• Mardin36 °C
  • Diyarbakır34 °C
  • Batman37 °C
  • Şırnak32 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AIRTAXI Dünya Kongresi İstanbul’da başladı
15 Eylül 2022 Perşembe 08:02

AIRTAXI Dünya Kongresi İstanbul’da başladı

​AIRTAXI Dünya Kongresi, 300’ü aşkın ulusal ve uluslararası havacılık sektörü temsilcisinin katılımı ile başladı.
Havacılık sektörünün önde gelen şirketleri, AIRTAXI Dünya Kongresi’nde buluştu. Global Travel Investment tarafından düzenlenen kongre, 300’ü aşkın ulusal ve uluslararası havacılık sektörü temsilcisinin katılımı ile başladı.
 
Kongrenin açılışını Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu yaptı. Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nin ev sahipliğindeki kongre, 3 gün boyunca devam edecek. Etkinliğin son gününde dünyanın tek dikey hava gösterisi gerçekleştirilecek.
 
 Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu, kongrenin Türkiye’de ilk kez yapıldığına dikkat çekerek, "Müthiş bir heyecan içerisindeyiz. Çünkü hem Türkiye’de hava taksileri anlatabileceğimiz bir alan içerisindeyiz hem de uluslararası alanda bu çalışmaları yapan bütün kurum ve kuruluşları da Türkiye’ye davet etmiş ve toplamış bulunuyoruz." dedi.
 
Dünyanın tek dikey hava şovu Bilişim Vadisi’nde gerçekleşecek
 
Kongrenin ilk iki gününde gerçekleştirilecek panellerde; hava taksiler konusundaki yasal düzenlemeler, teknik çalışmalar, regülasyonlar, ülkeleri bu anlamda gelecekte neler bekliyor, bu yeni teknolojinin ulaşım sektörüne yansımaları, trendler ve akıllı şehirler ile hava taksilerin entegrasyonu gibi konuların ele alınacağını kaydeden Genel Müdür İbrahimcioğlu, "Son gün daha heyecanlı geçecek çünkü o gün Bilişim Vadisi’nde olacağız ve sadece Türkiye’deki değil dünyadaki ilk dikey hava şovunu gerçekleştireceğiz." diye konuştu.
 
 Dikey hava şovunda prototipleri göreceğiz
 
İbrahimcioğlu, gerçekleşecek dikey hava şovunda Türkiye’de bu alanda yapılan çalışmaları ve prototipleri görme imkanı olduğunu belirterek, "Demo uçuşlarını izleyebileceğimiz bir ortam olacak. Kongreye gelen uluslararası ve ulusal davetlilerin tamamını orada ağırlayacağız." dedi.
 
 Geleceğin şehirlerini çalışıyoruz
 
Odak noktalarına mobiliteyi alarak çalışmalara başladıkları bilgisini veren İbrahimcioğlu, "İşte bu mobilite alanındaki çalışmalardan bir tanesi de uçan araçlardı. Bu araçların kullanılabileceği Nar İnovasyon Şehri projesinin de proje yürütücüsüyüz. Dolayısıyla bu şehirlerde göreceğimiz elektrikli otonom bağlantılı uçan araçların tamamını görebileceğimiz şehirleri inşa edecek yapıları da çalışıyoruz." ifadelerini kullandı. 
 
AIRTAXI üreticiler ile yatırımcıları buluşturuyor
 
AIRTAXI Dünya Kongresi Etkinlik Direktörü Ceren Baktimur, etkinliğin geçen yıl ilk kez Londra’da düzenlendiğine değinerek, "Havacılık sektörüne yön veren uluslararası bir kongreyi, bu sene daha görkemli bir şekilde Türkiye’ye getirdik. Sektör, kongre kapsamında bir araya gelerek B2B dediğimiz toplantılar ile yeni partnerlikler oluşturuyor. Özellikle bu toplantılar yatırımcılar ve üreticiler arasında bir köprü vazifesi görüyor." şeklinde konuştu. 
 
Hedef 2023’te Boğazı uçarak geçmek
 
Bilişim Vadisi’nde bulunan hava taksi şirketi Aircar’ın kurucusu Eray Altunbozar, Aircar’ın yakında insanlı testlere geçeceği müjdesini vererek, "Bugüne kadar 65 uçuş yaptık. İnsanlı test aşamasından sonra Aircar’ı sertifikasyona sokacağız ve hizmet vermeye başlayacağız. Bu kapsamda 2023’te boğazı uçarak geçmeyi hedefliyoruz. Tabii bu uçuşu insanlı ve otonom olarak yapmayı istiyoruz. Onun akabinde de gerekli testleri tamamlayıp hizmete sunmayı hedefliyoruz." diye konuştu. 
 
Hava taksileri 2026’da işletmeye almayı planlıyoruz
 
İstanbul üzerinde 2026 yılında hava taksileri işletmeyi planladıkları bilgisini veren Gözen Holding Proje Lideri Oğuzhan Demiral, "Hava taksiler, belki havalimanından havalimanına, öngörülen başka noktalara hareket edilebilecek. Şu anda helikopterlerin kullandığı heliportlar küçük tadilatlarla bu hava araçlarının kullanacağı vertiport denilen yerlere dönüştürülebilir." açıklamasını yaptı.
 
İstanbul hava araçları için bir marka olacak
 
Avalon-e şirketinin kurucusu Marc Tembleque Vilalta, hava taksileri 2025’te gökyüzünde görebilmek için üreticiler, operatörler ve düzenleyicilerin birlikte çalıştığını belirterek "Bu konferansın İstanbul’da olması potansiyel iş birlikleri için çok iyi bir fırsat. İstanbul’un hava araçları için büyük bir platform, bir marka olacağına inanıyorum. Burada ihracat yapmak için çok fırsat var." dedi. 
 
Yolcu dronlarının yükselişi
 
Otonom ve elektrikli hava araçlarının masaya yatırılacağı kongrede sürdürülebilir şehir içi hava hareketliliği tüm yönleriyle ele alınıyor. Kongrenin ilk gününde yükselen yolcu dronları geliştirme endüstrisi bağlamında "Bağlantı ve Uzay: Uydu, Radyo ve 5G", "Kesin Konum Verileri, Telemetri, İletişim ve 5G Bağlantısı", "Teknoloji ve Sertifikasyon Sürecinde Tüketici Güveni" ve "Ticari Havacılık için Fırsatlar" sunumları yapıldı. 
 
 Dünyanın ilk ve tek dikey hava şovu
 
Kongrenin son günü olan 15 Eylül’deki uluslararası boyutlu dikey hava şovu, Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecek. Global şirketlerin elektrikli ve otonom hava taksileri, dünyanın tek dikey hava gösterisi olan AIRTAXI Dünya Kongresi’nde demo uçuşu yapacak.
 
AIRCAR ve Cezeri sahnede
 
Dikey hava gösterisi kapsamında Bilişim Vadisi şirketlerinden AirCar, BAYKAR Teknoloji’nin geliştirdiği Cezeri, Zyrone, Dasal ve Autogyro araçları sergilenecek. Ulusal ve uluslararası 200’e yakın havayolu şirketi de hava şovu izlemek için Bilişim Vadisi’nde olacak. (İLKHA)
Bu haber toplam 327 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Bakan Işıkhan Dargeçit ve Midyat İlçelerimizi Ziyaret Etti
  • Bakan Vedat Işıkhan Kasımiye Millet Ormanı’nın Açılışı Gerçekleştirildi
  • Bakan Işıkhan, Mardin Valiliği’ni Ziyaret Etti
  • Bakan Işıkhan ve Vali Akkoyun STK Temsilcileri ve İş İnsanları İle Bir Araya Geldi
  • Bakan Işıkhan Yeşilli ve Ömerli İlçelerimizi Ziyaret Etti
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Bu Pazar Yerel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA