• Mardin19 °C
  • Diyarbakır14 °C
  • Batman16 °C
  • Şırnak17 °C
  • İstanbul19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anne karnında ölen ceninin akîkası verilir mi?
08 Ocak 2022 Cumartesi 10:30

Anne karnında ölen ceninin akîkası verilir mi?

Fetva Kurulu, "Anne karnında ölen bebek (düşük), kendisine ruhun üflendiği dördüncü ayı tamamlamışsa akîka kurbanı kesme hususunda canlı olarak doğan çocuklardan farklı değildir." diye belirtti.
İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu "Anne karnında ölen ceninin akîkası verilir mi?" sorusuna yanıt verdi.
 
Fetvada, şu ifadelere yer verildi.
 
"Hadis-i şeriflerden anlaşıldığı üzere akîka, çocuğun kıyamet gününde ailesine şefaat etmesine vesile olan ibadetlerden biridir. Efendimiz (aleyhissalatu vesselam) şöyle buyurmuştur: Her çocuk, akîkası karşılığında rehindir (Ahmed bin Hanbel, el-Müsned, XXXIII, 281 No: 20083; Ebu Dâvud, Edâhî 21, No: 2837). Muhaddisler, hadiste geçen “rehin” kelimesini, şefaat ile ilişkilendirerek akîka kesildikten sonra rehnin çözüleceği ve dolayısıyla ahirette ailesine şefaatçi olacağı şeklinde yorumlamıştır. Şafiî mezhebine göre erkek çocuk için birbirine denk iki koyun, kız çocuğu için ise bir koyun kesilir. Hanefî mezhebine göre ise erkek için de kız için de bir akîka kesilmesi kâfidir.
 
Anne karnında ölen bebek (düşük), kendisine ruhun üflendiği dördüncü ayı tamamlamışsa doğumuna kadarki süre içerisinde normal çocuk gibidir; sadece anne karnında gelişim evresini tamamlıyordur. Dolayısıyla kendisine isim verme ve akîka kurbanı kesme hususunda canlı olarak doğan çocuklardan farklı değildir. Aynı hüküm doğduktan hemen sonra vefat eden çocuklar için de geçerlidir (Heytemî, el-Fetava'l-Kübra'l-Fıkhiyye IV, 240-241)." (İLKHA)
Bu haber toplam 345 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA