• Mardin41 °C
  • Diyarbakır40 °C
  • Batman43 °C
  • Şırnak41 °C
  • İstanbul34 °C

Sadullah GÜNEŞ / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AREFE GÜNÜ

14 Haziran 2024 Cuma 15:43
Arefe günü Yüce Allah'ın İslam dinini İkmal ettiği ve nimetini itmam ettiği gündür. Arefe günü Arafat'ta vakfe duranlar için bir bayramdır ,Yüce Allah Arefe günü ile kasem buyurmuştur,Arefe gününün orucu iki yılın günahlarını affettirir Yüce Allah'ın Hz Adem'in zürriyetinden misakı aldığı gündür, Arefe günü günahların mağfiret olduğu affedildiği ve Yüce Allah'ın dilediği kadar insanların cehennemden âzâd olduğu ve Yüce Allah'ın arafat'ta duran milyonlarla meleklere karşı mübahat buyurduğu bir gündür.
 
Rasulullah Efendimiz: Arefe günü,kurban günü, teşrik günleri biz müslümanların bayramıdır, bugünlerde insanlar (Yüce Allah'ın nimetlerinden)yer ve içerler.
Tirmizi Hadis no:773
 
Rasulullah efendimize arefe günü fazileti soruldu şöyle buyurdu: Geçmiş yılın ve gelecek yılın günahlarını götürür, sildirir.
Müslim Hadis no; 1162
Başka bir hadiste de şöyle buyurdu: Yüce Allah'ın, kullarını en çok cehennemden azad ettiği gün arefe günüdür.
Müslim Hadis no: 1348.
 
Mümin her zaman her yerde ve her hal ü karda yüce Allah'a muhtaçtır o halde yüce Allah'a içtenlikle dua etmeli kendisi aile fertleri çevresi ve Ümmet için, mağdur ve mazlum insanlar için dua etmelidir özellikle arefe günü(15 Haziran 2024) çok dua etmeli ve arefe günü en hayırlı dua Resulullah efendimizin buyurduğu duadır o da şudur: la ilahe illallahu vahdehu lé şerike leh, lehüll mülkü velehül hamdü ve huve alâ külli şey'in kadîr.
 
Yüce Allah bizlerin ve bütün mümin kardeşlerimizin her zaman yaptıkları hayırlı ve meşrû: duaları hasseten arefe günü yapacakları duaları ve tutacakları oruçları Yüce dergahında kabule karin eylesin.Amin
 
Teşrik tekbirleri arefe günü sabah namazından itibaren bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakit farz namazların peşinde selamdan sonradır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA