• Mardin22 °C
  • Diyarbakır22 °C
  • Batman18 °C
  • Şırnak22 °C
  • İstanbul23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akar: Ukraynadaki tahıl için İstanbulda bir merkez kurulması konusunda bir anlayış var
24 Haziran 2022 Cuma 09:50

Akar: Ukrayna'daki tahıl için İstanbul'da bir merkez kurulması konusunda bir anlayış var

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna limanlarındaki tahıl gemilerinin tahliyesi için İstanbul’da bir harekât merkezinin kurulması konusunda genel anlayış birliği olduğunu söyledi.
Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Meclis'te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 
Bir gazetecinin Türk-Rus askerî heyetlerinin Moskova'da yaptığı görüşmeyi hatırlatarak tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesi konusunda oluşturulması planlanan "tahıl koridoru" ile ilgili sorusu üzerine Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "gıda krizinin" çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile görüşmelerini sürdürdüğünü belirtti.
 
Türkiye'nin Ukrayna ve Rusya ile ilişkilerinin açık şekilde devam ettiğini aktaran Bakan Akar, şunları söyledi:
 
Barışın, huzurun gelmesi, ateşkesin sağlanması için her düzeyde gayret göstermeye devam ediyoruz. Son olarak yaptığımız görüşmelerde kamuoyunun 'kırmızı hat' olarak adlandırdığı bir çalışma oldu. Birer arkadaşımızı bu konuda görevlendirdik. Onlar sürekli temas sağladılar. 1 Haziran'da Türkiye'ye askerî bir heyet geldi, Bakanlığımızda heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. Bunun da devamı olarak 21 Haziran Salı günü bir heyetimiz Moskova'ya gitti. Görüşme olumlu, yapıcı şekilde gerçekleşti. Karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Hem bölge hem de Rusya ve Ukrayna için yararlı olabilecek konuları arkadaşlarımız masaya koydu.
Ukrayna, Rusya ve BM ile görüşmelerin devam ettiğini bildiren Bakan Akar, "Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl gemilerinin emniyetli şekilde ulaşımlarının sağlanması için yapılması gerekenler de görüşüldü. Bu konuda ciddi ilerlemeler kaydedildi. İstanbul'da bir harekât merkezi kurulması konusunda genel bir anlayış birliği var." diye konuştu.
 
Türkiye ve BM'den beklentilerin, Rusya'nın, Ukrayna'nın yapması gerekenlerin görüşmelerde ele alındığını belirten Bakan Akar, "Arkadaşlarımız görüşmeden memnun şekilde ayrıldı hatta jest olarak 'Azov Concord' isimli Türk gemisinin Ukrayna'nın Mariupol limanından ayrılabileceğine yönelik de bilgi verildi." dedi.
 
Tarafların Türkiye’ye güveni var
 
Bu konuda olumlu gelişmelere yönelik beklentisini dile getiren Bakan Akar, "Önümüzdeki günlerde Ukrayna ile yapacağımız, bununla birlikte BM yetkilileri ile yaptığımız temaslar var. Bunların sonunda olayı bir noktaya getirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde somut adımlar atılabileceğini, olumlu gelişmeler olabileceğini değerlendiriyoruz. Geldiğimiz noktada tarafların olaya olumlu baktığını görüyoruz. Bu konuda beklentimiz olumlu. Beklentimiz, bir an önce tahıl yüklü gemilerin limanlardan emniyetli ayrılması, güvenli bir seyri müteakip hedeflerine emniyetli bir şekilde varmaları. Bunun için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Kurban Bayramı öncesi bu konuda olumlu bir gelişmenin olup olmayacağına yönelik soru üzerine Bakan Akar, "Burada birçok aktör var. Gelen bilgiler, yaptığımız çalışmalara göre olumlu yönde ilerliyoruz." dedi.
 
"Ukrayna gerekli adımlar için bir garantörlük mü bekliyor?" sorusu üzerine Bakan Akar, "Burada savaşan iki taraftan bahsediyoruz. Herkes her türlü olasılığı, ihtimali düşünüyor. Biz de kolaylaştırıcı rol üstlenmiş bulunuyoruz. Arkadaşlarımız taraflarla konuşup istenmeyen bir durum oluşmadan işin planlandığı şekilde gerçekleşmesi için çalışıyorlar. Türkiye kendisine düşen görevleri yerine getiriyor. Tarafların Türkiye'ye ciddi bir güveni var." ifadelerini kullandı.
 
Bakan Akar, insani yardım ve tahliye amacıyla gönderildiği Ukrayna'da kalan TSK'ya ait iki uçağa ilişkin soruya ise "Bu konuda hem Rus hem de Ukrayna tarafında ciddi ilerleme oldu. Beklentilerimizi kendilerine ifade ettik, bazı görüşlerimizi kabul ettiler. Bu konuda tarafların da yapılabilecekleri konusunda bizimle iş birliği anlayışında olduklarını gördük." karşılığını verdi. (İLKHA)
Bu haber toplam 145 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA