• Mardin38 °C
  • Diyarbakır38 °C
  • Batman39 °C
  • Şırnak38 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABDden Ukraynaya 1.3 milyar dolarlık ek yardım
22 Haziran 2023 Perşembe 08:15

ABD'den Ukrayna'ya 1.3 milyar dolarlık ek yardım

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen "Ukrayna İyileştirme Konferansı"nda, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin Ukrayna'ya 1.3 milyar dolarlık ek yardım sağlayacağını duyurdu.
İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen "Ukrayna İyileştirme Konferansı"nda, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin Ukrayna'ya 1.3 milyar dolarlık ek yardım sağlayacağını duyurdu.
 
“Ukrayna İyileştirme Konferansı” Ukrayna ve İngiltere’nin ortaklaşa ev sahipliğinde başkent Londra’da başladı.
 
Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın temsil ettiği konferansa İngiltere Başbakan Rishi Sunak’ın yanı sıra Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken gibi diplomatlar, siyasetçiler, şirketler ve uluslararası kuruluşlardan temsilciler katılıyor.
 
İngiltere Başbakanı Sunak konferansta yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna'nın ekonomisini yok etmek istediğini ancak Ukraynalıların başkent Kiev sokaklarında çalışmaya devam ettiğini söyledi. İngiltere'nin Ukrayna'nın ekonomisini desteklemek üzere 3 yıl için 3 milyar dolar değerinde kredi garantisi vereceğini belirten Sunak, 38 ülkeden 400 işletmenin anlaşma imzaladığını kaydetti.
 
Ayrıca işletmelerin Ukrayna'da yatırım yapmasını destekleyecek savaş riski sigortasını açıklayan Sunak, "Bu, sigorta şirketlerinin Ukrayna'ya yatırım yapmalarını sağlamak, en büyük engellerden birini ortadan kaldırmak ve yatırımcılara harekete geçmeleri için ihtiyaç duydukları güveni vermek için atılmış büyük bir adımdır" ifadelerine yer verdi.
 
Konferansa çevrimiçi olarak katılan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy yaptığı konuşmada, "Rus patronlar demokrasimizden çok korkuyorlar. Neden? Çünkü demokrasi, hukukun üstünlüğünü ve yolsuzluktan kurtulmayı sağlar. Ülkelerimizin temel ilkesine göre her insan önemlidir. Demokrasi, Ukraynalıların doğasında var. Rusya'da ne düşünürlerse düşünsünler ya da ne yaparlarsa yapsınlar biz yine de bunu sağlayacağız" dedi.
 
Zelenski, Rusya’nın saldırılarının her yeni günde, yeni yıkımları da beraberinde getirdiğini, binlerce evin yıkıldığını, sanayinin yerle bir olduğunu belirtti.
 
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken konferansta yaptığı açıklamada, ABD’nin Ukrayna'nın enerji şebekesini onarmasını, limanlarını, demiryollarını ve diğer altyapısını modernize etmesini sağlamak için Ukrayna'ya 1.3 milyar dolar ek yardım sağlayacağını duyurdu. Blinken, "İyileştirme, Ukrayna'nın güvenli, bağımsız, Avrupa ile tamamen bütünleşmiş, dünya çapındaki pazarlara bağlı bir ülke olarak gelişmesi için temellerin atılmasıyla ilgili" dedi.
 
Ukrayna’ya yapılacak ek yardımın 520 milyon dolarlık kısmının enerji şebekesinin onarılmasına harcanacağını, 657 milyon dolarının ise sınır geçişlerini, limanları, demiryolu hatlarını ve diğer kritik altyapıyı modernize etmek için kullanılacağını anlatan Blinken, yardımın yaklaşık 100 milyon dolarının Ukrayna'nın gümrük ve diğer sistemlerini dijitalleştirmesini sağlamak için, 35 milyon dolarlık bütçenin de Ukraynalı işletmelere yardım etmek için ayrılacağını kaydetti. Blinken, söz konusu yardımın ABD'nin Ukrayna'ya sağladığı 20 milyar dolardan fazla ekonomik ve kalkınma yardımına eklendiğini ifade etti.
 
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna'nın yabancı yatırımı çeken, geleceğine hakim bir ülke olacağını ifade etti. Von der Leyen, “Burada Ukraynalılara hayallerinin bizim de hayalimiz olduğunu söylemek için toplandık. Ukraynalılar bize, geleceklerini hayal ettiklerinde şehirlerinin üzerinde dalgalanan Avrupa bayrağını gördüklerini söylüyor. Ukrayna'nın birliğimizin bir parçası olacağından hiç şüphem yok” ifadelerini kaydetti. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA