• Mardin24 °C
  • Diyarbakır23 °C
  • Batman23 °C
  • Şırnak19 °C
  • İstanbul25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Acil Çağrı Hizmetleri İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
17 Mart 2023 Cuma 10:56

Acil Çağrı Hizmetleri İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

112 Acil Çağrı Hizmetleri İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın başkanlığında yapıldı.

Acil Çağrı hizmetlerinin İlimizde daha etkin, verimli ve hızlı olarak vatandaşlarımıza sunulması için ilgili kurumlar arasındaki işbirliği ve koordinasyonun sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve devamlılığını sağlamak amacıyla 112 Acil Çağrı Merkezi Hizmetleri İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Valilik Dara toplantı salonunda gerçekleştirildi.

112 Acil Çağrı Merkezinde Aralık 2022 sonu itibariyle toplam 992 bin 843 çağrının karşılandığı bunların 216 bin 812 tanesinin vakaya dönüşen çağrı olduğu 775 bin 930 tanesinin de vakaya dönüşmeyen asılsız çağrı olduğu aktarıldığı toplantıda, 112’yi çok kez asılsız arayanlara yönelik bilgilendirme çalışmaların yürütüldüğü anımsatıldı.

Vali Mahmut Demirtaş, toplantıda yaptığı değerlendirmede gerçekleştirilen bilgilendirme çalışmalarıyla Mardin’de Ocak 2022’de yüzde 88,66 oranında olan asılsız çağrı oranın Aralık 2022’de yüzde 67,38’e düşmesinin sevindirici olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Acil çağrı hizmetleri, hayat kurtaran önemli bir hizmettir. İnsan hayatını kurtarmak için dakikalar, hatta saniyeler bile önemlidir. Bu nedenle, acil çağrı hizmetlerinin etkin ve hızlı bir şekilde sunulabilmesi için tüm kurumlarımızın koordinasyon içinde çalışması gerekiyor. 112 Acil Çağrı Merkezi, acil durumlarda hayat kurtarmak için hizmet veren hayati bir kurumdur. Asılsız veya gereksiz çağrıların yapılması, bu hizmetin verimliliğini ve etkinliğini azalttığı gibi gerçek vakalara ulaşma konusunda da zaman kaybına neden oluyor. Asılsız çağrılar konusu ciddi bir sorundur. Bu nedenle, toplum olarak bu konuda bilinçli olmalı ve acil çağrı merkezini doğru kullanmalıyız.”

Toplantı, Acil Çağrı Merkezi Müdürü Hülya Karaboğa’nın 112 Acil Çağrı Merkezinin çalışmaları, personel durumu, teknik konular, çağrı istatistikleri, karşılaşılan sorunlar ile çözüm önerileri hakkında sunum yaparak katılımcıları bilgilendirmesinin ardından karşılıklı görüş alışverişi ve değerlendirmelerin yapılmasıyla son buldu.

Toplantıya; Vali Yardımcısı Gürsel Temurci, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, Acil Çağrı Merkezi Müdürü Hülya Karaboğa, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Seydaoğlu ile diğer ilgililer katıldı.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA