aylık 3-4 bine çıkmış durumda. Eskiye oranla fiyatlarda bir buçuk katı oranında bir yükselme var." diye belirtti.
 
"2 çocuklu bir aile dahi 2 bin TL ile geçinemezken, daha fazla nüfuslu bir aile ne yapsın?"
 
Aslında maaştan ziyade Siirt'te bir iş sorunu olduğunu ve İŞ KUR'a defalarca başvurmasına rağmen iş bulamadığını ifade eden Fevzi Kezer, "Millet 2 bin TL ile nasıl geçinsin. 2 kişilik bir aile dahi bir kilo et alamıyor. Asgari ücretin an az 3 bin 500 TL olması gerekiyor. 2 çocuklu bir aile dahi 2 bin TL ile geçinemezken, daha fazla nüfuslu bir aile ne yapsın? Millet resmen açlıktan ölüyor. Bir de Siirt'te iş yok. 28 yaşındayım, bir kamu görevinde çalışamadım, şu anda temizlik işçisi olarak bile iş bulamıyorum, uzun zamandır işsizim." şeklinde konuştu. (İLKHA)
 
 
 
Bu haber toplam 139 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2020 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA